Gyurkity Péter

Ismét űrhajósokat toboroz a NASA 

Készülnek a következő évtizedre, amikor további küldetésekre kerül majd sor.

A NASA az űrsiklók 2011-es nyugdíjazása óta nem sok lehetőséget biztosított saját űrhajósainak, ők kénytelenek voltak megelégedni az alaposan visszavágott óraszámmal és a beszűkült lehetőségekkel. Most ismét újoncokat keresnek, akik az elkövetkező évek fontosabb feladataiból vehetik majd ki részüket.

A jelentkezési procedúra meglehetősen vontatott, hiszen a sikeres próbálkozókra egy kétéves intenzív program vár, ők csak ezt követően csatlakozhatnak a meglévő, jelenleg 47 főt számláló csapathoz. Jelentkezőkből persze nincs hiány, tavaly több mint 6 ezren jelezték érdeklődésüket, közülük mindössze nyolcan feleltek meg a szigorú követelményeknek, az idén decemberben induló program keretein belül pedig 8-14 további szerencsés követheti majd őket - az eredményhirdetésre 2017 júniusában kerítenének sort.


Jelen pillanatban a Szojuz kapszulák még mindig szállítják az ISS aktuális legénységét, amerikai részről a Boeing és a SpaceX 2017-től indítaná el a kereskedelmi programot, míg a NASA saját Orion kapszulája legkorábban 2021-ben szállítana űrhajósokat. Ez még odébb van, de mindenképpen szükséges megkezdeni a felkészülést, hiszen az említett hosszú képzési idő és az űrhajósok száma ezt elengedhetetlenné teszi. A jelentkezők egyébként olyan amerikai állampolgárok lehetnek, akik felsőfokú végzettséggel rendelkeznek, három év tudományos területen végzett munkával vagy ezer óra repülési idővel a hátuk mögött. A kitűnő látás és a megfelelő vérnyomás szintén fontos követelmény.

A jelenlegi űrhajósok közül még nem mindenki jutott el az űrbe, de az hamarosan változhat.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Irasidus #15
    Ha nem árulják el gondjaikat, a független bizottság honnan tudja?
  • NEXUS6 #14
    A független bizottság elég sok érdekességre fényt derített, piálás miegymás, amit aztán persze a saját biztottság nem igazolt.

    Mondjuk az egyik cikkben is azt fejtegetik, hogy a pilóta/űrhajós lefőbb ellensége minden ami fehérruhás, az agyászok meg különösen. Ennek meg az a következménye, hogy:
    1. A pilóták nem mondják el a gondjaikat (mert pl az a gyengeség jele), így a dokik nem is tudják hogy van ilyen.
    2. Mivel ez általános, ezért általában halványlila fingjuk sincs a dokiknak arról, hogy az ilyen extrém kürülmények közé került emberek fejében valójában mi zajlik le.

    Az ami a vizsgálatok eredménye közöti javaslat volt, hogy minnél több adatot, a jelentkező élet és egyéb körülményeit is vizsgálják csak egy nagyon fontos dolog hiányát nem pótolja: a pilcsi és a doki közötti bizalomét.

    Ezt az olyan híres estek sem erősítik, mint ami az Apollo-13 vagy a Szojúz-11 személyzetétvel történt, ami vélt betegségek miatti személyzet változást, bizonyos emberkék repülésének megakadájozását jelentette. A kettő azért érdekes, mert mindkettő katasztrófához, az eredeti személyzet tagjainak esetleges megmeneküléséhez kötődik, de ugye épp ezért vált ismertté.
  • molnibalage83 #13
    Ő esetleg költői túlzással lehet, hogy arra célzott, hogy az űrhajósok egy része inkább NEM választ adott akkor arra, hogy felmenjen -e az űrbe, ha csak STS-szel lehetséges. Erről viszont én nem hallottam semmit.

    A Chally és 2003 után, meg a linkelt tartállyal, ha felment az STS, akkor az nem felelőtlegség volt, hanem arra jutottak, hogy ilyen kozmetikai hiba miatt nem dobják ki. A repülőgépek sem azzal a szép polírfestéssel és felülettel repülnek életük végéig, amivel a gyárkapun vagy a D check után kijönnek...
  • Irasidus #12
    "Konkretan elhangzott egy NASA-s interjuban az ursikloprogram leallitasaval kapcsolatban. Meg hivatkoztak ra, amikor az emlitett gyorstalpalon kepzett urhajosno a felszallas elott kicsivel bekattant. Nem mai tortenet, de mar az ursiklok sem repulnek sehova."

    Én nem ezt kérdeztem. Ebből nem következik ez, idézlek " Az volt a gond, hogy sokak szerint mar csak az orultek voltak hajlandoak felszallni vele ...". Itt konkértan azt mondod, hogy örülteket küldtek fel, most ha név szerint megnézzük kik mentek fel, kiderül, hogy nem örültek. A tartályt, meg ha, meg lehet csinálni, nyilván nem fogják kidobni, ezzel nem tudom mit akartál mondani.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2015.11.11. 20:43:42
  • kvp #11
    "Meg persze par androidos telefon... :)"

    Jo, az teljesen poen, hogy az ember ul nyaron valhol az arnyekban es onnan dolgozik vagy csak kommentel a neten. Esetleg ugyanez egy tetszoleges kozlekedesi jarmuvon, ahol lehetoleg nem en vezetek.

    "Ez még is, honnan szeded?"

    Konkretan elhangzott egy NASA-s interjuban az ursikloprogram leallitasaval kapcsolatban. Meg hivatkoztak ra, amikor az emlitett gyorstalpalon kepzett urhajosno a felszallas elott kicsivel bekattant. Nem mai tortenet, de mar az ursiklok sem repulnek sehova.

    ps: Azert amikor a katrina hurrikanban megserult es befoltozott tartalyt is fellottek szemelyzettel egyutt, azon azert mar latszott, hogy nagyon nincs penz a programra. Picit megbarnult a napon allasban, jo sok folt van rajta, de vegul nem robbant fel:
    http://www.spaceflightnow.com/shuttle/sts134/100922etship/et122.jpg
    http://www.cbsnews.com/network/news/space/134/134graphics/fd2/051711_et.jpg
  • Irasidus #10
    " Az volt a gond, hogy sokak szerint mar csak az orultek voltak hajlandoak felszallni vele ..."

    Ez még is, honnan szeded?
  • Papichulo #9
    akkor erzem jol magam, ha elettel teli ter van korulottem

    Meg persze par androidos telefon... :)
  • kvp #8
    Nemelyik nepszerubb urhajos mediamegjelenese alapjan sokan azt hiszik, hogy csak fotogen urhajosokat keresnek, de a nasa torteneteben az ursiklo program vege fele mar volt olyan idoszak, hogy szinte barkit felengedtek. Az volt a gond, hogy sokak szerint mar csak az orultek voltak hajlandoak felszallni vele es volt egy konkret pelda arra, amikor egy a foldi iranyitoszemelyzetbol toborzott (korabban alkalmatlannak nyilvanitott) urhajosno a fellovese elott par hettel kattant be es probalta megolni a ferje feltetelezett baratnojet. Azota sokat javult a helyzet, ma mar alig van urhajosa a nasa-nak, viszont eppen urhajoja sincs.

    A fo szempont egyebkent a tudas es a fizikai/pszihologiai allokepesseg. Az, hogy a megorulesre kevesbe hajlamos, fizikailag es mentalisan is jo karban levo emberek altalaban szimpatikusabbak is az egy mellekes jelenseg. Alapvetoen nem nagyok az elvarasok, kell egy tudomanyos es egy muszaki diploma, valamelyikbol doktori fokozattal, tovabba meg kell felelni a vadaszpilotaknal komolyabb allokepessegi es egeszsegi felteteleknek, tovabba at kell menni a pszihologiai alkalmassagi teszten. (ujabban mar ezt is komolyan veszik)

    En pl. tudom, hogy se a fizikai/egeszsegi teszteken nem felelek meg, raadasul nincs doktori fokozatom (csak sima mernok vagyok) es a pszihologiai teszten mar ott buknek meg kapasbol, hogy akkor erzem jol magam, ha elettel teli ter van korulottem vagy a termeszetben vagyok, legyen az csupan egy varosi park vagy a dunapart naplementekor.
  • VolJin #7
    Igen, az új Csillagok háborújához keresnek x-szárnyúra pilótákat, meg tie-vadászhoz.
    Idióta!
  • ostoros #6
    Azért az sem árt, ha fotogének, és nem jön fel tőlük a bányából a szén...