Berta Sándor

Négy évnyi adat tűnt el a Bundeswehrnél

Ezúttal Németországban tűntek el rendkívül fontos adatok. Az ellenzéki pártok és szakértők botrányt emlegetnek és a nemzetközi következményektől tartanak.

Németországban négy kiemelt állami intézmény létezik. Az első a Szövetségi Hírszerző Szolgálat (BND), a második a Katonai Elhárítás (MAD), a harmadik a Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal, míg a negyedik a Bundeswehr Hírszerzési Központja (ZNBw). Az adatok az utóbbiból tűntek el. Az esetre az ARD német hírtelevízió Report Mainz és Tagesschau részlegének munkatársai derítettek fényt. Kiderült, hogy gyakorlatilag teljesen eltűnt a ZNBw érzékeny információkat tartalmazó adatbázisa.

A ZNBw központi épülete Rheinland-Pfalz és Északrajna-Vesztfália szövetségi tartományok határán található. A területet magas kerítés és videokamerák védik, itt van a német katonai hírszerzés központja. A körülbelül 640 munkatárs által készített elemzések hatására döntöttek korábban a német vezetők arról, hogy a Bundeswehr részt vegyen-e egy külföldi misszióban vagy sem. A hivatalt már korábban is bírálták amiatt, hogy feladatai gyakran összemosódnak a BND feladataival. Ennek oka az volt, hogy a német hadsereg érthető okokból szeretett volna egy saját hírszerzési központot, 2005 nyarán azonban a német kormány úgy döntött, hogy a ZNBw megszűnik és beleolvad a BND-be.

A központban tárolt adatokat egy hatemeletes bunkerben őrzik, mélyen a föld alatt. Az alkalmazottak több műszakban, egymást váltva szerzik be az információkat az év 365 napján, éjjel és nappal. A jelentések egyszerű katonáktól és tisztektől, katonai attaséktól, a BND-től, a külügyminisztériumtól és más német hivataloktól, valamint a NATO-tól és az Európai Uniótól futnak be. Az 1998 óta titkos minősítéssel ellátott adatokat a Jasmin (Joint Analysis System Military Intelligence) nevű számítógépes rendszerben tárolják.

Most azonban kiderült, hogy az 1999 és 2003 között összegyűjtött és elektronikusan tárolt információk gyakorlatilag teljes egészében megsemmisültek. Erről a szövetségi hadügyminisztérium június 12-én levélben tájékoztatta a német parlament honvédelmi bizottságát. Az eltűnés oka a Bundeswehr szerint az, hogy Jasmin az évek alatt elérte tárolókapacitásának határát és egyes alkatrészek felújítása, illetve kicserélése is szükségessé vált. A rendszert 2004-ben megpróbálták korszerűsíteni, ezért a nem fontos adatokat kimentették, majd törölték a Jasminból. Utólag azonban kiderült, hogy ezek az adattárolók nem olvashatók. "A hatályos előírások szerint a nem olvasható eszközöket 2005. július 4-én megsemmisítették" - olvasható a jelentésben.


Hans-Christian Ströbele, a Zöldek frakcióvezető-helyettese egyszerűen botrányosnak nevezte az ügyet, míg Paul Schäfer, a parlament védelmi bizottságának baloldali tagja szerint így fennáll a veszélye annak, hogy a testület nem ismerheti meg az ügy részleteit. Otfried Nassauer biztonsági szakértő úgy vélte, a Bundeswehrnek nem lesz lehetősége a korábbi információinak ellenőrzésére, hiszen a forrásadatok semmisültek meg, ráadásul mindez megnehezítheti a szerb háborús bűnösök kézre kerítését is. A német hadsereg már tizenkettedik éve tagja a balkáni békemissziónak és ez idő alatt számos értékes információt gyűjtött össze. Ezek elvesztése pedig komoly érvágás.

A Berliner Zeitungnak nyilatkozó Erich Schmidt-Eenboom titkosszolgálati szakértő szerint elég érdekes, hogy a ZNBw meg sem kísérelt más szervektől segítséget kérni, holott ez lett volna a logikus lépés, ráadásul a Szövetségi Bűnügyi Hivatal és más cégek képesek az adatokat visszanyerni a sérült adathordozókról. Az esetet súlyosbítja, hogy a megsemmisült információk között voltak azok a jelentések is, amelyeket a ZNBw a tuzlai amerikai titkos börtöntől kapott. Tuzlában 2001. szeptember 11-e előtt és után is terroristagyanús személyeket tartottak fogva és vallattak. Az így megszerzett információkat az amerikaiak átadták a német szervezetnek.

Azonban ennél is nagyobb gondot jelent, hogy egy 2005 decemberében készült BND-jelentés szerint a MAD tisztjei részt vettek a terroristagyanús személyek kihallgatásában. A MAD tisztjei akkor a más nyugati katonai titkosszolgálatok munkatársait is tömörítő, és Tuzlában is kihallgatásokat lefolytató úgynevezett Allied Military Intelligence Bataillon tagjai voltak. Mindez azonban a MAD működését szabályozó törvény megsértését jelentette.

Erich Schmidt-Eenboom elmondta: a részleteket a megsemmisült adatok segítségével tisztázni lehetett volna, például, hogy melyik kihallgatásokon vettek részt a MAD tisztjei és a politikai vezetők közül ki tudott erről az akcióról. "Most, hogy ezek a információk eltűntek, néhány felelős megnyugodhat" - közölte a szakember.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • BiroAndras #14
    "Ezt honnan tudod ilyen biztosra? dolgoztál esetleg a hadseregnél?(vagy csak "anti-mítoszt" teremtesz)"

    Itt egy történet egy olyan embertől, aki dolgozott a hadseregnek:
    Bunker Buster

    Ugyanezen az oldalon jópár más sztori is található.

    Egy rendesen megépített, és üzemeltetett rendszernél ilyen mértékű adatvesztés elképzelhetetlen. Még szándékosan se lehet előidézni, anélkül, hogy teljesen nyílvánvaló lenne a szándékosság. Viszont a gyakorlatban ez a kivétel.
  • Vorpal #13
    Erre szükség is van - egy katonai rendszer decentralizált és végtelenül egyszerü
    ennek ugye egy oka van - ha nincs hightech akkor is mennie kell.
    Általában ők azok akik a civilszféra mellett csavrhúzót meg fűrészt használnak,
    gondolj csak bele - háborúban az első cél a katonai müholdak -
    és akkor mi van - sötétség? - nem :amatőr eszközök
  • kvp #12
    "hagyukmár pont egy katonai szervezettől tünnének el a dolgok áhhhh még az otp rendszere is oylan hogy szitne lehetetlen az adatvesztés nem még egy katonai"

    A katonai rendszerekben gyakrabban elofordul, mert az otp-nel a 10 millio duhos ugyfel az anyagi csod, viszont nehany felhaborodott kepviselo es tabornok meg nem vitt csodbe egy hadsereget.

    Magyarorszagon azert jobb a helyzet, minden tobb peldanyban van meg ezert itthon csak akkor van vegleges adatvesztes ha valaki szandekosan beletorol (ertsd: szabotazs), elviszi az adathordozot (ertsd: fizikai lopas) vagy eleve el sem menti. (ertsd: "Amiota a szalagrol a /dev/null-ra iranyitottam a mentest pillanatok alatt lefut..." :-) ) A nemeteknel valoszinuleg az utobbi tortent, mert duplikalt szalagok nem mennek tonkre egyszerre.
  • BlackRose #11
    :) az - ha hiszed ha nem - titok! :)

    és mi ha dolgoztam vagy mi ha nem, gondolod, hogy egy amber tapasztalata "biztosra" tenné, hogy milyen az állapot? De tudod aki 1 percet töltött a hadseregnél az nagyon is tisztában van vele, hogy mennyire jól működik minden és, hogy mennyire magas a hatékonyság, főleg ha figzelembe vesszük, a "100 rétegű, 100 szűrős, bürokráciát" ami a hadsereg alfája és omegája is egyben.
  • n3whous3 #10
    Tudjátok nem is annyira összeesküvés elmélet az alábbi:

    Mostanában érte pár támadás az Amerikai számítógéphálózatot és a jövőben azt mondták, hogy ez még nőni is fog. Ezért ők most naon bekeményítenek és felveszik a virtuális kesztyűt a virtuális háborúhoz.

    Nekem pedig az a sejtésem, hogy a rohadt amcsik művelik ezt az egészet, hogy belevonjanak minket is a védelembe, mert tudják, hogy jobb szakemberek még mindig Európában vannak...

    Mindig is mondtam, hogy egy rohadt aljaszennye népség, aljas, tudatlan gennyládák.
  • M0rph3u5 #9
    "A mitosz az, hogy ultra szuper stb. a realitás, pedig, hogy szemétül drága, mellékezelt, idióta rendszer"

    Ezt honnan tudod ilyen biztosra? dolgoztál esetleg a hadseregnél?(vagy csak "anti-mítoszt" teremtesz)
  • BlackRose #8
    Hanyattvágnátok magatokat ha csak messziről tudnátok, hogy milyen is a valódi helyzet a katónai rendszerekkel. A mitosz az, hogy ultra szuper stb. a realitás, pedig, hogy szemétül drága, mellékezelt, idióta rendszer mint minden amit az állam csinál és az adófizetők fizetik. 800 dolláros TFT amit heti 2 órát néznek, 250 dolláros fejlesztői óra, 3000 oldalas dokumentációk amelyeket Grady Booch sem tudna megérteni... szóval LOL.

    És végül is annak idején a koszóvoi NATO bombázás sikeressége egy majdnem amatőr feltételek mellet fejlesztett néhányszázezer dollárból összedobott programnak köszönhető - akit érdekel nézzen utánna.
  • 1hengeresVmotor #7
    hagyukmár pont egy katonai szervezettől tünnének el a dolgok áhhhh még az otp rendszere is oylan hogy szitne lehetetlen az adatvesztés nem még egy katonai áááhhhhhh
  • Praetor #6
    Adatvesztés katonai szervezetnél... cöcö.

    Ennyire azért ne nézzék már hülyének a világot.
  • sgbo #5
    Utólag azonban kiderült, hogy ezek az adattárolók nem olvashatók. "A hatályos előírások szerint a nem olvasható eszközöket 2005. július 4-én megsemmisítették"

    Ez nagyon gáz. Éljenek a hivatalnokok, a bürokrácia. És a vaskalaposság (meg a németes precizitás : ha az van a törvényben akkor meg kell semmisíteni)