Gyurkity Péter

Csak amerikai probléma a semleges internet?

Három nagy ausztrál internetszolgáltató vezetői úgy vélik, hogy a semleges internet problémája csupán mesterségesen felfújt jelenség - ők megszüntetnék a valóban korlátlan otthoni eléréseket.

A ZDNet ausztrál kiadása számolt be a három helyi szolgáltató vezetőinek közös véleményéről, mely szerint amerikai kollégáiknak lépniük kell, és jelentős mértékben módosítaniuk kell az ott divatos üzleti modellt. Ez vezetett ugyanis a semleges internet összefoglaló néven emlegetett problémák felbukkanásához, amelyet a korlátokkal szabályozott internetelérésekkel nagyon könnyen el lehet kerülni - kérdés, hogy mit szólnak majd ehhez a felhasználók.

A semleges internet körüli vita a világhálón mért forgalom ugrásszerű növekedéséből indult ki. A szolgáltatók számára kezdetben ugyanis logikusnak tűnt a korlátlan elérések biztosítása, főleg a tengerentúlon, ahol elsőként épült ki a hálózat. Ez azonban az utóbbi években egyre növekvő gondokat okozott, mivel a szolgáltató cégek igyekeztek megoldást találni arra a kérdésre, hogy a kapacitás bővítésének költségeit kire is hárítsák át. Ők maguk ezt már nem szívesen állják, mivel az előfizetőktől jelentősen több pénzt nem tudnak beszedni, a folyton növekvő forgalom viszont újabb kiadásokat követel meg.

Két választás maradt tehát számukra: egyrészt nagyobb prioritást biztosíthatnak bizonyos tartalomszolgáltatóknak (így például a Microsoft és a Google számára), természetesen nem ingyen. Szerintük az említett cégek ezzel kompenzálhatnák őket a nagyobb forgalomért (lásd YouTube), az ellentábor szerint viszont az internetnek semlegesnek kell maradnia, és a szolgáltatók nem manipulálhatják a forgalmat pénzért cserébe. A másik megoldás a korlátlan csomagok visszahívása, megszüntetése, vagyis minden felhasználó korlátos előfizetést kapna - a vállalatok azzal érvelnek, hogy az internetezők alig 3 százaléka kezdeményezi a letöltések felét, ami hosszú távon tarthatatlan. Éppen ezért olyan korlátokat szabnának meg, amelyek csak ezt a 3 százalékot érintik, a többiek viszont nem sokat vennének észre az egészből.

Az ausztrálok szerint mindez csupán amerikai probléma, ami az ottani üzleti modellből ered - nem felejthetjük azonban el, hogy az ő helyzetük speciális, mivel földrajzi elhelyezkedésük miatt a forgalom 60-70 százaléka külföldről érkezik, meglehetősen hosszú utat járva be. Az amerikai lépések nyilván máshol is hasonló intézkedéseket váltanának ki, így például nyilván európai szolgáltatók is követnék a példát.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • ziipp #36
    Én ezt a 3% generálja az a forgalom 50%-át kijelentést kérdőjelezném meg először, amit úgy látszik eddig mindenki tényként vett. Szerintem nagyobb ez a szám, legalább 20%, de ez csak úgy hasra ütve.
  • Zivos #35
    Es az mit tud? Szaga van a filmnek, vagy a szereplok 3D -ben mozognak a szobaban? Es min nezed meg? A 14" -os monitorodon, S3 Trident -as VGA -val? En amerikai focit szoktam neha nezni a neten, de 1x kivancsisagbol megneztem a napi forgalmam, valami 100M korul lett, ebbol 3 ora volt a meccs nezes.
  • Roli012 #34
    És szerinted nem lenne olyan "vicces kedvű" emberke aki mondjuk nem az eredeti oldalt küldené tovább, hanem a saját verzióját, amely viagra-reklámokat tartalmaz? belekötöttem. :D én pl. nem szívesen tölteném be a banki belépő oldalamat mások gépéről. Érdekes lenne az biztos.
  • trogi #33
    FélOFF.
    Érdekes, hogy az "egyesek" által kitalált politikai korrektség, régebbi vágásúaknak újbeszél ide is begyűrűzött. :-( Hogy lehet egy ilyen témájú vizsgálatnak/cikknek "semleges internet" címet adni????
    Rögtön politikára gondoltam, másodsorban pedig nemi semlegességre.

    A kurv*életbe ezeknek a hülyéknek!! ~:-( Nem lehetett volna értelmesebb, emberibb címet kitalálni. Mittomén sávszélesség probléma, letöltési "rendellenesség" , vagy ilyesmik.

    Komolyan be kellene már szerezni ilyen politikai korrekt/újbeszél - magyar/angol és vice versa szótárt, hogy értsem ezeknek a fajzatoknak az elmélkedéseit.
  • formatuq #32
    lol, de igaz.
    vagy csak limitaljuk oket, IQ 120 alatt siman ledobunk mindenkit, hisz ugy is hulye, csak a felesleges forgalmat csinalna
  • lipike008 #31
    A P2P sztem megoldás lehet... Ha vki letölt egy oldalt, fel is tudja tölteni... Csak a szolgáltatóknak kellene kapcsolniuk, hogy hoppá, így is meg lehetne oldani. Manapság úgyis divat a feltöltést növelni. Akik csak oldalakat töltenek le, nekik mindegy, ha mondjuk 5 mpet késik a következő oldal betöltése (egy átlagos oldal betöltése ennyi lehet, persze a feltöltésnek egyeznie kell ebben az esetben a letöltési sebességgel). Akik meg extrém le- és feltöltők azok meg nem gyakran szörfölnek csak úgy, kivétel persze iWiw, meg az aktuális torrent portál. Ez a szerény véleményem, így gondolkodás nélkül, de aki nálam okosabb, kérem, cáfoljon meg :D Szal kössetek bele, abbol is tanulok :D
  • zola2000 #30
    Ember, hol élsz? Egy blu-ray lemez az 50 gigabyte, 300 giga az nekem csak 6 film szokott lenni, amíg rám nem szólt a szolgáltatóm :) azóta 720p-s ripeket töltök, így 500 giga alatt szokok maradni, feltöltéssel együtt...
  • lokko #29
    a UPC chello kezdetektől fogva korlátos. A szélsőséges letöltőkön kívül ez senkit nem érdekelt ...
    Az előfizetők 3%-a okozza a költségek 50%-át, ha nincs forgalmi korlát, ilyen állapotok mellett üzletileg igencsak logikus, és versenyképes gondolat a forgalomkorlátozás ...
    a szélsőséges letöltők ráadásul üzleti szempontból értelmetlen (vagy kifejezetten káros) tevékenységekre használják a sávszélességüket ... (irdatatlan mennyiségű film/zene letöltése, melyet idejük sincs megnézni meghallgatni, filecsere, warez)
  • torcipepe #28
    ha csak a nezetzők 3%-a kezdeményezi a letöltések felét, akkor ez azt jelenti, hogy a többiek nem használják ki az elérésben rejlő lehetőségeket, tehát nem is terhelik a rendszert. az a 3% pedig nem terhelheti le az egész gerinchálózatot.

    ha bármilyen komolyabb korlátozást bevezetnek, akkor az átlagfelhasználók is kevésnek fogják érezni az elérésüket, nemcsak az a 3%, akinek az sem lenne elég, ha egy nemzetközi gerincvonal futna be közvetlenül hozzájuk.

    bár itthon ez nemhiszem, hogy bekövetkezik, ha már egyszer a T-Online bejelentette, hogy jelentős hálózatfejlesztésbe kezd.
  • chuky123 #27
    mi közük mennyit töltök le ha már korlátlanannak hírdetik magukat akkor az legyen is az. Azért ez vicc nem előre megyünk a fejlődésbe hanem vissza.
    Gratula