Gyurkity Péter

Közösen épít szuperszámítógépet a NASA és az Intel

Az űrügynökség és a processzorgyártó bejelentették, hogy az SGI bevonásával közösen építenek olyan új szuperszámítógépeket, amelyek teljesítményben minden korábbi fejlesztést lepipálnak majd.

A National Aeronautics and Space Administration (NASA), az Intel, valamint az SGI társulásával létrejött triumvirátus elsődleges feladata két vadonatúj szuperszámítógép megépítése lesz, amelyből az első példány már jövőre elkészülhet. Ez a NASA Ames kutatóközpontjában kap helyet, ahol is a szervezet számításkapacitással kapcsolatos igényeit elégíti majd ki, mégpedig a jövendő újabb missziók és tudományos felfedezések megtervezésében, illetve kivitelezésében.

Az első közös fejlesztés tehát 2009-re készül el, csúcsteljesítménye pedig a tervek szerint 1 petaflop lesz. Még ezt is túlszárnyalja azonban a sorrendben másodikként készülő rendszer, amely csúcsjáraton elérheti akár a 10 petaflopot is, igaz legkorábban csak 2012-ben. A Pleiades névre keresztelt projekt keretében reményeik szerint jövőre 16-szorosára növelhetik azt a teljesítményt, amelyet a Columbia rendszer 2004-es csatasorba állításával értek el - akkor pontosan tízszeresére emelték a lécet, legalábbis ami az ügynökség saját eredményeit illeti. A második körben újabb tízszeres ugrást képzelnek el, a már szintén említett brutális rendszerrel.

Emlékezhetünk arra, hogy a Blue Gene/L rendszerekkel még mindig az első helyet tartó IBM is készül saját rekordjának megdöntésére. Ezt ők a Blue Gene/P, vagyis a második generációs összeállításokkal képzelik el, amelyek 3 petaflop körül tetőznének a teljesítmény terén. Ezek a gépek az orvostudományokban, a gyógyszerkísérletekben vállalnak fontos szerepet, ahol nagyon is szükség van a kiemelkedő számítási kapacitásra.

Idén februárban - szintén erre az architektúrára építve - már egy olyan rendszer létrehozásának gondolatát is megpendítették, amely akár a teljes internetet webalkalmazásként futtatná, feladata pedig a klaszteres megoldások legyőzése lesz.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Drinkman #9
    Lesz egy tartalék gép a pincében
  • dez #8
    Nem azt mondták, hogy azt akarnák, vagy hogy egyátalán lenne értelme, hanem hogy akár azt is tudná.

    Jó kérdés.
  • wOlFbYTe #7
    Az "internet futtatása" webalkalmazásként, na igen. LoL

    Egy decentralizált hálózat abban a pillanatban, hogy egyetlen központi helyre kerül elveszíti az összes előnyét. Például meghibásodás esetén nem csak egy "részegység" (1-1 ország) válik le a gerincről, hanem a teljes net leo. A banki tranzakciók, tőzsde, minden összeomlana -> a világgazdaság borul.

    Valaki megint nagyot mert álmodni (vagy inkább mondani). :D

    Kíváncsi vagyok mire kell a NASA-nak akkora számítási kapacitás. Elég régóta nem láttunk már olyan technológiai újdonságot, ami az űrkutatásból került át a köznapi életbe. Miért van olyan érzésem, hogy a DARPA keze van a dologban, némi űrfegyverkezéssel megspékelve? :S
  • PíszLávJuniti #6
    SGI rulz
  • scs17 #5
    :D
  • burninhell #4
    kékhalál
  • 5c0rp330n #3
    ennek a projektnek a legvégső eredménye akár mehet is majd a PS4-be :)
  • neoG #2
    ha nem is az SG-vel közvetlen, de sok SG-s fúrumozó bevonásával igen!(akik mindíg mindent jobban tudnak még Havas Henriknél és saját maguknál is)
  • zyppy #1
    aszt hittem az SG bevonásával.