Gyurkity Péter

Eltűnhetnek a korlátlan internetcsomagok

A brit internetszolgáltatók egyre gyakrabban panaszkodnak a megnövekedett forgalom miatt, amely idővel a korlátlannak hirdetett csomagok eltűnését, illetve felváltását eredményezheti. Nehéz lesz megoldást találni a problémára.

A ZDNet a PlusNet marketingigazgatóját szólaltatta meg a kérdésben, remélve, hogy a cég képviselője valamivel bőbeszédűbb lesz az igazi nagyoknál. Számításuk be is jött, az igazgató azonban kellemetlen meglepetéssel szolgált, mivel kerek-perec kimondta, hogy a korlátlannak hirdetett előfizetési csomagok eltűnésére számítanak, amelyeket drágább, illetve jobban szelektált kínálat válthat majd fel.

"2008 egyértelműen az IPTV éve lesz" - magyarázta Neil Armstrong, megjegyezve, hogy a BBC által elkészített iPlayer szoftver két hónappal megjelenése után már a teljes brit internetforgalom 5 százalékát tette ki. Hasonló ugrásra számítanak a már most nagyon népszerű YouTube portál esetében, amely a nagy felbontású felvételek alkalmazásával a most lefoglalt sávszélesség (10 százalék) többszörösét emésztheti majd fel. Ez a szolgáltatók számára azt jelenti, hogy a korlátlan csomagok esetében vagy árat emelnek, vagy pedig kénytelen veszteséggel üzemelni - nyilván ez utóbbi elfogadhatatlan, különösen a kisebb cégeknek, amelyek nem szeretnének beolvadni valamelyik óriásba. Komoly lépésekkel számolnak, jóllehet jelenleg is az úgynevezett fair use esetén engedélyezik a korlátlan használatot, illetve bizonyos mennyiség felett csak kisebb sávszélt engedélyeznek.

Márpedig valakinek fizetnie kell, így a szigetország internetezői arra számíthatnak, hogy belátható időn belül átalakul az előfizetői választék. Egyre több szolgáltató kínálatában jelenhetnek meg a korlátolt forgalmú, valamint a jelenleginél drágább csomagok, amelyek között attól függően választhatunk majd, hogy mire is akarjuk használni az otthoni vagy céges elérést. A szolgáltatók által megrendezett ágazatai konferenciákon a nagyok (Tiscali, BT) részéről is hasonló panaszok hangoznak el, így valószínű, hogy ők is ilyen lépéseken törik a fejüket.

A kérdésben azonban ez utóbbi cégek egyelőre nem foglaltak állást. Az Orange szóvivője szűkszavúan mindössze annyit árult el, hogy a vásárlói igények mentén folyamatosan felülvizsgálják saját kínálatukat - hogy ez mit jelent a jövőre nézve, hamarosan kiderül. A nyugati példa hatására pedig nyilván itthon is egyre több szereplő veheti át a korlátokkal és egyéb feltételekkel megtűzdelt struktúrát.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • ocsieu #90
    Köszönöm megtisztelő felvilágosításod. Ezzel azért tisztában voltam/vagyok. Valószínű nem fogalmaztam elég jól, pontosan és érthetően... Arra akartam rávilágítani, hogy a net is akkor kezdett el rohamosan terjedni (szegényebb országokban...), mikor a FT/MB, avagy FT/perc csomagok kezdtek "eltűnni"... Vagyis jöttek az "átalánydíjas" csomagok... Jó lenne, ha ez az eset a VoIPpal is megtörténne... Nézd meg, amcsiban pl milyen árban megy a VoIP... Miért nem lehet az amcsi trendet magyarban is megvalósítani??? 10-20 USD-nyi forintért cserébe mondjuk 40-80 óra beszélgetés pl VoIP-VoIP között, illetve belföldre... Persze ez az ár tartalmazza a havidíjat is... Nehogy azt mondja nekem bárki is, hogy az nem érné meg, vagy hogy veszteséges lenne... Az emberek korlátlan dolgokra buknak, és ez nem nagyon fog változni... Hacsak azt "fentről nem erőltetik"... Luxus manapság egy családnak net, (kábel)tv, VoIP, és IPTV együttvéve? Feltételezve, hogy IPTV-t csak "végszükség" esetén használ? Biztos, hogy jó ez így? Kinek? Köszi, a kérdésekre magam is tudom a választ...
  • kicsizoz #89
    Pár gondolattal megpróbálok hozzájárulni ahhoz a folyamathoz, ahol tisztul számodra a kép.
    (bár én sem vagyok teljesen képben)
    Logikailag leglényegesebb: Internet fizikailag nem létezik, az összekapcsolt magánhálózatok összességét szoktuk INTERNET néven nevezni.
    Az "Internet" elérésed kb 3 lépcsőben valósul meg:
    1) végpont (lakás) és szolgáltató (ISP) közötti szakasz. (lehet ADSL, mobil, Kábel)
    2) ISP belső hálózata
    3) ISP kimenő kapcsolata

    Internet használat díja mindhárom lépcső költségeit tartalmazza, az ISP a kimenő kapcsolaton sávszélességet bérel, amiért keményen fizet, ezért nem szereti ha ezt sokat hazsnálják a juzerei. Korábban különböző multimédiás szolgáltatásokkal próbálták ezt a forgalmat a hálózatukon belül tartani, de halott kisérlet volt...

    Az IPTV: ha az ISP nyújtja, akkor a hálózatán belüli forgalomról van szó, annyira nem fáj neki, meg külön fizetsz is érte, tehát ezt külön mérik, nem is kell fizetnie emiatt a forgalom miatt másik hálózat szolgáltató felé.

    VoIP: Normál internet forgalomnak minősül, de ha az ISP nyújtja, nem számítja bele a forgalomba ezt az IP forgalmat. De itt ha normál telefont hívsz (vez. vagy mobil) fizetni kell a hívás továbbítási díjat is a normál hálózatba.

  • ocsieu #88
    Mondok dúrvábbat!!! "Korlátlan" VoIP-ot, és "korlátlan" IPTV-t... Ahogy volt egykoron az internettel is... Ami jelenleg folyik, az a profitmaximalizálás... Mitől lehet az INTERNET többnyire "korlátlan", átalánydíjas??? És VoIP, IPTV mitől ne lehetne az??? a VoIP, IPTV "nem az INTERNETEN müxik"??? Nem IPalapokon??? A szélessávú net elterjedésével lettek ugye a csomagok "korlátlanok"... A VoIPpal miért nem fog ez soha (pláne Magyarországon) a büdös életben megtörténni??? Egy átlagember net és VoIP forgalmára lennék kíváncsi... Nem lehet sok különbség köztük... Akkor miért nem netárban árulják a VoIPot? Mondjuk különösebben nem zavar, mert Skype-t használok, PDA-ról, mobilomról, vagy ha itthon vagyok, akkor akár a WIFI-s Skype telcsimről is... Ha az amit a cikkben írnak bekövetkezik, akkor 1 előfizető sem jár jól... Idővel mindenki, mindent a neten fog csinálni (sokan már most is ugye...)... TVzni is... Idővel nagyokosok kitalálják azt is, hogy okay, az eddíg átalánydíjas TVdíj marad, viszont az IPTVzés forgalomfüggő lesz, mert ugye miért fizessen mindenki ugyanannyit, miközben valaki csak 10 percet TVzik egy nap, más meg 10 órát... Ez melyik előfizetőnek lesz jó? A keveset TVzőnek? Merthogy neki csak ~10%-al növekszik majd a havidíja??? A sokat TVzőnek, akinek mondjuk a duplájára nő a költsége? Fenéket, a szolgáltatóknak!!! Az ISP-k egyre inkább hasonlítani kezdenek a "nélkülözhetetlen szolgáltatókra", mint áram, víz, szennyvíz, és gázszolgáltatók... És talán a zene és filmkiadóktól sem állnak távol... Jöhet a ZINTERNET 3!!! AZt nem értem, a mai "modern" világban, ha valami jót és költséghatékonyt akarsz, nameg a fenntartási költségek is fontosak, akkor miért magad kell csináld, különben rábaxol... Egy ISP sem tud versenyezni árban és üzemeltetési költségben, ha az emberek összefognának, és akár valamilyen vezetéknélküli technológiával ha nem is internetet, de kisebb-NAGYOBB intranetet csinálnának... Itt is azt kellene, mint pl Romániában... Olcsó(bb) ott még a UPC is...
  • gkalcso #87
    Kivéve akkor, ha egy másik szolgáltatótól jön az IPtv stream.
    Ha pl. T-* adja a vonalat, egy másik ADSL szolgáltató a nethozzáférést, és egy harmadik az IPtv-t.
  • phoenix1 #86
    Eltudná valaki mondani, hogy hol a buktató a netszolgáltóknak ebben? Ha annyira fáj nekik, hogy használják a *csomagjaikat, az iTV-t, stb.* akkor miért nyögnek?
    Jó lenne egyszer megcsinálni, hogy egy napra kihúzni összes telefon kábelt, mobil ki, modem ki, routet ki; hagy vegyék már magukat észre! Ha nem lennénk ők sem lennének.
  • bracsek #85
    6 milliárd ember ezek közül, hánynak van netje?, mikor lesz az a pont, mikor nem kell fejleszteni? megmondom neked, amikor a föld bármely pontján lesz vezeték nélküli net minimum 10Mbps ami nem vagyok benne biztos, hogy megérem, ez a rohamos fejlődés mellett se, esetleg, ha valami új egészen meghökkentő megoldással állnak elő, de erre hiába számítunk, nincs kilátásban, mint a kőolaj autó probléma, amig van kőolaj, addig nem lesz használható alternatív meghajtású autó, lehet jönni, hogy van meg mittudom, de ennél sokkal töbre is képes a tudomány mint amik most vannak.
  • kicsizoz #84
    Nem erre akartam kihegyezni, hanem arra, hogy mindkét esetben egy szűkös kapacítással való gazdálkodásról van szó, amit a háztartások, intézmények majd döntő többsége használ.

    Egyébként:
    Az elekromos szolgáltatásban az áram előállítása és a hálózat üzemeltzetése a működési költség, a hálózat fejlesztés és srőművek fejlesztése/építése a fejlesztési költség.
    Az internet esetében a hálózat üzemeltetése a működési kültség, a kapacítás bővítése, hálózat terjeszkedés a fejlesztési költség.

    Az internet (bár internet tudom fizikailag nem létezik, de használjuk ezt) esetében a működési költség a fejlesztési költségekhez képest alacsony, az elekromos témában talán pont fordítva.

    OK értem, hogy az elekromos példa ezért hibás, mert ott a fogyasztás és a költségek között látványosabb összefüggés van, de pl az internet fokozott használata is kikényszeríti a beruházásokat, tehát így az internet használat és a hálózat (fejlesztési)költségei között szintén megvan a szoros összefüggés.

    De amikor már nem kell tovább növelni a kapacításokat, és a korábbi beruházások megtérültek, szédületes árcsökkentések várhatóak, tán még ingyen is lesz... igaz szerintem ezt már nem érem meg...

    ui.: már bánom ezt az elektromos párhuzamot, elézést mindenkitől!
  • formatuq #83
    Latom, sikerult megertened amit kerdeztem..... iszonyat, bazz.
    #24 hozzaszolasodban ecsetelted az arak alakulasat 2000-tol.
    En a 2001-es cigaretta araval es a keresetekkel (berekkel) akartalak megvilagositani kicsit hogy a szamok onmagukban semmit se jelentenek.
    Hiaba volt 50 font londonban az ADSL (ami 20000ft lenne) es magyarba csak 8000EFt, ha 4-5x annyit keresek Londonban.

    Akartam erzekeltettni, mennyi is volt az 50 font 2001-ben, 10db cigeretta....


  • kicsizoz #82
    Hagyjátok már az IPTV-t, minden szolgáltatás, amiért külön fizetsz, de az IP hálózaton szolgáltatják külön számolódik. Itt csak a hozzáférésed azon részéről van szó, amit Internet előfizetésnek szoktak nevezni. (VoIP és IPTV külön történet).

    Persze az egy külön történet, hogy a végleges IPTV-nek semmi köze nem lesz a most agyonreklámozott "Apa kezdődik"-hez, mert az csak az analóg technika átültetése IP alapokra. A jövő valszínüleg a szolgáltatótól (ISP) függetlenül továbbított műsor lesz, azt meg tényleg nem feltétlen fogják külön mérni...
  • kicsizoz #81
    LOL :)