Berta Sándor

Belga és izraeli ítéletek erősítik a Creative Commons licenceket

Egy belga és egy izraeli bíróság is olyan döntést hozott, amely erősítette a szabad licenceket. A jövőben mindkét országban a Creative Commons licencek elleni vétségek szerzői jogsértésnek számítanak.

A két esetről a Creative Commons blogjában Matt Liebenson számolt be. A szakember szerint a belga és az izraeli ítélet egyaránt azt jelzi, hogy azért, mert valaki a saját műveivel kapcsolatos bizonyos használati jogokat szabaddá tesz, még nem kell attól tartania, hogy emiatt védtelen marad a szerzői jogsértésekkel szemben.

Belgiumban egy színházi csoportnak kell 4500 eurós kártérítést fizetnie azért, mert a Lichódmapwa nevű együttes egyik Creative Commons licenc alatt megjelentetett zeneszámát felhasználták egy reklámblokkban. A testület kimondta, hogy a csoport megsértette a licencet, amely tiltotta a dal kereskedelmi célú felhasználását. Ezzel a színház munkatársai szerzői jogsértést követtek el.

Izraelben egy bíróság még január végén hozott hasonló ítéletet a Mapa Publishing nevű kiadó ellen, amely két helyi állampolgár Creative Commons BY-NC-ND licencű fotóit használta fel jogellenes módon. A cég anélkül alkalmazta a felvételekből készített kollázst egy kereskedelmi célú útikalauzban, hogy feltüntette volna az alkotások eredeti tulajdonosait. A kiadó ezzel a tettével szerzői jogsértést követett el.

A Creative Commons blog hangsúlyozta, hogy ugyan nagyon ritkán születnek bírósági ítéletek a licenccel kapcsolatban, ami egyrészt a licenc elfogadottságát is jelenti, de ennek ellenére fontos, hogy a testületek megerősítették a Creative Commons jogait.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • moikboy #12
    És ha valaki kirakja a családi videóit egy oldalra a te zenéddel, majd egy opcionális paypalos adakozási lehetőséget biztosít, hogy akinek tetszenek a cuccai, azok megsegíthetik pár keresetlen dollárral, akkor az minek számít?
  • Tetsuo #11
    Ma mar alapveto, hogy a multicegek diktalnak. Itt pont az a lenyeg, hogy a kisember is vedve vagyon.. A CC-re ellensegkent tekintenek a nagy penzehes cegek.
  • okosan gyerekek #10
    ez csak akkor túl nagy kérés, ha nem áll mögötted a Sony. Mert ha mögötted áll, az sem nagy kérés, hogy minden letöltött dalod után 1$-t, s minden illegálisan letöltött dalod után, hasamra ütök, 10.000$-t fizessenek neked!
  • okosan gyerekek #9
    "jó, hogy a kisemberek CCC-licenceinél még úgy kell örülni, ha haszonszerzési(!) céllal lopják el a szellemi tulajdont"

    és ezért elmarasztaló ítélet születik, nem beszélve arról, hogy kétlem, hogy a belga színhzáz bűntetése, a 4500€ arányos volna az amerikában hatályos legfelejebb dalonként kiszabható, több tízezer dollárral, amit mondom még egyszer, csak saját felhasználásra tulajdonít el az illető!
  • okosan gyerekek #8
    itt kezdődik!

    jó, hogy a kisemberek CCC-licenceinél még úgy kell örülni, ha haszonszerzési(!) céllal lopják el a szellemi tulajdont, míg mások saját felhasználásra sem juthatnak legalisan hozzá a szellemi tulajdonjog után járó licencdíj kifizetése nélkül legaláisan a tartalmakhoz, SŐT, tovább megyek, még akkor sem, ha az ártatlanság vélelmét, mint alkotmányosan megillető jogunkat TIPRÓ módon úgysem, hogy vaktába fizettetik kollektíven az emberekkel az artis just!

    Lófaszt nektek rohadékok!
  • Tetsuo #7
    Milyen hangszereket es effekteket hasznalsz, ha megkredezhetem?
    Yamaha v Korg workstation ugye? Milyen effekt?
  • tmisi #6
    jamendo.com
    Beírod a keresőbe: bonfire
    Linkelni nem akarok, mert az már reklám. :D
  • RecoPhile #5
    és hol lehet beszerezni a zenédet?
  • B0nFire #4
    Az van, hogy az én albumaim is CC alatt vannak megjelentetve. Amikor publikáltam őket én szabhattam meg, mit engedek, és mit nem. Elmondom, mit lehet a zenéimmel büntetlenül megtenni.

    • hallgatni
    • letölteni
    • magáncélra többszörözni
    • remixelni (a szerző nevének feltüntetésével)
    • feldolgozni (a szerző nevének feltüntetésével)
    • kísérőzenének felhasználni (a szerző nevének feltüntetésével)

    Amit nem lehet

    • kereskedelmi céllal felhasználni. Tehát ha valaki letölti és sokszorosítja, az még oké. De ha pénzért kezdi el árulni, az már nem oké. Ha valaki egy családi videójához kísérőzenének felhasználja és feltölti a YouTube-ra, az oké. Ha reklámfilmbe rakja, amivel pénzt keres, az nem oké. Ha később a családi videójával, vagy a reklámfilmjével pénzt keres, akkor szerzői jogdíjat köteles nekem utána fizetni, mert ez kimeríti a kereskedelmi tevékenységet.

    Ennyire végtelenül egyszerű. A szerző annyihoz ragaszkodik csupán, hogy abba a nyüves videóba az ő neve legyen már feltüntetve, ha már ingyen adja a zenét. Ez is túl nagy kérés már?
  • szlovákiai hun #3
    "A szakember szerint a belga és az izraeli ítélet egyaránt azt jelzi, hogy azért, mert valaki a saját műveivel kapcsolatos bizonyos használati jogokat szabaddá tesz, még nem kell attól tartania, hogy emiatt védtelen marad a szerzői jogsértésekkel szemben."

    Szóval. pl. a cikkben is feltüntetett kép vagy reklám is a commoné, ha máshonnan származik már mint az eredeti, és az eredetin sincsen feltüntetve a tulajdonos, akkor mi van? Csürhe, kapzsi banda.