Berta Sándor

Egyszerű szövegbevitel kontrollerrel

A játékkonzolokhoz kapható kontrollerek nem elsősorban szövegek bevitelére készültek, éppen ezért erre a célra csak nehezen használhatók. Osztrák kutatók ezen a helyzeten akartak javítani.

Eddig az, aki szövegeket akart begépelni egy játékkonzolos programba, általában kénytelen volt egy virtuális billentyűzetet használni, ami azonban korántsem volt egyszerű feladat. A Bécsi Műszaki Egyetem és a Tampere-i Egyetem munkatársai által kifejlesztett program neve TwoStick lett és a segítségével egy betü legfeljebb két gombnyomással előhívható. Ugyan a rendszer első pillantásra bonyolultnak tűnik, használata a szakemberek szerint mégis pofonegyszerű.

Maga a rendszer kilenc négyzeten alapul, amelyekben egyenként további kilenc négyzet található. Minden, a négyzetek közepén lévő mező üres, ez a kiindulási, illetve navigációs pont. Az egyes betűk beviteléhez a kontroller bal gombjával ki kell választani a kilenc nagy felület egyikét, majd a jobb gombjával a kívánt betűt. Amennyiben valaki a gombokat elengedi, a kurzor automatikusan visszatér a kiindulási pontra. A betűket tartalmazó négyzetek kiosztása a Sudoku nevű játéknál alkalmazott megoldásra emlékeztet.


A Bécsi Műszaki Egyetem Ipari Szoftver Kutatócsoportjának (INSO) tesztjén kiderült, hogy a TwoStick használata megszokás és gyakorlat kérdése. A "futurezone" szó beviteléhez összesen legfeljebb 16 lépésre van szükség, feltéve, ha nem téveszti el az ember az egyik betűt, ami először gyakran előfordul. Tény, hogy szükség van bizonyos időre az átálláshoz, a betűk helyzetének megtanulásához. Amikor azonban visszatér a felhasználó a Qwerty-billentyűzethez, akkor döbben csak rá, hogy milyen könnyű is volt eddig a szövegek bevitele.

"A hagyományos Qwerty-billentyűzetek kiosztása egyáltalán nem megfelelő, mivel a leggyakrabban használt betűk vannak egymástól a legtávolabb, így a betűk bevitele fáradságos munka. - jelentette ki Thomas Költringer, a TwoStick kifejlesztője, akinek az alkalmazás volt egyúttal a disszertációs munkája. Az osztrák megoldással viszont - megfelelő gyakorlattal - a beviteli sebesség folyamatosan növelhető, ráadásul az egész folyamat játékos. "A TwoStick egyelőre csak egy kutatómunka, ami örömet szerez nekünk. Nem akarjuk még értékesíteni" - közölte Thomas Grechening, Költringer témavezetője.

Az osztrák szakemberek szerint a megoldás zökkenőmentesen integrálható bármelyik jelenleg a piacon lévő konzolhoz, ehhez a termékek gyártóinak csupán a meglévő alapszoftvert kellene frissíteniük és az máris kompatibilis lenne a TwoStick-kel.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Balu0 #18
    ötletes.. tényleg jobb mint a hagyományos konzolos írásbevitel...
  • BiroAndras #17
    "Ráadásul az írógépelés-tanulásnál is elmondják a tanárok, hogy a magyar nyelvre tökre nem megfelelő ez a kiosztás"

    Én inkább azzal beszélgetnék el egy kicsit, aki a Z-Y cserét kitalálta.
  • Dodo55 #16
    Ezért jobb az, amikor nem tanít senki gépelni, hanem egy idő után magadtól megtanulod.
    Így vagyok én is. Elég gyorsan tudok írni, vakon is(ezt úgy értem, hogy a monitort sem nézve, a billentyűzet nem nézése alap mostmár), és teljesen hiba nélkül, ha egy kicsit visszaveszek a sebességből. És mind az öt ujjamat használom, talán csak a kisujjaimat kicsit ritkábban. Viszont azzal a különbséggel a szabályos gépeléshez képest, hogy nem csak az ujjaimat mozgatom, hanem fel is emelem a kezem, és azt is. Programmal próbáltam szabályosan gépelni tanúlni régen, de ez így sokkal kényelmesebb, és gyorsabban is megy sokkal, igaz 1-2 óra tanulás biztosan nem volt elég ahhoz, hogy teljesen kitapasztaljam azt a módszert.
  • Minstrel #15
    eezz rulzz, kontrollert az irodákba
  • Gerbill #14
    Gondolom, hogy a bemutatóra a fickó rendesen begyakorolta ezt a mondatot, mert elég gyorsan nyomkodta, de még így is beletelt egy fél évbe mire befejezte.
  • DAud001 #13
    Hmm érdekes...
    Van vmi opensource alternatíva is?
    Amúgy ez ugyanaz a kérdés mint a mobiltelefonok "billentyűzete": abszolút csak megszokás és technika kérdése(nameg persze nem árt egy normális befogadó szoftver sem^^)
  • Fre576 #12
    Ebben semmi újdonság nincs...
  • Lost Lont #11
    Kipróbálnám, bár szerintem elég gyorsan lehet írni sima billentyűzettel is. Gyakolorni kell, meg nem úgy kell pötyögni mint a nagymamák, hogy jobbkéz mutatóujjával, és egy karaktert két évig keres...
    Amúgy ékezetekhez én a jobb mutató ujjamat használom és így egyáltalán nem kényelmetlen. Meg amúgy nem pont azért vannak így szélen a gyakran használt betűk, mert hogy így pont kézreesik (mármint KÉT kézre)?
  • ffxi #10
    Én is ott láttam először. Mit okoskodna ezek? :P
  • cloud.strife #9
    Igaz, nekem is ez ugrott be elsonek.

    Aztán meg én inkább maradok a 2e ft-os USB bill rádug a PS3-ra módszernél... :)