Gyurkity Péter

Félmillió éve is lehetett folyékony víz a Marson 

Mégpedig olyan mennyiségben, hogy törmeléket vigyen magával egyes területeken.

A témával foglalkozó kutatók nagyjából egyetértenek abban, hogy égi szomszédunk több milliárd évvel ezelőtt veszíthette el légkörét, ez pedig egyben a tavak és folyók eltűnését is eredményezte. Egy most közzétett tanulmány szerint viszont egyes régiókban még félmillió évvel ezelőtt is nagyobb mennyiségben lehetett jelen a folyékony víz, amely visszahagyta a jól felismerhető nyomokat.

Napjainkban nemcsak a bolygón tevékenykedő két marsjárót, hanem a Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) úgynevezett HiRISE kameráját is felhasználják szakemberek a Mars felszínének tanulmányozására, mégpedig a kamera által készített felvételek részletes vizsgálatával. Ennek révén figyeltek fel az Istok névre keresztelt kráter bizonyos jellemzőire, amelyek nagyon is emlékeztetnek a Földön megfigyelhető folyamatok nyomaira. Ezek arra utalnak, hogy a környéken (geológiai értelemben véve) a közelmúltban folyékony víz sodorhatta magával a törmelék egy részét, ami viszont azt jelentené, hogy ez a víz egyes helyeken még a légkör eltűnését követően is jelentős mennyiségben megmaradt.


A tanulmányt készítők szerint megolvadt jég eredményezte a mai napig fennmaradt nyomokat, maga a folyamat pedig az elmúlt egymillió, vagy akár félmillió éven belül játszódhatott le, ami ellentmond a korábbi feltételezéseknek. Azt persze jól tudjuk, hogy napjainkban a folyékony víz rendkívül ritka, a kutatók maguk is meglepődve mérték fel azt a mennyiséget, amely szükséges volt ezen nyomok hátrahagyásához (már csak azért is, mert ez a mennyiség tízszerese a legjobbnak vélt éghajlati modellekben szereplő számoknak), ám egyelőre mindössze annyit tudtak ebből leszűrni, hogy bizonyos rövidebb periódusokban mégis jelen lehetett a folyékony víz.

Vagyis miközben a Homo erectus a Földön a a tűz felfedezésével volt elfoglalva, a vörös bolygón még bőven jelen volt a víz - azt azonban nem tudjuk, hogy időközben milyen további változások eredményezték ennek szinte teljes eltűnését.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • ostoros #12
    Vagy-vagy. :D
  • Irasidus #11
    Nem feltétlenül. Most, ha a föld alatti víztározókat nem említjük, akkor a sós, savas vagy lúgos víz illetve a sárfolyások tartalmaznak folyékony vizet. Nem biztos, hogy kristálytiszta vízről kell beszélünk, sőt.
  • VolJin #10
    Inkább azt bizonyítja, hogy a félmillió évvel néztek be valamit.
  • ostoros #9
    Ez pedig bizonyítja, hogy nem a mágneses mező hiánya miatt szökött el a légkör. Valami más oka van, hogy nincs rajta elég nyomás.
    Becslések szerint egyébként van annyi szárazjég a bolygón, hogy ha maradéktalanul felolvadna, akkor a nyomás tízszeresére növekedne.
  • NEXUS6 #8
    Nemondod!
    XD
  • kissssss #7
    de azért a zoxigént nem loptad ki a vízből ugye?
  • VolJin #6
    Nem azért, de víz nem szublimál a marsi légköri nyomáson?
    Ha félmillió éve volt víz, akkor légkörnek is kellett lennie...
    Légkör alatt nem a század atmoszférányi nyomást értem.
  • mr9 #5
    Én loptam el a vizet, de nem mondom meg hol van, hehe.
  • Pares #4
    Gondolom ha a vizes időszakában kialakult rajta az élet, és azóta is van rajta víz valahol a felszín alatt, akkor az évmilliók/évmilliárdok alatt alkalmazkodhatott is a fokozatosan szárazabb környezethez.
  • Irasidus #3
    Víz most is van a Marson, folyékony vízről van szó. Ami egyesek szerint most is lehet, más kutatók meg azt mondják hogy soha nem is volt. Ez a még tudományosan nem igazolt dolog.