Hunter

Száz napon belül repülhet az első kínai űrhajós

A napokban még azt találgattuk a Supergamez hasábjain, vajon mikor szánja el magát Kína az első emberi űrrepülésre, mellyel harmadik nemzetként jutnak be az űrbe önerőből embert juttató országok dicsőség csarnokába. Úgy néz ki a találgatásoknak vége, hivatalosan is megkezdődött a száz napos visszaszámlálás.

Kormányzati forrásokból adta hírül az állami hírügynökség, a Wen Wei Po, hogy a kilövés a fent említett időhatáron belül fog lezajlani. Napra pontos hivatalos időpont továbbra sincs. A legvalószínűbbnek továbbra is a Népi Demokratikus Kína alapításának évfordulója, október 1. látszik, azonban független elemzők szerint nem valószínű, hogy ez lesz a végleges időpont.

Az utolsó Shenzhou 2003 januárjában hajtott végre sikeres repülést, melyben már működtek az élet ellátását szolgáló eszközök is. Az első emberi repülésen résztvevő legénység száma, akárcsak személyazonosságuk egyelőre titok. A hírforrások szerint 14 lehetséges űrhajós kiképzése folyik a pekingi űrrepülő központban. Az emberi űrrepülés hatalmas presztízst jelent Kínának, hiszen eddig csak Oroszország és az Egyesült Államok vitték véghez ezt a tettet. Az elemzők szerint Kína jelentős tapasztalatokhoz jutott a két nemzet űrprogramjaiból. Valószínűleg három űrhajós indul útnak, akik hat napot töltenek el földkörüli pályán.


Tavaly a Shenzhou III kabinja épségben tért vissza az űrből

A Wen Wei Po jelentése szerint az eddigi küldetésekkel szemben a Shenzhou V nappal fog felszállni. A korábbi repüléseknél a rendkívül alacsony éjszakai hőmérsékletek nem egyszer vezettek csúszáshoz. A kapszulát a Jiuquan Műhold Kilövő Központból bocsátják fel a Gobi sivatag pereméről, Gansu tartomány észak-nyugati részéről. Kína emellett egy másik ambiciózus tervet is igyekszik keresztül vinni, egy ember nélküli űrhajóval a Holdat szeretnék felderíteni. A tervek szerint 2005-ben állítják pályára szondájukat a Hold körül, majd 2020-ban egy olyan egységet küldenek, mely mintákat juttat vissza bolygónkra.

Ye Shuhua, a Shanghai Obszervatórium részéről új részletekkel szolgált a Hold-expedícióról a Nemzetközi Csillagászati Egyesület sydney-i ülésén. Ye elmondása szerint a szonda kamerákkal, gamma- és röntgensugarú spektrométerekkel, lézeres tartománykeresőkkel és nagy energiájú részecske detektorokkal lesz ellátva.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Bonewerkz #12
    ez a 100 nap az egyik itteni kormany igereteire emlekeztet:))
  • Lord_Giga #11
    Lol! :)
  • Bonewerkz #5
    naja... ahhoz kepest, hogy 77ben a 2001 urodusszeia mit josolt, eleg gaz....
    2020ig meg sikloernyovel is eljutok a holdra
  • [NST]Cifu #4
    Hogy az idővonalal kicsit tisztába legyetek:

    2012-ig valószinüleg az emberes űrutazás három járművel lehetséges: az orosz Szojuz, az USA STS űrrepülőgépe és hamarosan a kínai Szencsou űrhajókkal.

    2012 ill. 2010-es évek eleje: Az USA OSP-progamja által egy újabb járművel bővül a repertoár, de ez várhatóan egy kisméretű űrhajó lesz 4-6 fő számára, max. 1-2 tonna hasznos teher mellett. Az orosz MAKS űrrepülőgép talán ekkorra már elkészül (vagy végképp eltünik a sűlyesztőben), ez is az OSP-hez hasonló jármű, csak ez nem egy rakéta orráról jut az űrbe, hanem eg An-225-ös hátáról indul majd. Sikere esetén a MAKS leválthatja a Szojuz űrhajót.

    2010-2020: Várhatóan csak a tizes évek második felében váltják le az USA STS űrsikló-flottáját. Elképzelhető, hogy ebben az intervallumban már az európai ESA ill. az Indiai űrügynökség is elkészíti saját emberes repülésre alkalmas űrhajóját. A jelenlegi állás szerint 2015-2020 környékén készülhet el az első bolygóközi űrhajó, amely a Mars-ra indul, személyzete 6-8 fő lehet, az űrhajó egyszer használatos, tehát minden egyes Mars-útra újat kell építeni.

    Amint látható, hacsak a civil (nem állami) űrhajózás nem lendül fel, a jelenlegi helyzetben a mi már nem érjük meg a mindenki számára elérhető Hold v. Mars-túrizmust...
  • Dömper Ármánd #3
    Ha 2020-at igérnek, akkor jó, ha 2030-ra odaszagolnak a holdra. Úgyhogy, sajnos ezt a nyaralót bebuktátok.
  • WiLDoR #2
    2020...ez viccelnek ugye? :) arra én már nyaralót és házikót akarok a holdon, ahonnan a napozóágyamból nézhetném a Földfelkeltét :)
  • Zro #1
    2020 nincs még egy kicsit messze. Addigra már időszerű lenne, ha jó pénzért bárki kiruccanhatna a Holdra :)