Berta Sándor

Büntetnék a felhasználói feltételek megsértését az USA-ban

Komoly vitát váltott ki az Amerikai Egyesült Államokban a Computer Fraud and Abuse Act (CFAA) nevű törvény tervezett módosítása, mivel büntetné a honlapok felhasználási feltételei ellen vétőket.

A tervezet szerint minden olyan személy, aki a jövőben megsértené a honlapok felhasználási feltételeit bűncselekményt követne el. Az egész dokumentumból az érződik, hogy a törvényhozók félnek a technológiától, szerintük szükség van egy olyan jogi megoldásra, amely alapján azok ellen is fel lehet lépni, akik ellen a meglévő jogszabályokra hivatkozva nem lehetett. Eddig úgy intézték el ezeket az ügyeket, hogy a vétkes internetezőt kizárták a szolgáltatást használók közül, emellett súlyosabb esetekben polgári per is fenyegette az illetőt. Ennél azonban erősebb elriasztó hatást akarnak a tervezet kidolgozói.

A több, mint 25 éve hatályban lévő CFAA tiltja meg a számítógépek feletti irányítás átvételét, ezt terjesztenék most ki egyéb szolgáltatásokra, de a dokumentum számos ponton problémákat vet fel és aggályos. Gyakorlatilag a jövőben mindenki bűncselekményt követne el, aki nem tartja be egy adott portál felhasználási feltételeit. Mindez csupán arra lenne jó, hogy automatikusan potenciális bűnözőként kezeljék a felhasználókat, elég csak arra gondolni, hogy komoly jogi felelősségre vonás fenyegetné például az életkori korlátozást kijátszó 13-14 éveseket, akik Magyarországon is csak azután láthatnak bizonyos szexuális tartalmú írásokat, hogy nyilatkoztak arról, elmúltak 18 évesek. Ez nyilvánvalóan hazugság, de ezért jelenleg nem lehet őket felelősségre vonni. Az Egyesült Államokban ugyanígy sok magazin felhasználási feltételeiben szerepel, hogy a 13 éven aluliak nem olvashatják, ilyen például a The New York Times, a The Boston Globe és az NBCNews.

Meglehetősen érdekes elképzelni, hogy újságkiadók vagy közösségi portálok tucatnyi fiatalt fognak bíróság elé citálni - már ha élni fognak a törvény adta lehetőséggel, ez utóbbi ugyanis eléggé kérdéses. Az 1984-ből származó CFAA módosítása értelmében például egy tanár is köteles lenne felelősségre vonni azt a diákját, aki 18 éven felülieknek engedélyezett tartalmat néz meg az iskolai számítógépen. Olyan szabályok válnak büntethetővé, mint például ha hazudunk a magasságunkról egy párkereső oldalon, ha megosztjuk mással egy jelszavunkat, vagy akár csak létrehozunk egy MySpace profilt a macskánknak - mindezek lehetnek tiltottak az egyes oldalak szabályzata szerint.

Az Internet Defense League (IDL) nevű szervezet máris bírálta az elképzelést. Az IDL tagja többek között a Mozilla, a WordPress, a Reddit, a Boing Boing, a Tech Dirt, a Grooveshark, Marietje Schaake holland EP-képviselő, a La Quadrature és az Electronic Frontier Foundation (EFF).

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • FoodLFG #6
    Ámerika jó példa arra, hogy mindenki másnak milyen fajta szabályozási és társadalmi rendszereket érdemes/kell elkerülnie.

    Kezdjük az undorító és hányingerkeltő PCskedésnél! o/
  • Zombee #5
    "Az 1984-ből származó CFAA módosítása értelmében például egy tanár is köteles lenne felelősségre vonni azt a diákját, aki 18 éven felülieknek engedélyezett tartalmat néz meg az iskolai számítógépen." - Szerintem ez most is így van, ráadásul ebben nincs is semmi kivetnivaló.

    Viszont a honlapok szabályzatára kiterjeszteni felelőtlenség és baromság. Egyes oldalak pl. tiltják az Adblock használatát, mivel a reklámokból élnek. Önmagában az Adblock használata legális, abszurd lenne így büntetni. Bár ellenőrizni nehezen lehet, hogy használod-e, nem is érné meg.
  • Cat #4
    Az egész változtatás kiindulópontja egy amerikai fiatal esete, aki hozzá akart férni tudományos publikációkhoz. Ez alapesetben fizetős, de a könyvtárakban ingyenesen elérhető. Ő bement, és letöltötte az egész adatbázist a könyvtárban.

    Nem sértett törvényt, de vizsgálat indult ellene, aminek a vége az lett, hogy 20 év börtönt kapott. Öngyilkosságot követett el, ezután mozgalom indult azért, hogy változtassák meg ezt a CTAA törvényt. Namost a törvényalkotók pont ellentétesen cselekszenek, mint a mozgalom, nem könnyítik a hozzáféréseket, hanem büntethetővé tesznek olyan dolgokat is, amik eddig nem voltak azok.

    Öngyilkos_lett_az_aktivista

    [URL=http://index.hu/tudomany/2013/01/19/vegre_szabad_lesz_a_tudas/]http://index.hu/tudomany/2013/01/19/vegre_szabad_lesz_a_tudas/
  • Sir Quno Jedi #3
    Az a gond, hogy a site-ot üzemeltető nem hatóság és bárminő agyament szabályokat szabhat az oldalára, amit ráadásul még változtatgat is és persze a KUTYA sem olvasgat 1000 oldalas felhasználási feltétel listákat/per site. Az sem biztos, hogy jogász nélkül érthető formára vannak fogalmazva stb.

    Azért mert belépek egy oldalra és nem tartom be (vagy nem is ismerem) az oldal üzemeltetőjének agyfaszságait, nehogy már TÖRVÉNYT sértsek, bűntényt kövessek el és elítéljenek automatice?!?!? EZ beteg, ezek nem törvények, ne alkotmány semmi ilyesmi, csak hagymázas, delírium szülte eulak!

    Most már akkor magánemberek és cégek fognak bíróság és az állam által BÜNTETHETő "szabály"okat kiszopni az ujjukból?!?!? Ez maga a káosz!
  • Sajátvéleményem #2
    20 év fegyház és kényszermunka annak a 12-13 évesnek aki arra kattintott, hogy elmult 18 éves. Nagy az Isten állatkertje...
    Sőt -annak is aki nem a saját nevén és címén regisztrál.
  • Mekong Delta #1
    micsoda eszement baromság! ennél még az is jobb ötlet lenne ha betiltanák az internetet.