Hunter

Közelebb kerültünk a plazmon­chipekhez

Egy lépéssel közelebb kerültünk azokhoz a számítógépes chipekhez, melyekben az adatok a fémvezetékek felszíni elektronjainak fodrozódásával száguldanak.

Mark Brongersma, a Stanford Egyetem kutatója egy új módszert talált a fenti fodrozódások, az úgynevezett plazmonok háromdimenziós továbbterjedésének két dimenzióban való modellezésére. Állítása szerint az új modell sokkal egyszerűbb és ösztönösebb az eddigi szimulációknál és döntő fontossággal bír a számítógép chipek plazmonos komponenseinek kialakításában.

A fény sebességével mozgó plazmonok akkor jönnek létre, amikor a fény egy bizonyos szögben ér fémet: hullámokat kelt, ami tovább terjed a felszín közelében lévő elektronokon. "Jelenleg a szimulációk olyan összetettek, hogy azokat a világon csupán néhány csoport képes végrehajtani" - mondta Brongersma. "Az új modell az egyszerűség égisze alatt született."


A fény hullámokat kelt a fém felszínén

Pillanatnyilag a plazmonok fő alkalmazási területe az aranybevonatú üveg bioszenzorokban rejlik, melyek észlelik egy bizonyos DNS vagy fehérje jelenlétét. A tudósok azonban nagyon szeretnék a plazmonokat átültetni az adathordozásba is, mivel alkalmazásukkal elvileg százezerszer nagyobb működési frekvenciákat érhetnének el, mint a mai Pentium chipek, anélkül, hogy vastagabb vezetékelést igényelnének.

A hagyományos fényhullámok képesek ugyan hasonlóan nagy frekvenciájú adatátvitelre, azonban a fotonok adatok szállítására való alkalmazása egy számítógépes chipben jelenleg lehetetlen. Ez a fényhullámokat szállító optikai szálak méretéből adódik, mivel körülbelül fele akkorának kell lennie, mint a fény hullámhossza, ami több mint duplája a mai chipekben található vezetékek vastagságának. "A plazmonok nagy előnye, hogy méretben az őket alkalmazó eszközök ugyanolyan kicsivé tehetők, mint az elektronikai alkatrészek, viszont a sebessége megegyezik a fotonokéval" - magyarázta Brongersma. A plazmonokat szállító vezetékek ugyanúgy készülhetnek rézből vagy alumíniumból, mint azok, amik a ma számítógépes chipjeit hálózzák be.


Mark Brongersma

Brongersma rámutat, hogy mára már a vezetékek sebessége lépett elő az első számú korlátozó tényezővé. Míg a tranzisztorok kapcsolásai a kicsinyítés következtében egyre gyorsabbá válnak, az adatszállító vezetékekre ez egyáltalán nem jellemző. "Új módszerekre van szükségünk a tranzisztorok összekötéséhez" - tette hozzá.

Az új, egyszerűbb modell kifejlesztéséhez Brogresma bebizonyította, hogy egy fémcsík felszínén áthaladó plazmon intenzitási sémája megegyezik egy optikai szálon áthaladó fényével. Szerinte ez azt jelzi, hogy a fényhullámokat modellező hagyományos raytracer programok a plazmonok esetében is alkalmazhatók. A modellekre nagy szükség van egy olyan eszköz megtervezésénél, ami plazmonok sokaságát állítja elő és irányítja.

"Bármilyen a tervezést segítő előrelépés nagy jelentőséggel bír" - mondta Harry Atwater, a Caltech kutatója, bár szerinte a legnagyobb leküzdendő akadály nem a tervezésben, hanem egy a szilíciummal kompatibilis plazmonforrás megtalálásában rejlik.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Robin Hood #29
    Egyáltalán nem dívnak, egyedül a cell ilyen, az is csak kísérlet.
  • BiroAndras #28
    Miért kéne a proci mellé integrálni a RAM-ot? Lehet mindnek külön rendes RAM. Vagy akár közös RAM párhuzamos eléréssel, ha megoldható. De szerintem kár ezen túl sokat töprengeni, úgysem láthatjuk előre, hogy mi lesz.
  • dez #27
    Manapság az olyan rendszerek dívnak, amik sok olyan kis egységből állnak, amin van 1-2 proci(mag) + a hozzá(juk) tartozó nem kevés lokális memória, plusz egy ezen egységek közötti elég gyors (de persze 1-1 proci és hozzá tartozó memória közötti sávszélnek a töredéke) busz. Szal azt gondolod, a kicsinyítéssel minden magnak lesz több-kevesebb saját "főramja", szépen mellé integrálva a procin belül? (Persze jóval több, ami ma a L2/L3, mert az azért nem sok mindenre elég). Nehéz ügy, már most is nagyobb területet foglal a L2/L3, mint maga a mag... Plusz kell még a hely a magok közötti buszhoz is.
  • BiroAndras #26
    Gondolom hasonlóan lehet megoldani, ahogy ma a szuperszámítógépeknél.
  • dez #25
    Nekem valahogy egy több-tíz (egyszerű) magot tartalmazó proci elég hülyeségnek tűnik. Nem azért, mintha nem lehetne kitalálni valami alkalmazást rá (mert lehet, pl. MI, szétosztott renderelés, stb.), csak épp: valami iszonyatos memóriahozzáférési sávszélesség kellene neki, amit nem tudom, hogyan lehetne megvalósítani (pár éven belül). Ez így inkább csak vakítás a számokkal (szal ez főleg az), ennél valami okosabb megoldás kellene...
  • Robin Hood #24
    Hát az ilyen 100 magos procik nem jövőre fognak kijönni. :) Hogy aztán mi lesz, fasse tuggya. Az SSE és tsai is felfoghatók egyfajta koprocinak, biztos lesz még más is hozzá. Inkább az ilyen lassító 8 meg 16 bites cuccokat kéne már kitakarítani a cpu-kból, ezért kár hogy megbukott az itanium, mert az ötlet jó volt (a teljesítményében nem vagyok biztos, de lentről kell kezdeni).
  • dez #23
    "Az intel multi core procikat fog gyártani"

    Igen, az elkövetkező pár évben. De Vers 2012-ről beszélt. (Szal tudják, mi a helyes irány, de nem sietik el.)
  • Robin Hood #22
    Az intel multi core procikat fog gyártani, ami nem igazán cell, itt a magok egyformák, nem kisegítő áramkörök.

    760 MB már ma is sokmindenhez kevés (főleg 3D renderelés, szerverek), már egyes játékok is igénylik az 1GB-t, és ez még csak ma van, később mi lesz...

    Ezt a 65 nm, meg 40% csökkenést inkább várjuk meg míg el is készítik, mire kijön, párszor módosulnak az ígérgetések (mint mindennel, nemcsak itt). Ígérni az amd, intel, nvidia, ati is szokott mindent, aztán fele se igaz. A PS2-nél is több volt az ígéret mint a valóság, szal a sony se lóg ki a sorból.

    Programozni úgytom vmi cell csomagokkal kell, hogy ez pontosan mi, azt fingom nincs, mindenesetre mindenhol inkább arról írnak hogy a teljesen más szemlélet miatt jóval nehezebb lesz, mint a mostaniakat. Majd meglássuk.
  • dez #21
    És visszatérve a topikhoz, ebből a plasmon dologból nyílván a Cell is profitál majd.
  • dez #20
    A co-procik is hozzáférnek a memóriához (egy olyan nagy sávszélű buszon, hogy ezzel nem nagyon zavarják a fő magot), nem kell a fő maggal "etetni" őket/elvenni az eredményeket. Akár úgy is feldolgozhatnak pl. videót, hogy ahhoz a fő mag hozzá sem nyúl. (Ha jól értelmezem a leírásokat.)