Gyurkity Péter

Dobták az első európai torrentpert

A nagy amerikai filmstúdiókat képviselő MPAA immár több mint két éve nem haladt előre az első európai torrentoldal ellen indított perben, így a másik oldal szerint valószínűleg dobták az ügyet.

A nagy nevek mellett valószínűleg nem sokan emlékeznek a DVDr-core ellen indított perre, amely az első ilyen jellegű ügy volt Európában. Az MPAA még 2005 márciusában indította meg támadását, amely közvetlenül az oldal tulajdonosa ellen irányult, igyekezvén ellehetetleníteni a szolgáltatást és annak üzemeltetőjét. Bár az oldalt még a per megindulása előtt bezárták, sikerült csapást mérniük a tulajdonosra, aki azonban azóta hiába várja az újabb fejleményeket.

Az ügy igazi érdekessége, hogy a szóban forgó oldal még 2004 decemberében bezárta kapuit, miután a perben megcélzott Alexander Hanff és admin társai - megijedve a Hollandiában lefolytatott razziák hírétől - a drasztikus lépés mellett döntöttek. Hanff ezt követően még a BBC egyik műsorában is megjelent, ám az interjúnak komoly következményei voltak. A férfit egy napra rá elbocsájtották új munkahelyéről, mégpedig arra hivatkozva, hogy nem közölte velük a per megindulását és annak részleteit, illetve olyan megjegyzéseket tett a műsorban a szerzői jogok védelmével kapcsolatban, amelyek nem egyeznek új munkáltatója nézeteivel.

Az ügyben utoljára 2005 novemberében történt említésre méltó fejlemény, ekkor kapta ugyanis kézhez Hanff az MPAA beadványának másolatát - a jogvédő szervezet az alapesetben kiszabható büntetést kérte a bíróságtól. Ennek esetleges elfogadásáról, illetve bármilyen egyéb előrelépésről értesült volna, így a jelek szerint azóta egy helyben topognak. Mindez arra utal, hogy az MPAA egyszerűen dobta az ügyet, miután az már nem hozhatott különösebb eredményt - a célszemély amúgy is elvesztette munkáját, az oldal pedig bezárt.

Az első európai per tehát lassan eltűnik a süllyesztőben - úgy látszik, a szórakoztatóipar nem ragaszkodik az USA-n kívüli ügyek lejátszásához.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Foga #15
    "amúgy is elvesztette a munkáját" - hát a qva annyukat...sajnos ezt én is éreztem magamon, amikor az én perem zajlott. Nem is az érdekelte őket hogy a nem létező kárukat behajtsák rajtam, hanem hogy olyan helyzetbe hozzanak hogy gondolkozzak az öngyilkosságon. Ez majdnem sikerült is nekik. Szal bekaphatják...
    Egyébként meg egy új mozgalmat szeretnék elindítani...minden nap a BSA honlapján jelentsük fel névtelenül egy város rendőrségét és nézzük meg mi fog történni. (gondolom semmi)
  • nickwearby #14
    Ja igen, a dolog lényege ez...

    Amiről én írtam regényt az inkább a fájlcserére húzható amúgy globálissan.
  • dez #13
    Milyen alapon? A torrent nem eredendően illegális.
  • FoodLFG #12
    Valami olyasmi, de az is benne van a dologban, hogy az elején nyilvánosságot kapott az ügy és ezzel is figyelmeztették a többi oldal gazdáját, meg a varezelőket..
    Persze kamu az egész, nem tudnak mit tenni, de legalább mutatják, hogy nem hagyják magukat.
  • rootkiller #11
    Ha irtják a torrentoldalakat, akkor az emberek megoldják máshogy. Sokan nyomják a shared letöltéseket is 1x USdownloaderrel, meg karakterfelismerővel, IP váltóval, stb kitrükközik. Legfeljebb az is elfog jobban terjedni.
  • sh4d0w808 #10
    "...az MPAA egyszerűen dobta az ügyet, miután az már nem hozhatott különösebb eredményt - a célszemély amúgy is elvesztette munkáját, az oldal pedig bezárt..." - tehát a cél nem az volt, hogy a valódi kárukat (ami egyébként nem létezik, legfeljebb elmaradt haszon jöhet szóba) megtérítse valaki, hanem az, hogy az oldalak gazdáit ellehetetlenítsék, tönkretegyék... Gratulálok, igazság lovagjai!
  • nickwearby #9
    "precedens teremtő lehet-e egy torrent oldal ellen nyert per"

    Erre pont tudok választ, de nem feltétlenül mindenkinek tetszőt :)

    Globálisan az USA-ban hozott ilyen ítélettel lehetne precedenst teremteni,
    viszont annak ellenére, hogy ott részben precedensjog van,
    a különböző államok bíróságai simán eltérnek még akár a legfelsőbb bíróság döntésétől is,
    ami pedig több mint precedens,
    ugyanis az USA-ban az ottani LB tölti be az alkotmánybíróság szerepét.

    Úgyhogy a válasz az, hogy lehetne,
    de gyakorlati esély nem sok van rá,
    a fenti hír csak csökkenti az esélyét.

    A másik nyomásgyakorló lehetne az EU, de ott meg felemásan foglalkoznak a dologgal,
    lásd pl. Németo.-ban az ügyszség már ki is jelentette, hogy nem indít büntetőeljárást szerzői jogi esetekben (konkrétan fájlcseréléssel kapcsolatban).
    A polgári jogi döntések meg nem mindenkire kötelezőek.
    Erről ennyit :)
  • ziipp #8
    Szerintem ő arra gondolt, hogy precedens teremtő lehet-e egy torrent oldal ellen nyert per, amit aztán sablonként használva bezárnak 10-et naponta.

    > "Egyébként én elképzelhetőnek tartom, hogy valamilyen p2p megoldással akarják majd terjeszteni a videókat. Nem youtube2 akarnak csinálni."
    Tudomásom szerint ilyet már csináltak internetes TV-kkel, csak ott az a gond, hogy nincs igazán tartalom rajtuk.

    > "MPAA egyszerűen dobta az ügyet, miután az már nem hozhatott különösebb eredményt - a célszemély amúgy is elvesztette munkáját, az oldal pedig bezárt."
    Azért ez durva... amúgy is elvesztette munkáját...

    Két RIAA-s beszélget:
    - Jó volt a mai termés.
    > Jah, jó napot zártunk.
    - Ma is kirugadtunk egy faszit a melóhelyéről.
    > Na erre igyunk!

    ;b
  • nickwearby #7
    ?
    torrent oldal ellen már nyertek pert , a jogvédők.

    nem arra gondolsz, hogy elég lenne egy torrent oldalnak
    a jogvédők ellen nyerni...?
  • Charybdis #6
    Elég lenne egyetlen torrent oldal ellen pert nyerniük, és akkor automatikusan az összeset be kéne zárni, nem?