Berta Sándor

Új program a repülőtéri vizsgálatok kikerülésére

A repülőtéri biztonsági ellenőrzéseknél az utasoknak gyakran órákat kell várniuk. Egy új program keretében viszont ez megszűnik, ha megadják minden biometrikus és személyes adatukat.

Az elmúlt években jelentősen szigorúbbak lettek a repülőtéri bejelentkezési folyamatok. A 2001. szeptember 11-i merényletek után érthetően jóval kiemeltebben figyelnek a hatóságok a légi biztonságra. Mindez azt jelenti, hogy az utasoknak gyakran órákat kell várniuk. A várakozni nem szerető embereknek kínál megoldást a Clear Registered Travelers program, amely lehetővé teszi, hogy az illető gyorsan, gyakorlatilag percek alatt átjusson az ellenőrzéseken és ezzel időt takarítson meg.

A 2003-ban alapított Verified Identity Pass nevű cég által működtetett Clear Registered Travelers 2005 óta létezik és összhangban van az amerikai törvényekkel. A projekthez csatlakozók gyakorlatilag egyszer, a regisztráció után esnek át a mindenre kiterjedő biztonsági ellenőrzésen. A megoldást először a floridai Orlando nemzetközi repülőtéren tesztelték, azóta már négy további légikikötőben is alkalmazzák. A hosszú távú tervek szerint az összes amerikai repülőteret bevonják majd a programba.

A projektbe bárki bekerülhet, aki hajlandó kifizetni az évi 100 dolláros díjat. Mivel sokan utálnak várakozni, így nem csoda, hogy már 45 000 regisztrált tagot tartanak nyilván. Mindegyikük egy egyedi azonosítókártyával rendelkezik, amelyen rajta vannak biometrikus adataik. Az ügyfélszolgálatot közvetlenül a JFK repülőtér főbejárata mellett helyezték el. A regisztráció során gyakorlatilag minden fontosabb személyes információt meg kell adni, ide értve az útlevél és a jogosítvány számát, a társadalombiztosítási azonosítószámot és például a magasságot.

Ezután egy azonosítóautomatához kell lépni, behelyezni a megfelelő szkennerbe az útlevelet, a jogosítványt pedig a leolvasókészülékbe. Ezt követi az ujjlenyomatok egyenkénti levétele, amit az írisz-mintavétel, majd az arckép elkészítése követ.
Az adatok megadása után az Amerikai Szállítási Biztonsági Hivatal (TSA) dönti el, hogy az adott személy csatlakozhat-e a programhoz vagy sem. A rögzített adatokat elküldik egy adatbázisba, amely ellenőrzi, hogy az illető nem-e terrorista vagy nem támogatja-e a terroristákat. Amennyiben minden rendben van, 2-4 héten belül postázzák az azonosítókártyát, amely minden, a regisztráció után megadott adatot tartalmaz. Az elképzelések szerint a jövőben a megoldást nemcsak a repülőtereken, de a pályaudvarokon, a kormányzati intézményekbe és a stadionokba való belépéshez is használnák.

A Clear Registered Travelers tagok ellenőrzésére egy egyenként 150 000 dollárba kerülő gépet alkalmaznak, amely először leellenőrzi az ujjlenyomatokat és az íriszmintát, majd egy különleges eljárással azt vizsgálja meg, hogy az illető cipőjében például nincsenek-e robbanóanyagok. Egy másik készülék az ujjbegyeken kutat robbanóanyag-nyomok után. "A technológia nemcsak kényelmesebbé és gyorsabbá teszi az utazást, hanem növeli a biztonságot is. Ezáltal teljesen megváltozhat majd a közeljövőben a repülőterek biztonsági helyzete" - mondta Matthew Farr, a Frost and Sullivan tanácsadócég biztonsági elemzője.

Természetesen felvetődtek adatvédelmi aggályok a rendszerrel kapcsolatban. Nos, a Clear Registered Travelersnél többféleképpen védekeznek az illetéktelen hozzáférések ellen. Az egyik hatásos megoldás, hogy az adatokat tároló számítógépek nem csatlakoznak az internethez, a másik pedig, hogy az információkat 24 óránként automatikusan törlik. Tim Sparapani, az ACLU amerikai polgári jogi szervezet törvényalkotási eljárásokra specializálódott jogásza ennek ellenére attól tart, hogy az utasok között osztálykülönbségek jöhetnek létre, hiszen lehetnek ellenőrzött emberek és olyanok, akiket nem regisztrálnak.

A Verified Identity Pass vezetői viszont abban reménykednek, hogy az azonosítási eljárások sokat fognak fejlődni és így az átlagos légiutasok biztonsági ellenőrzésének ideje is lecsökkenhet, ami felgyorsíthatja a repülőtéri ügyintézést.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Komolytalan #7
    Én eddig is kibírtam anélkül hogy USAba utaztam volna, ezután is ki fogom. Szerintem ők veszítenek vele többet nem én...
  • fourgee #6
    Bár egyes tagjai miatt nem kedvelem túlságosan az EL-AL (izraeli légitársaság) biztonsági szolgálatát (ők komolyan veszik azt a baromságot hogy a zsidók kiválasztott nép, és lenéznek mindenki mást, felsőbbrendűnek gondolják magukat (és akkor még antiszemitizmusról beszélnek az emberek...)), az tény hogy jól és gyorsan dolgoznak, ahogy láttam, nekik nincsenek ilyen problémáik. Gyorsak, pontosak, a szűrésükön nem mehet át terrorista. Bár ez jó pár évvel ezelőtt volt (2 évig láttam ahogy dolgoznak), gondolom még ma is ilyen jók. :) Hozzájuk képest az amerikai módszer olyan erőltettnek tűnik...
  • egyember1 #5
    a gép igyis ugyis ugyanakkor szall fel, nem mind1 hogy hol varok, a varoteremben vagy az ellenorzesnel? de legalabb fizetnek... :D
  • hiftu #4
    1. 24 óra múlva automatikusan törlik az adatokat. Aha, persze.
    2. Korábban olvastam egy amerikai szenátorról, akit mindig lekapcsoltak, mert valahogy rosszul volt kitöltve az a terroristalista. :D
    3. Ha valaki visszautasítanak, akkor kapásból felkerül egy Guilty Passangers listára?
    4. JFK-n attól még ugyanúgy fogsz késni, mert a gépek alapkésése 1 óra, ami extrém esteben 6-7-re is felmehet. Akkor most mi az a plussz 3/4 - 1 óra csomagellenőrzés.
    5. Megadom az összes adatomat. Amilyen sokszor hackelik illetve "elvesztik" az adatokat akár kirakhatnám a netre ugyanezeket bankkártyástól, elektronikus bankoláson át, telefon és minden kütyüm azonosítóival egyetemben. Hülye meg én vagyok.
    6. Az USA még mindig szivatja az EU-ból utazókat, mindenféle adataik tárolásával, meg egyéb hülyeségeikkel. Tehát nem leszek éppen kedvezően fogadott ember egy ilyen projektben.
  • bakagaijin #3
    Hehh, minden beléptetésnél ellenőrzik az ujjaid :P.

    Nyilván azért nem mindenkit azért nem így léptetnek be, mert baromi sokba kerül a kütyü. Ráadásul US-ben kérnek csak ennyi hülye adatot, a csomagcsekken és fémdetektoron továbbra is át kell esni. Amit spórolnak ezzel, hogy kitölts egy ötoldalas formanyomtatványt, egyesével levegyék és összehasonlítsák az ujjlenyomatod be és kilépésnél, megkérdezzék honnan hová, miért mennyiért, stb.
  • Grifidos #2
    "Egy másik készülék az ujjbegyeken kutat robbanóanyag-nyomok után"
    Tűzszerészek megszívták. Soha sem jutnak át az ellenőrzésen.

    Flashy, lazán már most is olyan kapuk vannak minden reptéren amik érzékelik a robbanóanyagokat, ha necces vagy a gépnek akkor jól megturkálnak a motozásnál.
  • Flashy #1
    regisztrálok, aztán másnap terrorista leszek és telepakolom magam robbanóanyaggal, akkor mi van. vagy a beléptető gép azt is ellenőrizni tudja? akkor miért nem így léptetnek be mindenkit? annyi az előnye, hogy a gép roncsainak összesöprése után könnyen azonosítják hogy én voltam mert megvan nekik egy csomó adatom, valami csak megmarad belőlem. de azért ez sovány vigasz.