SG.hu

Sokan nem hiszik, hogy számítógéppel könnyebb az élet

Bár a lakosság döntő többsége elismeri az infokommunikációs eszközök gyakorlati előnyeit, az ismeretek terjesztésének még tág tere van. A digitális írástudatlanság hosszabb távon is jelentős kockázati tényező lehet.

Szinte elengedhetetlen az infokommunikációs eszközök készségszintű használata az élet számos területén, de legalábbis nehezen kompenzálható előnyökhöz juttatja a digitális írástudás birtokosait az ezen a téren járatlan társaikkal szemben. A kutatási eredmények azonban azt tükrözik, hogy ez a tény korántsem egyértelmű a hazai lakosság számára. A BellResearch által készített felmérés adatai rámutatnak: a többség elismeri a korszerű technológia gyakorlati előnyeit, ugyanakkor figyelemre méltó, hogy a vizsgált, 15 évesnél idősebb célcsoport közel egynegyede nem igazán gondolja, hogy a számítógép vagy az internet számottevő mértékben könnyítené használóik életét.

Bár legtöbben egyetértettek vele, az állítás, miszerint az internet ismerete az átlagember számára is elengedhetetlen, némileg megosztotta a válaszadókat. Hasonlóképpen vélekedtek a megkérdezettek az internet "időrabló" jellegéről, afelől, hogy az más, hasznos, fontos dolgokról vonja el a figyelmet. Korosztályok közötti konfliktusokat érzékeltet, hogy a megkérdezettek 30 százaléka úgy véli, a számítógép és az internet használata nem való az idősebbeknek.


Tény, hogy amíg az érintettek nagy részének csak elvont fogalmai vannak az infokommunikációs eszközök mibenlétéről, azok hasznosságát sem fogják tudni megítélni, értelmezni. A felmérés adatai szerint számítógépet a 15 évesnél idősebb populáció közel 44 százaléka használ kisebbnagyobb rendszerességgel; az internetezők aránya ennél alacsonyabb, 37 százalékra tehető. A kutatás rámutat, hogy a potenciális felhasználók tudása is hiányos. Az olyan hétköznapi számítástechnikai fogalmakat, mint például a szoftver, a hardver vagy az operációs rendszer, a vizsgált sokaság kétötöde még hallomásból sem ismeri.

A legismertebb informatikai fogalmaknak az internet, az email és a vírus bizonyultak. Említésre méltó tény, hogy az egyes fogalmakat csak hallomásból ismerők és azok jelentésével is tisztában levők csoportja közti különbség az internet fogalma esetében volt a legnagyobb, megközelítette a 15 százalékot. A BellResearch kutatása rámutatott, hogy mintegy 60 százalékra tehető azok aránya, akik soha semmilyen formában nem vettek részt számítástechnikai képzésben, oktatásban. Ez különösen annak fényében megdöbbentő, hogy a képzésben nem részesültek körében szinte alig akadt olyan válaszadó, akinek lennének ilyen irányú tervei.

Az általánosan számítástechnikával és az internet használatával (is) foglalkozó képzések hasonló részvételi mutatókkal írhatók le, ami a tematika érthető összefonódására utal. A világhálót oktató tanfolyamok, képzések, illetve az ilyenekben részt vettek aránya még alulmúlja az általános számítástechnikai képzésekben részesültekét. A számítástechnikai képzések legelterjedtebb formái az iskolai oktatás, valamint az internet segítségével való, illetve baráti közreműködésre alapozó önképzés.

Ez az eredmény rámutat, hogy különösen a korábban iskolai keretek között, szakirányú oktatásban nem részesülő és ma nem internetező populáció, vagyis az eleve hátrányból indulók felzárkóztatása nehézkes lesz. Az eszközök használatából fakadó előnyök felismerése feltételezi bizonyos ismeretek meglétét, ami tovább nehezíti a leszakadók dolgát, hosszú távon is csapdát állítva a jelenleg kedvezőtlen helyzetben lévőknek.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • bakagaijin #9
    Hát ha visszagondolok rá, hogy gyerekkoromban az egy polcnyi szótárkötegben milyen nehéz volt megtalálni azt az egy szót amit épp kerestem, és mennyire egyszerű az interneten akár mellégépelve, ragozva, stb is megtalálni :). És ez csak egy a sok közül.

    A netet valóban lehet rosszul, időrablóan is használni, ez csak egyéni kultúra kérdése... Minden van, a tisztelt júzer dönti el ebből a "mindenből" hogy mire keres rá...
  • Gerygrey #8
    Nem lenne nehezebb, de unalmasabb, az biztos.

    Bár ha belegondolok, dehogy nem lenne nehezebb: ma már bele sem merek gondolni, hogy találnék meg egy utcát egy távoli városban Google Maps, hogyan találnék olcsó repülőjegyet a SkyScanner nélkül, honnan tanulnám meg a profi Adobe programok kezelését, hogyan tudnék összehasonlítani két, bármilyen típusú árucikket egymással...

    Na meg hol tennék szert többszázezres nézettségre és elismerésre ha nincs Youtube. Azt hiszem, ez utóbbi hiányozna a legjobban.
  • arrakistor #7
    mi ez, ha nem demagógia, vagy NÉPBUTÍTÁS???

    vagy megfordítva, ha ez nem az , akkor mi az ?
  • arrakistor #6
  • arrakistor #5
    fujj de utálom az ilyen hülye kérdéseket és statisztikákat...

    értelmes kérdések statisztikáit kevésbé.
  • zola2000 #4
    Szerintem az átlag ember számára a gép nem jelent többet mint szórakozási lehetőség. Az első oszlopban szereplő magyarázatok közül én egyikkel sem értek egyet, gép nélkül nem lenne nehezebb az élet, nettel nem érzem, hogy annyira előnyben lennék, az átlagembernek a net nem elengedhetetlen, de ha valaki idősebb, és a munkájával jár, vagy onnan tölt le filmet/zenét/videojátékot, akkor miért ne használja...
  • Csaba42 #3
    Vagy elkerülni a rosszakaratú embereket/programokat.
  • endrev #2
    Az Internet az idősek számára olyan, mintha hozzáférne a világ legnagyobb szöveges és audiovizuális könyvtárához, egyben egy elképesztően nagy közösségi házhoz, mindez ott helyben, ahol a számítógép található. Egy aranybánya (miközben persze meg kell tanulni szűrni, elkerülni a nem kívánatos információkat).
  • dzsagon #1
    Azok idióták.