Berta Sándor

Svájc óriási mennyiségű adatot gyűjtött össze állampolgárairól

A svájci államvédelmi hatóságok őrült módon igyekeztek rögzíteni az általuk gyanúsnak ítélt személyek minél több adatát. David Gugerli professzor attól tart, hogy a hatalmas információtömeg hamarosan teljesen kikerül a hivatalok ellenőrzése alól.

A szakember elsősorban az adatbázisokat kutatja. Korábban vendégelőadó volt a párizsi Maison des Sciences de l'Homme-on, a Stanford Egyetemen, a Berlini Tudományos Kollégiumban, a Bécsi Nemzetközi Kultúrtudományi Kutatóközpontban és az Universidad Nacional Autónoma de México professzora is volt. A kutatási projektjeiben az adatbázisok és az energiaellátás történetével, valamint a digitális telekommunikációs módok fejlődésével foglalkozik.

"1989-ben a svájci államvédelem közel egymillió állampolgár személyes adatit gyűjtötte össze. Most ugyan csak 200 000-rét szerezték meg és a törvényi szabályozás is világosabb, de teljesen más a helyzet, mint 1989-ben volt. Akkor a keleti blokk és a kommunizmus voltak az ellenségek, ma a terrorizmus és a radikalizmus. Akkor megvoltak a hidegháborús blokkok és egyértelmű volt, hogy kik a jók és kik a rosszak. Időközben azonban megjelentek olyan fenyegetések, mint a terrorizmus, a pornográf anyagok kereskedelme, a szervezett bűnözés, a fegyvercsempészet, a pénzmosás és az adóelkerülés."

"1989-hez képest van még egy eltérés: jelenleg sokkal átfogóbban és intenzívebben gyűjtik a különböző adatokat a magánvállalatok. Az információk közé tartoznak akár a Facebookon hátrahagyott nyomaink is, de mondok egy másik példát: mi a fontos egy személy fizetésképességének megítéléséhez? Ma már ezt a munkát inkasszócégekkel végeztetik el" - jelentette ki David Gugerli. A kutató úgy vélte, hogy miközben George Orwell 1984 című könyvében még a sztálinizmust vette alapul, addig ma az emberek többsége nem igazán foglalkozik ezzel a témával. Ennek oka talán az, hogy a felhasználók némileg gondtalanná váltak.

Svájc esetében azonban a problémát nem ez, hanem az alkalmatlan vagy túlterhelt titkosszolgálatok jelentik. Érthető, hogy az emberek félnek az ekkora adatfelhalmozástól, illetve a Google-től, a hitelkártya-cégektől vagy éppen az amerikai Nemzetbiztonsági Hivataltól (NSA), a Szövetségi Nyomozó Irodától (FBI) és a Központi Hírszerző Ügynökségtől (CIA).

"Svájcban az igazi problémákat a 2004-es év és az Isis-NT adatbázis kialakítása hozta elő. A korábbi Isis rendszerből az adatokat át kellett másoli az új nyilvántartásba, amely óriási munka volt, de senki sem foglalkozott az információk minőségével. A másik gondot az jelentette, hogy ha ki is töröltek valakit az adatbázisból, a rámutató, kapcsolódó hivatkozások még a rendszerben maradtak. Vagyis ha számos hálózat szorosan össze van kötve, akkor a nyomokat nem lehet eltüntetni.

A bűncselekmények megelőzése céljából végzett adatgyűjtés nehéz kérdés, hiszen valóban tudni lehet, hogy ha X személy az Y boltban egy joghurtot vásárol, akkor két hét múlva egy kést és egy öngyújtót fog a bevásárlókocsijába rakni? Kinek és mi haszna van ezekből az információkból? Ez már önmagában jelzi az illető növekvő erőszakosságát?

A jövő fenyegetését elsősorban a számítási felhők, a cloud computing jelenti. Az adattömegek interneten keresztüli összefogása ugyanis később társadalmi probléma lehet. Senki sem fogja pontosan tudni, hogy mi az övé és mi nem. A biztonsági rések az ellenőrzés elvesztésére utalnak és ilyen esetekben vadon lévő adatokkal kell szembenéznünk. Senki sem tudja, kik a tulajdonosaik, honnan származnak és hogyan mentették le őket. Talán paradoxnak tűnhet, de a számítógépes adatbázisok politikai problémáját ma nem az állampolgárok ellenőrzése, hanem az adatok ellenőrzésének elvesztése jelenti " - szögezte le végül a szakember.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • andersh #7
    akkor anyád is kurva volt?
    bocs ezt nem hagyhattam ki :D
  • moikboy #6
    Miért mi vagy te, titkos ügynök?
  • Világpolgár #5
    Aki nem áll kurvának, azt nem basszák meg.
  • Rotyoka #4
    Ember.. Már most is mindent tudnak rólad... Amióta van internet 100%-san figyelik akárki akármit is mond mivel KATONASÁG találta fel. Csak gondolj bele... Ők ezt a 70 es években nyílvánosságra hozták, akkor most ők hol tartanak? (Majd 100 év múlva megtudjuk amikor az is nyílvános lesz)
  • masika #3
    Szerintem ez nem kicsit félelmetes, ha minden lépésünket figyelik és feljegyzik. Gondoljatok csak bele, hogy mindent tudnak rólatok, telefonbeszélgetések, még az msn és az internet is szóval minden. És ha ezt valaki más is megszerzi akkor bármikor felhasználhatják ellened!
  • pasi29uk #2
    Őket kémkedjék ki a neten
    http://hu.wikipedia.org/wiki/Amisok
  • Rotyoka #1
    Az ottani életszinvonal mellett én önkéntesen is alávetném ennek magam