Berta Sándor

Brazília az idei CeBIT hivatalos partnere

A dél-amerikai ország az elmúlt években hatalmas gazdasági és technológiai fejlődésen ment keresztül, ezért lett az idei CeBIT hivatalos partnere. Német exportoffenzíva zajlik.

Brazília jelenleg a világ legnagyobb autó- és televíziópiaca, a világ harmadik legnagyobb PC-gyártója és évente körülbelül 70 millió mobiltelefont szerelnek össze a helyi üzemekben. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy a Brazíliában gyártott számítógépek kereken 70 százaléka a belföldi piacra készül. A dél-amerikai államban az elmúlt esztendőkben folyamatosan nő a csúcstechnika használata, a helyi mikrochipipar töretlenül fejlődik, a technológiai infrastruktúra is fokozatosan kiépül, azonban mindezek ellenére a világ hatodik legnagyobb gazdasága rá van szorulva a félvezetők importjára azért, hogy képes legyen kielégíteni a belföldi igényeket. Brazília 2009-ben 3,3 míg 2010-ben már 4,4 milliárd dollár értékben importált félvezetőket. A helyi félvezetőpiac értékét 10 milliárd dollárra becsülik és a tendencia további növekedést mutat.


Angela Merkel német kancellár Dilma Rousseff, Brazília elnöknője mellett

A fejlődést nagy mértékben befolyásolja, hogy mind a brazil kormány, mind a helyi bankok olyan vonzó projekteket hirdetnek meg, amelyek azt eredményezik, hogy a nemzeti és a nemzetközi IT-cégek egyre gyakrabban választják a beruházásaik helyszínéül a dél-amerikai országot. Az IT-konszernek számára vonzó, hogy a brazil szakemberek rendkívül képzettek, ugyanakkor folyamatosan újabb és újabb képzési programokat indítanak, s ezeket a kormány, illetve a bankok is kiemelten támogatják. Az idei CeBIT-en jelen lesznek a brazil minisztériumok, intézetek, vállalatok és bankok képviselői. Az Apex-Brasil export- és befektetési ügynökség külön rendezvénysorozatot is szervez Invest in Brazil címmel.

Az elmúlt években egyre gyakrabban szerepelt Brazília a hírekben. Február elején jelentette be a Foxconn, hogy Kínából Brazíliába helyezi át az okostelefonok és a táblagépek gyártását. Ugyanakkor már 2005-ben arról írtunk, hogy a brazil kormány egymillió számítógépet vásárol a szegényeknek. Emellett 2006-ban elindítottak egy projektet, amelynek célja az volt, hogy - az Intel segítségével - kábel nélküli szélessávú internet-kapcsolatot létesítsenek Parintins amazóniai kisvárossal. Szintén 2006-ban érkeztek meg az országba az One Laptop Per Child (OLPC) program keretében kifejlesztett notebookok. 2009-ben pedig a Userful kanadai cég 5560 brazil iskolában összesen 324 000 virtualizált asztali környezetet szerelt fel. A dél-amerikai állam kiemelten kezeli a nyílt forráskódú programokat, ezt jól példázta az Openmoko projektnek nyújtott segítség is. Végül, de egyáltalán nem utolsósorban Curitiba városában a buszokat csatlakoztatták a helyi 3G mobil szélessávú hálózatokhoz és Botanikus Wikipédiát készítettek Amazóniáról.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!