Gyurkity Péter

Megjelent az e-olvasók királya

Nem kispályázik a Fujitsu, hiszen brutális áron dobja piacra saját olvasóját, amely azonban nagyobb kijelzővel és színes üzemmóddal haladja meg a riválisok ajánlatait. A Sony eközben a Google révén bővíti kinálatát.

A hivatalos közleményből kiderül, hogy a Flepia névre hallgató e-olvasó készülékek első körben Japánban váltak elérhetővé, mégpedig potom 1000 dolláros áron, amivel tehát több mint kétszeresével meghaladják az Amazon és a Sony termékeinek árszintjét. A cég azonban kínál is valamit cserébe a horribilis árért, amivel azt remélik, hogy meghódíthatják a potenciális vásárlók szívét.

Első helyen érdemes megemlíteni, hogy a kijelző nagyobb, mint amit az Amazon Kindle és Kindle 2 készülékek esetében megszokhattunk. Az érintőképernyő ugyanis ezúttal 8 hüvelykes, a maximális felbontás az asztali gépeknél szokásosnak számító 1024x768 XGA, emellett pedig legfeljebb 260 ezer színben pompázhat, ami rögtön megdobhatja az eddig kizárólag fekete-fehér élményt A készülék esetében megoldott továbbá a Bluetooth, valamint a Wi-Fi elérés, az SD-kártyák révén akár 4 GB tárolókapacitásra tehetünk szert, a Windows CE alatt pedig (a cég szerint) akár 40 órán át használhatjuk a megoldást - ez nyilván lerövidül a Wi-Fi használata esetén.


A Sony eközben nem új készülékkel, hanem a meglévő kínálat bővítésével újít, mégpedig a Google segítségével. Utóbbi ugyanis a Book Search keretében már jóval korábban elérhetővé tette az úgynevezett Public Domain kategóriába tartozó művek jó részét. Ez a szegmens azon alkotásokat fedi le, amelyek többnyire 1923 előtt jelentek meg nyomtatásban, így már nem védi őket a szerzői jog. Felhasználásuk ellen így természetesen senkinek nem lehet kifogása - erre épít most a Sony is, amely 500 ezer kiadvánnyal bővíti saját kínálatát.

A szám azért lehet fontos, mert az Amazon jelenleg mintegy 250 ezer művet tesz elérhetővé saját készülékein, amely számot napilapok és magazinok egészítenek ki. A művek darabjáért 10 dollárt kell fizetni, igaz, ezek közt vannak az elmúlt 85 évben írt könyvek is. A Sony PRS-700-asa 350 dollárba kerül, a Kindle új változatának ára 359 dollár. Az előbbiről azt állítja a gyártó, hogy akkumulátora egy feltöltésével 7500 könyvoldal olvasható el, az utóbbi állítólag akár két hétig használható egyfolytában és 1500 könyvet lehet rajta tárolni.

Egyes szakértők szerint az elektronikus könyv lehet a következő évek nagy üzlete az internetgazdaságban. Az egyre vékonyabb, könnyebb, okosabb, jobb olvashatóságot nyújtó digitális olvasók olyan áttörést hozhatnak az Amazonnak vagy a Sonynak, mint amilyet az iPod mobil-zenelejátszók hoztak az Apple-nek. A Sonyra rá is férne a siker - a társaság tegnap jelentette be, hogy befagyasztja alkalmazottai bérét és mérsékli a jutalmakat április 1-jén kezdődő következő üzleti évében.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Alvarez999 #19
    "a maximális felbontás az asztali gépeknél szokásosnak számító 1024x768"

    Az asztali gépek többségében már rég nem 1024x768 a jellemző felbontás. Az jópár évvel ezelőtt volt.

    #10: Hát éppen ez az, amivel elindulna a cucc a kütyüsödés felé, mert akkor már nem felére csökkenne az üzemidő.
  • dez #18
    Ez nem e-book reader, ez e-(maga)zine reader! :P
    (Paris Hiltonéknak!)
  • qwas #17
    Azt nem tartom valószínűnek, hogy azt tudnád hasznalni egyáltalán.
  • Cleawer #16
    szerintem egyenesen csúnya....
  • Palinko #15
    sőt miért nem vésnek már rögtön agyagba, márványba :D
  • Ruley #14
    Szerintem meg a palatábla és a palavessző...
  • birdo #13
    Alig várom, hogy elérhető legyen....
  • qwas #12
    Szerintem az iskolaba a fuzet valo meg a ceruza. A merete nagyon nagy az ara meg nevetseges. Olyan 100$ lenne az elfogadhato. Vegul is ez nem mas mint egy konyv.
  • tz19 #11
    Brrrrr,
    ez volt a legszebb csaj akivel hirdethetik?

    De a kütyüben sincs semmi design. Tudom nem ez a lényeg, de a kettő 1ütt 1 képen, lol :D
  • TeDDyRuSh #10
    Szerintem baromi jó dolog, én már várom, hogy piacon legyen egy normális áron. Sokan amint látom nem látják benne a lehetőséget. Pedig nem csak könyvolvasásra lehet használni. Pár év múlva minden iskolapadban lehet egy ilyen, hisz jegyzetfüzetként is használható, mely egyből txt-be konvertálhatja a saját kézírásunkat. Ezt persze azonnal elküldhetjük bárhová a világon wi-fi-vel, vagy csak a csoporttársadnak egy ökörködős képpel együtt, amit te csináltál a "rajztábládon". Arról se feledkezzünk meg, hogy érintőképernyős, tehát ez alapból megdobja az árat és máris nem lehet összehasonlítani egy laptoppal szerintem. Ugyanakkor van egy A4-es képernyőd, ha filmet akarsz nézni. És persze a 40 órás üzemidő, de legyen csak 20 a wi-fi miatt...azért az nem rossz, ha azt nézem, ha örülök, ha pár órát megy a laptopom. Ez a jövő, bár az 1000 dollár tényleg sok. Meg ez a kép is, ami a cikkben van. A gép amiről a cikk szól, az 13x16,5 cm, vagyis valamivel nagyobb mint egy boríték.