Dunai Ádám

Felügyelni fogják a franciák a katonai blogokat

A mindennapjaikat saját blogjaikban elmesélő francia katonáknak fel kell készülniük az állandó ellenőrzésre.

A hadsereg parancsnoka azért vette fontolóra az intézkedés bevezetését, hogy elkerüljék, hogy a katonák akár blogokban, akár internetes fórumokban nyilvánosságra hozzanak bármilyen érdemi információt, ami kapcsolatban állhat fontos katonai műveletekkel. "Ezeknek az információknak a nyilvánosságra kerülése lehetőséget adhat a rosszindulatú felhasználásra, és veszélyt jelent a hadműveletek kimenetelére, katonáink biztonságára és családjára - nyilatkozta a Le Monde napilapnak Jacques-Olivier Mestre ezredes, a katonaság sajtószolgálatának (SIRPA) tagja. "Ennek elkerülése sürgős, nem elhanyagolható feladat."

Franciaországban 2005-ben lépett hatályba az "új katonai rend" ami elméletileg a vélemény­nyil­vá­ní­tás szabadságát hirdeti. Mégis kitartanak az elv mellőzése mellett, ha az életbenmaradásukról van szó. "A kommunikációs és informatikai eszközök használata felfüggeszthető, illetve tiltható a hadműveletek biztonsága, a küldetések sikeressége, vagy az aktív katonák védelme céljából - olvasható a 4. bekezdésben.

Ha a katonai blogok semmit nem változnak az országban, az USA példájából kiindulva - ahol a "milblogok" egy alternatív információ forrássá fejlődtek az iraki háború kezdete óta - a francia katonai vezetés aggódni kezdhet az online-naplók tartalma miatt. Marine Chatrenet ,a Védelmi és Társadalmi Tanulmányok Központjának készített beszámolójában csoportosította a naplókat, mind az írókat, mind az olvasókat. Az írók között aktív katonák, tartalékosok, nyugdíjasok, hozzátartozók, vagy akár lelkes, harcászat iránt érdeklődő fiatal civilek szerepelnek, kik mindenekelőtt a "hadinapló" műfaját részesítik előnyben. Írásaik célja általában a családdal való kapcsolattartás, vagy a megtörtént események, tapasztalataik, fényképeik megosztása a neten szörfözőkkel. Ellentétben amerikai társaikkal, nekik csak egy szűk közönség jut - áll a jelentésben.

Bár a legtöbb esetben magasztaló írások születnek, jó néhány katona nem rejti véka alá unalmát, s elégedetlenségét. "Arra várva hogy végre valami történjen, kezdtem besokallni! Az igaz, hogy jót tesz a sok sport, de ez az egész kezd teljesen értelmetlen lenni." - vallotta meg naplójának egy 22 éves Afganisztánban szolgáló francia katona. "Hányan hagyták abba közülünk a közelmúltban, mert tudták, hogy hidegvérrel kell majd embereket ölniük, engedelmeskedve a parancsoknak? Ez a munka a józan ész börtöne." - meséli egy másik sorstárs.

Ezek a fényképekkel és videókkal megpakolt hadszíntéri tudósítások sokszor rengeteg információt közölnek a táborokról, a manőverekről és a katonai beavatkozásokról. A kamerás telefonokkal készített képek pedig kicsúsznak a katonai felügyelet alól. Másrészről a blogok többsége anonim, szerzőjük gyakran álnevet használ, így az ellenőrzésük embert próbáló feladat.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • butuska66 #3
    Érdekes , ha kína ugyanezt tette volna már hány felháborodott hangvételű hozászólás született volna itt taknyos kölykök billentyűzetéből.
  • Adenoma #2
    váó
  • bertino #1
    hű.