Alex

A kereslet hiánya gátolja a szélessáv terjedését

Magyarország szélessávú mutatói a lefedettség, árak, minőség és verseny terén jobbak az uniós átlagnál, ugyanakkor a lakosság és a KKV-k körében még mindig jelentősen elmarad a penetráció az unió élvonalától.

Ennek fő oka a keresleti oldal gyengesége: a digitális írástudás alacsony szintje és a motiváció hiánya, az alacsony számítógép ellátottság és a "digitális közbizalom" hiánya - mutat rá "Vitairat a szélessávról" című elemzésében a Szélessáv Műhely. A válság körülményei között kiemelten fontos annak felismerése, hogy a szélessávú szolgáltatások fejlesztése a gazdasági növekedés katalizátora lehet, mivel kulcsszerepet játszik a beruházások, a munkahelyteremtés és az általános gazdasági fellendülés szempontjából - írja az elemzés.

A szélessáv népszerűsítését zászlajára tűző alapítvány azért hozta létre a Szélessáv Műhely független szakmai kezdeményezést és készítette el vitaindító elemzését, mert bár a szélessávú fejlesztések gazdaságot, versenyképességet, esélyegyenlőséget és életminőséget érintő pozitív hatásaiban mindenki egyetért, a kérdésről évek óta nem folyik Magyarországon érdemi szakmai párbeszéd. Márpedig az IKT versenyképességi hatásainak érvényesülését számos olyan tényező gátolja, amelyek enyhítéséhez széles körű összefogásra van szükség a kormányzat, a piaci szereplők és a civil szféra között.

A szervezet szerint Magyarországon a szélessávú internet penetráció évek óta az uniós átlagot meghaladó mértékben növekszik ugyan, és a hazai penetráció az egy főre jutó GDP-hez viszonyítva megfelelő, ám az unió élvonalától a lemaradás még mindig jelentős mértékű. Az EU által a tagországok szélessávú fejlődésének összemérésére a közelmúltban bevezetett szélessávú teljesítményindex (Broadband Performance Index, BPI) összetevőit elemezve látható, hogy a magyarországi penetráció további növekedését elsősorban a keresleti oldali korlátozó tényezők gátolják: a digitális írástudás alacsony szintje, a "digitális önbizalom", a motiváció és a digitális biztonság hiánya mind a háztartások, mind pedig a mikrovállalkozások és KKV-k körében, a szocio-demográfiai, generációs és regionális különbségek, a bizalomhiány az internetes tranzakciókkal és fizetéssel szemben, és a vállalkozások csekély online aktivitása.

A vitairat a keresleti oldalon azonosított korlátozó tényezők kezelésére többek között javasolja célzott képzési és oktatási programok indítását a lakosság és a KKV-k körében; a leginkább lemaradók számára integrált eszközhozzáférés és oktatás biztosítását; az oktatási rendszerben az infokommunikációs képzés fejlesztését; a tanítók, tanárok képzését; szemléletformáló programok indítását a társadalmi nyitottság növelésére; a "digitális közbizalom" és a "digitális közbiztonság" megerősítését; az ehhez szükséges digitális személyazonosítás rendszerének kialakítását; a felhasználóbarát és jól használható lakossági és vállalati elektronikus szolgáltatások fejlesztését; KKV IKT tanácsadói hálózat és mentori rendszer kialakítását; az elektronikus számlázás és aláírás elterjesztésének segítését; a munkavállalók oktatását, képzését és e-képességeinek növelését.

A kínálati oldalon a vidéki lefedettség (rural coverage) meghaladja az uniós átlagot, ám a kisebb településeken a szélessávú szolgáltatások elérhetősége korlátos. A magyarországi települések mintegy harmadát (ahol a lakosság 7-8 százaléka él) nem éri el optikai körzethálózat, ami hosszabb távon hálózati szűk keresztmetszetek kialakulását eredményezheti. Az elmúlt években az árak nemzetközi összevetésben is kiugró mértékben csökkentek, miközben a sávszélesség az uniós átlag feletti mértékben bővült. A kínálati oldalon elsősorban a szélessávval még teljesen ellátatlan települések lefedése érdemel kiemelt figyelmet.

A Szélessáv Alapítvány szerint a kormányzatnak, a piaci szereplőknek és a civil szervezeteknek közösen kellene tenniük a korlátozó tényezők felszámolása érdekében. A Szélessáv Műhely kezdeményezés ehhez kíván hozzájárulni azzal, hogy felületet biztosít a civil, az államigazgatási, a szolgáltatói és a kutatói szféra szakembereinek a folyamatos szakmai párbeszédre, az Alapítvány negyedéves rendszerességgel felülvizsgálja az anyag tartalmát és szükség szerint frissíti azt.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • szlovákiai hun #30
    Köszönöm mindenkitől a tanácsot, hasznos volt!
  • rtfmZoli #29
    Használj IrfanView [ingyenes] képnézegető progit, azzal gyorsan is tudod nézni(elég sok gyorsbillentyű van, ami felgyorsítja a munkafolyamatot, ha pld el kell fordítani jobbra a képet) valamint át is tudod alakítani a képeidet átméretezéssel, egyszerre sokat is.
    Azért nem kellene 2-5 mbs bmp-ket küldeni, ha 500k-ból jó minőséggel meg lehet oldani.
  • PainKiller69 #28
    Ez a cikk egy faszság! Mi az, hogy nincs rá kereslet bammeg? Meg ezt nevezik szélessávnak? Vicc az egész. Vidéken a méregdrága és cserébe legalább lassú mikros neteken kívül nem nagyon van más. Az meg kinek kell? Akkor inkább nem köttetik be, mert nem éri meg. Persze ha lenne vezetékes 4-10 megás net a 3-5 ezer forintos sávban akkor tódulna a nép. De persze erre nincs lehetőség, mert nincs kiépítve hozzá hálózat. Amíg a szolgáltatók nem vállalnak be nagyobb fejlesztéseket persze nagyobb kockázati tényezők miatt, addig nem lesz itt lóf@sz se...
  • szlovákiai hun #27
    Kertészeti főiskolán végzek, a tesóméknak van digitális fényképező gépük, s az igen nagy felbontásban rögzít, mert 2 MB átlagban egy kép, amúgy 5 megapixeles nekik a fényképező gép, a szakdogiba is beillesztve, ha összezsugorítom a képet, megmarad az eredeti fájlméret, tudom van erre egy progi mely lecsökkenti a kép méretét, de nekem elég macerás....Szlovákiából leutazni Kecskemétre nekem, hogy átnézetesen a szakdogát, kicsit költséges nekem...meg már 15-én le kell adnom, már csak a véglegeset akarom átnézetni, hogy mondja azt a tanár, hogy vihetem beköttetni....ezért gondolom gyorsabb lenne emailba, csak az a fránya feltöltés....


    IMYke2.0.0.0 , eleinte nekem is ilyen nevetséges volt, átmentem egy másik szolgáltatóhoz, de mivel csak az is wireles internet, mert ugyan a Trécomnak (régebben SLovak Telecom) le van fektetve az optokábel, de hogy nincs igény rá, nem digitalizálják át a elosztó központot, az elosztó központ nincs digitalizálva ezért van felénk is csak szar mikrós net...pedig sokan várják, köztük én is a Trécomot, de míg nem digitalizálják a központot, marad a szar mikrós net...

    Akitől meg eljöttem, most emeltek sávszélt....
  • IMYke2.0.0.0 #26
    Ez a tanács még nekem is jól jött, köszönöm!
    [A diploma munkámat én meg személyesen, a tanárnőm kezébe adtam :)]
  • AgentKis #25
    Csak egy kis technikai tanács:
    Tegyél 7 megapixelnél kisebb képeket a diplomamunkádba. 300dpi-nél felesleges nyomtatásba nagyobb felbontás (ez kb 120 pixel/cm-t jelent ami egy 10*10cm-es képnél 1,4 megapixel) ezeket is jpg-ként csatold a doksiba. A jpg-k minőség méret rátáját 85-re is leveheted élvezhető marad.
    Ha fotós vagy grafikai témában írsz szakdolit, akkor ezek nem jó ötletek.
  • IMYke2.0.0.0 #24
    Akkor nálatok még gyorsabb is a wireless net, mint nálunk!
    Itt örülök, mint majom a farkának, ha eléri a 60-62 kb/s-et a letöltés!!!
    Feltölteni [nem vicc] 2-8 kb/s-el tudok
  • szlovákiai hun #23
    galocza, nem érted, nekem álltalában a letöltés 50-100 KB/s az átlag, nagy ritkán megy 200-500-al is, de a feltöltés, no nem mindenki van olyan helyzetben, hogy ő beéri 128 kbi-el, ez napjainkban elég nevetséges, mikor a fel-letöltést nem pusztán csak filcserélőkre használják, pl. pdf fájlok sokszor azok is igen nagy terjedelműek, 2 megás képeket bezippelve is nem tömöriti kissebre 1,5 megánál, de ezeket csak példáknak szántam, másra is használjuk, pl. én a diplomamunkámat átküldeni emailban átnézetni a tanáromnak, miközben már most van vagy 25 MB-éjt a mérete, nos ezt 128 kbi-el minimum egy óra még feltölti a gmail postafiókjába, ha nem több...
  • galocza #22
    az igények változóak persze, de feltöltögetni én is szoktam, pont képeket. bezipelem egy fájlba, sendspace oszt töltögesse éjjel a párszáz megát.
    mondjuk igaz, nekem ált. ilyesmi (se fel, se le) nem különösebben sürgős, ilyesmiben legalábbis nem vagyok "hama'gyorsan" típus.
    az meg biztos, hogy súlyos ezreseket nem érne meg a +sebesség...
  • IMYke2.0.0.0 #21
    [...]aki az alfoldon lakik 1 kis faluban, es eselye sincs adslre, mert nem epitik ki, nincs ra akkora igeny. Valami loturo netje(512/96 asszem), nem kevesert... "

    Baranyában is ez van - pedig az ország legsűrűbben lakott megyéje ["seggemlyuka" Pestet szóra sem méltatom]...