Alex

Tavasszal végre jön a Sigma DP1

A Sigma bejelentette, hogy évek óta várt DP1 kódnevű digitális fényképezőgépe idén tavasszal végre kereskedelmi forgalomba kerül.

A DP1 különlegessége, hogy a kompakt házba egy a tükörreflexes fényképezőgépekben használt méretű, 20,7 × 13,8 mm-es szenzort helyeztek el, ami által képminősége elméletben (alig néhány tesztfotó kering a világhálón) messze kiemelkedik hasonló méretű társai közül. Mivel ennél a gépnél a műszaki tartalom számít, így a dizájnos kinézetre nem is törekedett a gyártó - hacsak nem díjazzuk a funkcionalitást, a műszaki szépséget.


Klikk a képekre a nagyobb változathoz

A DP1-ről az első hír már 2006 októberében nyilvánosságra került, és a gép különlegességét méltón mutatja, hogy ugyan azóta már több gyártó teljes termékskáláját lecserélte, de ez a gép semmit nem vesztett az akkori felfokozott médiafigyelemből. Ez szinte kizárólag a benne lévő 14 megapixeles FOVEON X3 szenzornak köszönhető, mely 2652 × 1768-as képeket állít elő 3 rétegben. A rétegek mindegyike közvetlenül képes fogadni a három alapszínt (piros-zöld-kék), így a hagyományosan használt, és leginkább elterjedt Bayer-színszűrős érzékelőkkel szemben az érzékelőhelyek mindegyike valós színinformációt tárol, ezáltal nagyban növekszik a színhelyesség és a részletesség.


Klikk a képekre a nagyobb változathoz

A hatalmas, a kompakt gépekben használt 1/1,8 - 1/2,5 colos lapkáknál hét - tizenkétszer nagyobb szenzor kiszolgálására természetesen különleges objektív kell. A többi, méretben hasonló masinán lévő esetlegesen gyenge minőségű lencsék hibái tökéletesen kiütköznének a képeken, így a Sigma egy fix, 16,6-os (35 mm-es rendszerben 28 mm-nek megfelelő) f4 fényerenyű optikát tervezett direkt erre a gépre. Mint ebből látható, a gép legnagyobb előnye egyben hátránya is, hiszen kereskedelmi forgalomban hasonló, kompakt méretű fix optikás gépet ma már csak az alacsony presztízsű távol-keleti gyártók készítenek, mivel ennek minőségbeli előnyeit nehéz elmagyarázni a mai, a nagyítás és a felbontás bűvöletében élő fogyasztónak.


Klikk a képekre a nagyobb változathoz

A DP1 három fénymérési és öt témamódot ismer, fókusza manuálisan is állítható. A képeket a megszokott JPEG mellett akár RAW formátumban is rögzíthetjük, az expozíció minőségét pedig a hátulján lévő 2,5 colos, 230 ezer pixeles LCD kijelzőn ellenőrízhetjük. A videófelvételről sem kell lemondani, 320 × 240 pixeles mozgóképet tud felvenni 30 FPS sebességgel, és közben a digitális nagyítás használható. Ennek hossza nincs korlátozva, azaz egy 1 GB-os kártyára akár fél órán át is rögzíthetünk. A gépen vakupapucs és átnézeti kereső is van. Külső méretei 113,3 × 59,5 × 50,3 mm, tömege pedig 240 gramm - a DP-1 tehát egy valódi kompakt gép.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • xmacx #38
    igen sztem is jobb lett volna 50mm-es obiva (talán a fényerő is nagyobb lehetett volna ott)
    sajnos nagyon drága lesz a riport végén kiderül, hogy 800$, ez itthon közel 200...
  • Taxy01 #37
    Sok helyzetben kevés a 28 is, (a napokban belenéztem egy 700 Si-be, amin 17-es volt, na az igen, az nagylátószög. :) sokáig fotóztam Pana kompakttal (35-420), akkor a 28-nak sokszor tudtam volna örülni, de a 420-at imádtam. Viszont ha már fix, és nem is cserélhető akkor szerencsésebb az 50 szerintem. Persze ez csak egy amatőr véleménye. :)
  • Taxy01 #34
    Nem lesz ez rossz gép...
    Mondjuk én a helyükben 50 mm-esre csináltam volna az obit 28 helyett.
  • babajaga #32
    Azt honnan veszed hogy telézni csak madarakat lehet? A nagylátószög meg az utcai forgatag se passzol. Ekkora érzékelővel nem teljesítmény a képminőség.
  • Gabe Dearborne #30
    Hááát... Ennél randább gépet még nem láttam. Analógban sem. Ha ezt valaki megveszi, úgy kell neki.