Berta Sándor

A virtuális környezetek válthatják fel a helyi számítógépeket

A VMware azt tervezi, hogy a jövőben az okostelefonokat is integrálja a virtuális környezetekbe. "Az asztali számítógépek és a Thin Clientek mellett a jövőben az okostelefonokat akarjuk bekötni a virtuális hálózatunkba. A célunk az, hogy minden készülékről elérhető legyen az internet" - jelentette ki Thomas Kühlewein, a vállalat regionális menedzsere.

Mindez a tervek szerint az úgynevezett vClient-stratégia segítségével valósulhat majd meg. Ennek keretében olyan univerzális kliens asztali környezetek jöhetnek létre, amelyek a felhasználóknak sok funkciót kínálnak és személyre szabhatók, ugyanakkor olcsók, biztonságosak és a rendszergazdák számára könnyen kezelhetők. "Azt akarjuk, hogy az asztali környezetek közvetlenül a számítógépközpontokba kerüljenek és hogy a szükséges teljesítményt a külső szerverek biztosítsák" - tette hozzá a szakember.

Kühlewein azzal érvelt, hogy így különösen most, a nehéz gazdasági időszakban nagyban növelhető az energiahatékonyság, ezzel párhuzamosan pedig csökkenthetők az üzemeltetési költségek. A virtuális környezetek miatt ugyanis kevesebb áram fogy, a hardverek kevésbé vannak leterhelve és a hűtésükre is kisebb energiát kell fordítani. "Az okostelefonok integrálása a virtuális környezetekbe elsősorban biztonsági okokból lenne érdekes. Természetesen nagyon is elképzelhető, hogy a jövőben valaki a mobiltelefonjáról hozzáfér majd az asztali környezetéhez és az azon tárolt fájlokhoz, dokumentumokhoz.

Felmerül azonban a kérdés, hogy egy ilyen megoldás valójában mennyire praktikus. Az anyagok megtekintésére ugyanis a mobilok kijelzői nem megfelelőek. Ettől függetlenül a virtualizációs technológiák segítségével létrehozható a készülékeken két különböző, egy munkahelyi és egy magán célú profil és a beállításokat, kapcsolati adatokat, hozzáférési jogokat is lehetne szabályozni" - hangsúlyozta Erwin Breneis, a VMware munkatársa.

Egy tavaly év végi konferencia adatgyűjtéséből kiderült, hogy egyre népszerűbbek a virtualizációs technológiák és az IDC 2008. augusztusi magyarországi felmérése szerint a teljes szerverpark mintegy 5,4 százaléka már virtualizált. A virtualizációt többek között sikeresen alkalmazza a Magyar Posta is. Néhány hete egyébként Radvánszki Gábor, a DNS Hungária Kft. virtualizációs üzletágvezetője, a piacvezető VMware-t Magyarországon képviselő disztribútor szakembere is úgy nyilatkozott, hogy nagyon komoly megtakarítások érhetők el a virtualizációval.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • pTk #7
    Nemtom honnan szülted hogy 1 gépen csak 1 virtuális gép fut ;)
  • gettoharcos2 #6
    gondolkodjál már ! ki az aki egyáltalán bekapcsol bármennyi virtuális memóriát is 2 meg 4 giga fizikai ramos gépeken, ahol csak a virtuális gép kap 1 giga fizikai ramot és fel van rá qrva egy win xp , aminek 256 ram felett SE kell már feltétlenül PageFile.sys... akkor , amikor bármennyi pagefile-t is bekapcsol , az nagyságrendekkel elmarad a fizikai ram sebességétől, mivel egy mechanikus forgó "gőzgép" , nevezetesen a winyó a fizikai alapja.
  • kvp #5
    En egy eppen selejtezesre varo regi sony-ericsson t sorozatu telefont hasznalok. Ennek ellenere van rajta telnet es remote desktop, mivel volt hozza ingyen c fordito es sikerult leforditanom par demo programot. Az hogy az ember a sajat fizikai gepet vagy egy virtualis gepet taviranyit a telefonnal nem sokat szamit. A technika amugy sem ujdonsag, japanban a docomo mar joideje igy nyujtott desktop funkcionalitast a kistudasu keszulekeken, de az opera mini is igy mukodik, csak ott az opera bongeszo az egyetlen alkalmazas ami a virtualis gepek tavoli asztalan fut.

    A windows mobile ujabb verzioiban a remote desktop mar alapfunkcio, tehat a vmware kulon tamogatasa nelkul is hasznalhato, ha eppen windows fut a virtualis gepen. Az otlet jo, de teljesitmeny szempontjabol csak intenziv i/o-t nem igenylo alkalmazasok eseten hasznalhato. Egy videolejatszas vagy egy sokat rajzolo uzleti program nagyon megterheli a vonalat, ezaltal a lassu kepfrissites miatt a megoldas hasznalhatatlanna valik.
  • torreadorz #4
    Mi is rendszeresen használunk vmware-t, nem vagyunk elájulva a teljesitményétől.
    Ugyanakkor az is tény hogy az egyik legjobban kezelhető felületet nyujtja.
  • Vorpal #3
    :(
  • irkab1rka #2
    Ilyenen dolgozok.
    Nem jó megoldásnak tartom, mert rettenetes azt látni egy virtuállisan percekre befagyott gépen, hogy az svchost.exe már 500.000.000+ page faultot csinált. A virtualizáció nem rossz technológia, a szervereink nagy része már virtualizálva van, mennek is hiba nélkül, könnyű a projectek között elosztani az erőforrásokat, de az más technológia. A Vmware-t senkinek nem javaslom fejlesztéshez/production-ba.

    Egy jótanács: nagyon erősen gondoljátok meg a virtuális memoriabeállitásokat, mert a page faultok egy része csak sima lapváltás, és a vmware esetén nagy eséllyel ez annyit jelent, hogy a diszk két szektora között történik egy másolás.