Balázs Richárd

Agykezdeményt találtak egy tumorban

Tumorba ágyazódott, elektromos jelek küldésére képes miniatűr agyat találtak egy 16 éves japán lány petefészkében.

A 10 centiméter széles daganatot a lányon végzett vakbélműtét során fedezték fel. Amikor az orvosok eltávolították a tumort, zsíros, összecsomósodott hajat találtak a belsejében, valamint egy 3 centiméter széles agyszerű szerkezetet, amit vékony koponyacsontréteg borított.

A részletes elemzésekből kiderült, hogy egy nyúltagy kicsinyített változatára bukkantak, ami jellemzően az agy két féltekéje alatt helyezkedik el. Az egyik oldala agytörzsre hasonlított, arra a szerkezetre, ami normál esetben a gerincvelőhöz kapcsolódik.

A petefészekben kialakuló daganatok közel ötöde tartalmaz idegen szövetet, hajat, fogat, porcot, zsírt, vagy izmot. Ezeket a daganatokat, amik általában jóindulatúak, teratómáknak nevezik. Az elnevezést a görög "tera" szóból alakították ki, ami szörnyet jelent. Bár a petefészek-teratómák kialakulásának oka ismeretlen, egyes elméletek szerint akkor keletkeznek, amikor a kifejletlen petesejtek rendellenes fejlődésbe kezdenek, különböző testrészeket állítva elő.

Az agysejtek sem ritkák a teratómákban, az azonban rendkívül ritka, hogy agyszerű szerkezetekbe rendeződjenek, nyilatkozott Maszajuki Sintaku, a tumor vizsgálatát végző orvos, a japán Siga Orvosi Központ munkatársa, amivel Angelique Riepsamen, az ausztráliai Új Dél-Walesi Egyetem szakértője is egyetért. "A központi idegrendszerben találhatókhoz hasonló neurális elemek gyakran előfordulnak a petefészek-teratómákban, de a felnőtt agyra jellemző szerkezetek ritkák" - tette hozzá.


A miniatűr agy olyannyira kifejlődött, hogy elektromos impulzusokat is közvetített az agysejtek között, pontosan úgy, ahogy egy normálisan működő agy teszi.

A lány nem észlelt semmilyen tünetet, sem neurológiait, sem másfélét. Több jelentés is íródott azonban olyan petefészek-teratómával rendelkező nőről, akiknél személyiségbeli változást, paranoid gondolatokat, zavarodottságot, nyugtalanságot, vagy emlékezetvesztést figyeltek meg. Ezeknek a neurológiai tüneteknek egy része akkor alakulhat ki, amikor az immunrendszer agysejteket észlel a petefészekben és ellenük, mint idegen test ellen támadást indít. Ez a teratómát magában hordozó nők valódi agysejtjeit is érintheti, ami gyulladást eredményez.

A tünetek általában megszüntethetők a tumor eltávolításával. A 16 éves lány esetében az eltávolítás minden komplikáció nélkül lezajlott, és gond nélkül felépült.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • NEXUS6 #19
    Amúgy van hasonló eset, amikor az ikertesó maradványai nem szívódnak fel teljesen, azok is különböző helyeken tudnak előfordulni, pl agyban.
  • Zombee #18
    A cikkben is benne van, hogy még azt sem tudják, mitől jön létre, nem hogy még irányított sejtnövekedést produkálni. Meg úgy tűnik, nem pont olyan sejtek a jellemzőek, amik a szervekben előfordulnak, kivéve az izmot, ami pont a szívben van jelen, bár az izomsejtek jellegéről sincs szó a cikkben.
  • zola2000 #17
    Talán pár évtized múlva össejtekkel.
  • NEXUS6 #16
    Jogos! Sőt miért ne lehetne valakinek a hasában egy új szívet, vagy hasnyálat, vagy vesét, vagy akármit növeszteni, amikor meg elég fejlett már, a helyére rakni?
  • zola2000 #15
    Belegondolva a cikk érdekes hogy ilyen előfordulhat, inkább kommentek mentek el érdekes irányba.
  • zola2000 #14
    Különben (viccet félretéve) érdekes, hogy így létre lehetne hozni akármilyen szervet, vagy annyira nem lehet így irányítottan fejleszteni teranómát?

    És ha igen, akkor sok idióta ezt is "az anyaméh prostituciójának" nevezné mint a béranya programokat?
  • Mhari #13
    Gyerek akart az lenni csak a japcsi ufók kicsit benézték!
  • NEXUS6 #12
    Bassus! XD
  • Zombee #11
    Már van. :) Igaz, az sziámi ikertesós: Basket Case (1982).
  • NEXUS6 #10
    Lesz ebből még zskat horror film! XD
    Tumorember VS aligasharktopuszalienator