Gyurkity Péter

Múlóban az amerikai fölény az interneten

Amerikai gazdasági, katonai és kémelhárítási szakértők arra figyelmeztetnek, hogy megkezdődött az Egyesült Államok internetes fölényének erodálódása, aminek komoly következményei lehetnek.

Ezek a szakértők az internetes forgalom lebonyolításáról, illetve annak megoszlásáról beszélnek, itt ugyanis most már jól megfigyelhető az eddigi helyzet lassú megváltozása. A gondot az jelenti számukra, hogy míg eddig a legnagyobb forgalom az Egyesült Államok területén, valamint amerikai cégek hálózatán keresztül bonyolódott el, egyre több ország ismeri fel, hogy mennyire sebezhetők az internetes infrastruktúra kialakítása miatt.

Ellenlépésként pedig a legtöbbször új, alternatív útvonalak kialakítása mellett döntenek, amely a globális forgalomban is változásokat okoz. A teljes internetes adattovábbítás egyre kisebb hányada zajlik az USA-n keresztül, ennek pedig néhány szakértő szerint nemcsak gazdasági, de katonai-kémelhárítási következményei is lesznek. Ez utóbbi persze azt jelenti, hogy kevesebb adatot tudnak megszerezni más országokról, külföldi szervezetekről és személyekről - ezt viszont sokan vitatják, arra hivatkozva, hogy a célpontnak ma már nem kell az USA-területén tartózkodnia, vagy csak adatforgalmát azon keresztül lebonyolítania ahhoz, hogy sikeresen megfigyeljék.

A fejlődő és fejlettnek minősülő országokban gyakori gond, hogy a helyi viszonyok miatt az internetszolgáltatók sokszor nem kapcsolják össze hálózataikat, inkább igyekeznek a külföldi vonalakra támaszkodni, kizárólagos jelleggel. Emiatt fordulhatott elő, hogy Egyiptomban csaknem teljesen megszűnt az internetelérés idén januárban, amikor egy földközi-tengeri kábel elszakadt - a forgalom legnagyobb része ugyanis ezen keresztül, európai országokkal zajlott. Grúzia néhány héttel ezelőtt szintén kényelmetlen helyzetbe került, mivel az országból kivezető két fő vonal Oroszországon és Törökországon keresztül vezet - a Fekete-tenger alatt a belföldi vonalakat Bulgáriával összekötő kábelt csak szeptembere fejezik be.

Japán szintén kapcsolatainak erősítésére törekszik, ennek érdekében építik a vadonatúj vonalakat India és Kína felé, hogy minél jobban függetlenedjenek az amerikai hálózattól. Andrew M. Odlyzko, a Minnesota Egyetem professzora szerint míg 10 évvel ezelőtt a teljes forgalom 75 százaléka ment keresztül az USA területén, addig ma ez az arány alig 25 százalék. "Mi találtuk fel, de nem tudtuk titokban tartani" - jelentette ki Odlyzko. Vint Cerf ehhez viszont hozzáfűzte, hogy az sem segítene, ha a világháló az Egyesült Államokra korlátozódna. Mások úgy jellemzik a jelenséget, hogy az amerikai cégek nem fektettek be elegendő pénzt, így a többiek szép lassan felzárkóztak - ez ugyan katonai szempontokból hátrányos lehet, sokan viszont nagyon is örülnek ennek láttán.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Sanyix #18
    Jé pár éve láttam egy képet a root szerverek helyéről. Akkor még 2gb volt Európában, 1 délkelet Ázsiában, és vagy 10 usákiában. Van itt fejlődés!
  • bandee1 #17
    Múlik a fölény az interneten, de a gazdaságban is. Viszont a médiában még itthon is tombol az amcsi cion-náci söpredék agymosása.
  • BlackRose #16
    Na azért nem kell annyira beszarni, igaz a legnagyobb DNS szerverek többnyire az USA-ban vannak de a root szerverek amelyektől függ az Internet azok nem csak az USA-ban vannak.

    Root Servers Map
  • shabba #15
    Ennek a képnek semmi köze nincs cikkben szereplő kábelekhez. Ezen egyetemi/kutató hálózatok peeringjeit lehet látni, ami IP hálózatokra vonatkozik, semmi köze a fizikai hálózathoz. Ráadásul ezeknek a hálózatoknak nem sok közük van a keresdelmi internet hálózatokhoz, amit az emberek használnak. A kereskedelmi hálózatok ennél jóval kiterjedtebbek hisz nem pár tucat nagy egyetemhez, kutató központhoz kell csak elérniük, hanem sok száz millió előfizető otthonáig, cégekhez, stb. Az egyetemi/kutató hálózatok is ugyanúgy a kereskedelmi hálózaton üzemelnek, annak részeként üzemelnek, mint egy nagy előfizető.

    Tenger alatti kábelekről itt van pl. egy térkép:

    http://shabbarulez.freeweb.hu/submarine_cable_map_2008.gif

    Nagyon sok tenger alatti kábel épül vagy fog épülni az elkövetkezendő 1-2 évben. Újra egy nagy fellendülés van kábelezés terén mint anno 2000 körül amikor a dot-com boom tönkrevágta a távközlési cégeket a túlzó beruházások miatt. Pl. régebben Európa-Ázsia útvonal szinte csak az USA-n ment keresztül, mert keleti irányba nagyon kevés kábelút volt, a kapacitásuk sem túl nagy. Így az olcsó irány felé mentek a bitek, még akkor is ha az távolságra akár 3-4x-es út is volt. De most már egyre több kábel épül keleti irányba Európát és Ázsiát összekötendő, akár Oroszországon át szárazföldi kábellel, akár arab területeken át tengeri fektetéssel.

    Ezen kívül ma már a CDN hálózatok igen kiterjedt mértékben cachelik a tartalmat. Ezek a CDN cégek jellemzően a nagy peering központokban hostolnak vagy akár még közelebb tier-2, tier-3-as szolgáltatókhoz közel. Így aztán egy amerikában felrakott tartalom is jellemzően közeli európai vagy akár Mo-hoz igen közeli szerverről töltődik le. Épp ezért a #6-ben említett zászlós példa sem igazán fedi a valóságot. Pl. egy google vagy youtubera amcsi zászlót fog lengetni, mert ezek ottani bejegyzett céget, de attól még a tartalom nem amerikai szerverekről fog érkezni. Ha jellemzően CDN szolgáltatókon keresztül Franfurtban cachelt szerverekről, esetleg még közelebb pl. Prágából. De ha pl. BIX-nél is hostolnának a nagyobb CDN szolgáltatók, akkor akár Bp-ről is jöhetne.
  • immovable #14
    éttem. thx
  • tntmax #13
    TLD: http://www.google.hu/search?hl=hu&q=define%3Atld
  • immovable #12
    miaz a TLD? [láma]
  • Axon #11
    Ez nagyon ott van! Kösz a tippet!
  • Turdus #10
    Azért csak óvatosan, nem feltétlenül pontos az az infó. Egyébként jópofa, nálam is fenn van :-D

    Ha valaki kiváncsi a cikkben szereplő kábelekre: GLIF hálózat (vigyázat, nagy kép, ~2M). E szerint azért még el fog tartani egy pár 10 évig, míg sikerül kihagyni az amikat a buliból... De azért csak hajrá!
  • JL666 #9
    állatt. kösz a tippet!