Berta Sándor

Érzelemfigyelő rendszerek a terroristák ellen

Hamarosan valóssággá válhatnak a Különvélemény című amerikai sci-fi filmben megjelenített helyzetek. A biztonsági rendszerek már előre képesek lesznek kiszűrni a bűnözőket.

A cél, hogy a robotok és más biztonsági rendszerek a videókamerákkal az egyes emberekről rögzített felvételek alapján valós időben felismerjék a bűncselekmények lehetséges elkövetőit, illetve a körözött bűnözőket. Az amerikai belbiztonsági minisztérium azt tervezi, hogy 2012-től minden az Egyesült Államokba beutazó személyt meg fognak vizsgálni érzelmei és egészségügyi adatai alapján is. Az elképzelések szerint egy, a biztonsági rendszerekkel összeköttetésben álló robot mérné minden egyes határt átlépő ember vérnyomását, pulzusát, az izzadtságszintjét, elemezné mozdulatait és az arckifejezését. Amennyiben egy értéket gyanúsnak talál, azonnal riasztja a hatóságokat.

Az ötlet nem új, ugyanis 2003 óta a SPOT (Screening Passengers through Observation Techniques) program keretében minden, az Egyesült Államokba érkező légiutas mimikáját figyelik és elemzik. Azonnal kiszúrható, ha valaki ideges, izzadságcseppektől gyöngyözik a homloka. Persze a gyanús jelek kiszúrásához szakképzett személyzetre is van szükség, amelynek tagjai akár egy másodperc tört része alatt is dönteni és cselekedni tudnak. A biztonsági embereknek meg kell tudniuk különböztetni, hogy egy utas azért ideges, mert késik a járata vagy mert a bőröndjében bomba van.

"A megoldás segítségével már elfogtunk néhány drogkereskedőt, pénzmosót, sőt még egy kettős gyilkosság elkövetőjét is" - közölte az amerikai Szállításbiztonsági Hivatal szóvivője. Ugyan az emberi arc 43 izomnak köszönhetően több mint 10 000 különböző arckifejezést is felvehet, ezek mindig kötődnek a hét alapjellemzőhöz: az öröm, a düh, az undor, a félelem, a megvetés, a bánat és a meglepődés egyikéhez. Maga a rendszer a tervek szerint a roboton kívül lézerekből, nagy felbontású kamerákból és érzékeny mikrofonokból áll majd, így semmilyen mozdulat, grimasz vagy nesz sem kerülheti el a biztonsági emberek figyelmét.


Szoftverek segítenek majd a gyanúsan viselkedő elemek kiszűrésében

A távolból lézer- és mikrohullámok kutatják majd át eldugott tárgyak és robbanóanyagok után a beutazók testét, a távolból irányított szenzorok eközben folyamatosan mérik az illető személy pulzusát, testhőmérsékletét, vérnyomását és más jellemzőit. Egy számítógép minden adatot el fog tárolni, az elemzést, ezáltal a veszélyt nem jelentő turisták és üzletemberek megkülönböztetését a terroristáktól vagy a terroristagyanús személyektől egy intelligens szoftver végzi majd el. Évente kereken 400 millió ember utazik az Egyesült Államokba, és 2012-ben már mindenkit egy részletes és mindenre kiterjedő ellenőrzésnek vetnek majd alá.

Kerstin Dautenhahn professzor, a Hertfordshire-i Egyetem docense ugyanakkor máris bírálta az elképzelést és kétségbe vonta, hogy a projekt valóban hasznos lehet és segíthet a terroristák kiszűrésében. Ráadásul szerinte gyakran előfordulhatnak majd téves riasztások. Az amerikai belbiztonsági minisztérium viszont hajthatatlan és inkább vállalja az utóbbiakból eredő botrányt.

Már tavaly sikerült amerikai és brit tudósoknak olyan érzelemfelismerő számítógépes technikát kifejleszteniük, amely az emberi arc mimikai jelrendszeréből igyekezett következtetni a mögöttes érzelmekre. Egy felvont szemöldök, egy kérdő tekintet vagy egy bólintás mind-mind olyan külső jelek, amelyekből a jövőben a számítógépek leszűrhetik majd, hogy éppen mire is gondolunk. "Az általunk kifejlesztett rendszer csupán egyetlen videokamera használatával képes lesz felismerni az érzelmi állapotok széles skáláját" - közölte akkor Peter Robinson, a Cambridge-i Egyetem professzora és a kutatás egyik vezetője.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • sz4bolcs #39
    Naná. A "jó" dolgokat együtt szavazzák meg az ellenzékkel.
    Elég csak megnézni egy magyar közvetítést a Parlamentből.
  • halgatyó #38
    Sokan hajlanak arra, hogy összeesküvés-elméletnek címkézzék fel azt, ha valaki egymáshoz kapcsol sok eseményt. Olyanokat, amelyek esetleges kapcsolódását a sajtó szereti elhallgatni, mert összekapcsolásuk és a következtetések levonása valakik számára nem kívánatos.

    Még írok két meggondolandó példát, aztán megyek dolgozni.

    Képzelje el mindenki, hogy beül az autójába és indulni akar. Amikor nyitotta a kocsi ajtaját látott egy kisgyereket nem messze. Most, hogy sebességbe tette az autót, a motor jár, nem látszik a gyerek. Mit csinálunk ilyenkor?
    1.) Motor leáll, kiszállunk, megnézni hogy hová tűnt a gyerek. Lehet hogy nagyon rossz helyen tartózkodik.
    2.) Elindulunk, mert nincs is ott gyerek.
    Az "összeesküvés-elméletek" hívei az 1. megoldást kell hogy válasszák, így logikus.

    Másik példa:
    Egy folyó partján fekvő falucskában élek valahol Transz-alfurániában. A folyó prtján rendszeresen látok krokodil nyomokat, de élő krokodilt még nem láttam egyet sem. Kérdés: bele merjek-e mászni a folyóba?
    1.) Természetesen! Nincs ott krokodil, csak összeesküvés elméletek
    2.) Dehogy mászok bele! Inkább fürdök a pocsolyában.
  • halgatyó #37
    A "rendszerváltás előtt volt egy igen fontos társadalmi-gazdasági erő, amely az AKKORI kapitalizmust emberarcúvá, emberbaráttá tette: ez a nagyhatalmak versengése.

    Hadd ne részletezzem a nagy katonai szembenállás viszonyait. Az akkori hatalmon levők ("nyugaton") rá voltak szorulva a saját népük jóindulatára. Vagy inkább csak úgy gondolták hogy a demokrácia látszatának a fenntartása és az általános jólét lesz számukra a győztes stratégia? Ha így gondolták, bejött nekik.

    De most már itt az ideje visszacsinálni (valahogy így gondolják). Erre lehet következtetni azokból a tendenciákból, amelyeket a "rendszerváltás" óta lehet tapasztalni világszerte.
  • halgatyó #36
    Paranoia? Bárcsak igazad lenne! Reménykedjünk. (de nem árt, ha a reménynek is van valóságalapja:-)

    A "rendszerváltás" óta (vagyis a világ egypólusúvá válása óta) tapasztalhatók folyamatosan a számunkra félemetes tendenciává összeálló folyamatok. (Konkrétumok többsége offtopic lenne) Ezt sajnos tapasztalom a bőrömön (a közelebbi dolgokat), és olvasom a sajtóban (a távolabbiakat).

    Félelmetes hírek kelnek szárnyra, hogy aután lassan, fokozatosan megvalósuljanak. (hogy ne folyton a levegőbe beszéljek, pár offtopic példa: ingatlanadó, vagy autók kitiltása a városok egyre nagyobbterületéről, majd teljes visszaszorítása, a "demokratikus" intézmények tartalom nélküli csontvázzá válása, pl. népszavazás megregulázása, vagy az európai értékrenddel igencsak ellentétes tömegek betelepítése és elszaporodása...stb.stb.stb)
    A felsorolt példákat nem a megvitatás miatt írtam be, csak példaként. És még sokat lehetne írni.

    Ezeket a tendenciákat tapasztaljuk,mögöttük hatalmas erők (feltehetően gazdasági alapú erők) állnak, amelyek nem egy kormányzati 4éves periódusban gondolkodnak és cselekszenek, hanem talán évszázadokra is előre tudnak tervezni. Ezek az erők nem láthatók, de a működésük nyomai nagyon is!

    UGYANAKKOR NEM LÁTOM AZOKAT AZ ELLENTÉTES IRÁNYBAN HATÓ TÁRSADALMI-GAZDASÁGI ERŐKET, AMELYEK A ROSSZIRÁNYÚ TENDENCIÁKAT MEG TUDNÁK FÉKEZNI, VISSZA TUDNÁK FORDÍTANI.
  • eax #35
    "ez egy nagy faszság.... ha ideges vok, mert megcsappan a HP készletem, akkor bevisznek elbeszélgetni? "
    Azert ez nagyon nem ugy mukodik, mint ahogy az egyszeri SG forumozo elkepzeli, igenis kulonbseget lehet tenni a kozott, hogy valaki azert ideges, mert eppen robbantani keszul, vagy mert osszeveszett az asszonnyal. Es igenis, AI-vel is kulonbseget lehet tenni, barmennyire is alabecsulik itt egyesek.
    Aki meg itt 1984-ezik, meg nacizik, meg mittomen mit csinal, annak kivancsi lennek a velemenyere az utan is, ha szegeny-artatlan-egyebkentis-csak-kitalalt terroristak a haza elott robbantananak egy szepet.
  • feamatar #34
    nem hiszem úgy hogy Bush tehet minden rosszról, de Bush és a kormányzata sokmindenért felelős. Én nem tartom az iraki háborút egy elvetélt ötletnek. Ahogy az afgán sem volt az. A baj a megvalósításban van. Nem tartom az USAt fene nagy jónak, de ha egy akár a mienkhez fogható rendszer kiépítenének Irakban az ott élőknek jobb lenne. Lehet azt mondani hogy USA bábállama lenne...de ez balga gondolat, annyi lenne ebből igaz, hogy az USAval egy csónakban evezne. Az olajért folyik az egész, ez tiszta sor, de az hogy gonosz tett lenne? Maximum realista.

    Az USA totális kontroll felé haladna? Ez egy tervezet, amit nem fogadtal el, és 2012ig 20x visszavonhatják. Az USA egyes országokat veszélyesnek nyílváníthat igen. Nemzetbiztonságnak hívják. Beutazol egy országba és ujjlenyomatot vesznek rólad... Ha mondjuk a mi büszke Pestünkön robbanna egy két bomba nem tom, szeretnéd-e hogy bárki kibe mászkálhasson az országodba...
    A törvény általánosít, nem szólhat mindenkire személyre szabottan. Nefeledjük, hogy az EU tagállamokra általánosan nem kellesz vízum valószínűleg a közeljövőben. Persze ez nem kicsinyíti el a mőltat, de arról nem tudok nyilítkozni, örülnék valami linknek az esetről hogy véleményt formálhassak.

    Nem hiszem az USAt jónak, gonosznak sem. Ugyanakkor a terrorcsoportok nem egészen az USAt utálják, persze a főgonosz az USA... de ők az egész nyugati kultúrát utálják. Közte a mienket is. Nincs bajom az iszlámmal, sem az arabokkal/perzsákkal/törökökkel, semmelyik néppel sem, de bizonyos helyen igen nagy csúnyaságokat művelnek a Korán szavait kifordítva. És ez sem az ott élőknek sem nekünk nem jó.


    Most persze ez a szabadság korlátozásáról szóló cikk a beutazók ellen. A baj az, hogy itt rohadt intelligensen fikciókban gondolkozunk, ez egy olyan rendszer amit fejlesztenek, és csak 2012től rendszeresítenek. Addig még egy két kormánynak lesz beleszólása a dologba.
    Egy komoly témáról komolytalan kommentek.
    Hogy lehetne hitleri németországhoz hasonlítani???
    Hogy lehet 1984hez hasonlítani?
    Hogy lehet azt gondolni hogy majd valaki idegesebb ember azt egyból elvezetik?
    A diktatúrától messze vagyunk, nagyon. Most bizonyos területen szigorúbbak a szabályok, de azért érdemes lenne megnézni 1920,1940 és 1950 körül az USAt.

    A rendszernek el kell érnie egy bizonyos hatékonysági szintet, mert különben nem alkalmaznák. Emellett figyelembe kéne venni a felvetett és lefújt kormányzati projectek arányát.
    Ezeken kívűl a technológiát sem szabad alá becsülni, az arcfelismerős is sokat fejlődött az utóbbi időben. Ezen kívúl nem csak ezt használnák.
    Emellett valószínűsíthető hogy nem emelné meg igazán a reptéren lévő atrocitások számát. Miért? Nos, a farkas kiáltó fiú esete. Ha sok a fals riasztás, akkor egyszerűen, az érzékenységet csökkentik, mivel minek többet ugrálni fölöslegesen?
    Szóval ismét a bolhából csinálunk elefántot. Egyébként azt hogy sokan féltik szabadságukat azt helyeslem, sőt, jobb félni mint megijedni alapon jól is teszi mindenki aki ilyeneken elgondolkodik. De a ló túloldalára se essünk.
  • Zenty #33
    amcsiba most már senki se utazzon! Pár év, és lesz fingás érzékelő is! Ha valaki nem jelenti be előre, hogy most egy oltári nagyot fog fingani.
    Annak meg van az esélye, hogy tarkon lövik! Mert a fingás érzékelő csak maga a fingást tettét állapitja meg, és a fingnak meg van az alapvető veszélye, hogy olyan rejtett mérgező gázok lehesenek benne ami egész amerikát ki csinálja!
    Ezért minden utasnak kötelező pukizás elött szólni a kalauznak, és vissza tartani. Addig míg az erre speckozott fing osztag, az illető valagára nem hoznak egy üveg burkot ( amibe bele teheti a gázát) utána elemzik.
    Az illetőnek a vizsgálat végét meg kell várnija, és egy hermetikusan zárt szóbába kell várakoznia ( nehogy el fingja magát csak úgy)
  • RedRiot #32
    feamatar, cicavirágszál: ha ismernél, és nem egy dühből beírt hozzászólásomból általánosítanál (intelligenséknél így szokás?), akkor tudnád hogy sok mindenem van, de nemzeti felsőbbrendűségi érzésem az enyhén szólva nincs. :) Te vagy az első aki ilyesmit gondolt rólam! :D

    "áhh; összeesküvéselméletek,"

    Azért az elég jó összeesküvéselmélet, hogy ha vkinek izzad a tenyere -> motozzuk meg, mert bomba van nála!

    "egy átlag magyar ember cseppett se okosabb mint egy átlag amerikai"
    Hmm, nem írtam az ellenkezőjét. Nem vagyok Magyar Gárda alapítótag, még csak nagymagyarország matrica sincs az autómon, komolyan mondom.

    Erős volt amit tegnap írtam, de eszembe jutottak a korábbi esetek. Pl. amikor cseh diplomatákat aláztak meg egy amcsi repülőtéren. Beutazol az USA-ba, és csak azért mert egy bizonyos ország állampolgára vagy, ujjlenyomatot vesznek rólad mint egy közönséges bűnözőről. Ilyenek jutottak eszembe, és az ilyen dolgok fel tudnak dühíteni.

    Lehet hogy nem volt szép dolog minden amerikait lenácizni a tegnapi hszben. A másik véglet viszont Te vagy mókusbogyó, aki azt hiszi hogy kizárólag egyedül Bush tehet minden rosszról. Azért republikánusok és demokraták pár hónapja kéz a kézben megszavazták a hadiköltségvetés fokozását. Nagyon sokan jól járnak a "War on Terror"-ral, sok gyár lehúzhatná odaát a rolót, ha kitörne a világbéke.

    Clintonné győzelmére nem fogadnék. Az előző választásnál azt hittem Kerry K.O.-val győz, aztán mi lett... Természetesen együttérzek azokkal az amerikaiakkal, akiknek elegük van ebből George W. munkásságából.
  • Chappy #31
    ez egy nagy faszság.... ha ideges vok, mert megcsappan a HP készletem, akkor bevisznek elbeszélgetni?
  • scnad #30
    Belegondolva ... A franc akar Amerikába utazni. Hozzájuk képest a Hitleri
    németország a "szabadság földje" volt !