Napi Online

Nem adja fel a PeopleSoft atyja

Több mint egymilliárd dolláros bankszámlájára támaszkodva 66 évesen boldog nyugdíjasként élhetne Dave Duffield, a vállalatirányítási rendszert (ERP) gyártó PeopleSoft egyik atyja, ám ehelyett régi csapatára támaszkodva új szoftvercéget gründolt.

Telefonon tudta meg 2004 decemberének közepén a PeopleSoft erőforrás-tervezési szoftvert fejlesztő társaságot 17 évvel ezelőtt megalapító Dave Duffield, hogy "édes gyermekét" felvásárolta az Oracle. A rossz hírt cégalapító társa, Aneel Bhusri közölte vele, akitől megtudta, hogy az igazgatótanács független tagjai türelmüket veszítve engedtek a 10,3 milliárd dolláros ellenséges felvásárlási ajánlatnak, gondolván, hogy ennél jobban akkor sem járhatnak, ha kitartanak az önállóság mellett egy olyan piacon, amelynek majdnem kétharmada az Oracle és az SAP kezében van. Duffield elmondása szerint úgy érezte magát, mint aki megsemmisül - idézi a szoftvergurut a Business Week.

Vállalkozása ekkor már 13 ezer embernek adott munkát és éves árbevétele elérte a 3 milliárd dollárt. A 66 éves szakembert három hónappal korábban hívta vissza a cég élére az igazgatóság, miután kiderült, hogy az Oracle szemet vetett a PeopleSoftra, és a társaság vezetői attól tartottak, hogy ennek nincs egyéb célja, mint az ügyfelek megszerzése, azaz úgy vélték, hogy a felvásárlás után az új tulajdonos leváltja terméküket a saját szoftvereivel. Nem így történt, de ezt akkor még nem lehetett tudni.

Józan ésszel gondolkodva a PeopleSoft önállóságának megszűnése után másodszor is nyugdíjba vonult Duffieldnak, aki 600 millió dollárral részesedett a cég árából, most már tényleg át kellett volna adnia magát a jól megérdemelt pihenésnek. Emellett szólt volna, hogy kiterjedt jótékonykodási tevékenységet kell menedzselnie, továbbá hat örökbe fogadott gyermeket nevel. Ehelyett alig egy évvel a nevezetes felvásárlás után új szoftvercéget hozott létre, öregúrként start up céggel lépett piacra, amelynek célja, hogy versenyre keljen az Oracle-lel és az SAP-val.

A "humántőke-kezelő" megoldást fejlesztő WorkDay Inc. nagyon hasonlít az eredeti PeopleSoftra: a munkatársak egyenlő nagyságú "kuckókban" dolgoznak az egyterű irodában - sokuk a PeopleSoft volt alkalmazottja, aki elvesztette állását a beolvadás után, de hálásan emlékszik arra, hogy Duffield saját pénzéből 10 millió dollárt ajánlott fel a kirúgottak megsegítésére -, a főnök - akárcsak a régi szép időkben - farmerban és golfpólóban járkál fel-alá munka közben, és a Szilícium-völgy ifjait megszégyenítő vehemenciával menedzseli új cégét.

Ha másnak jutna eszébe új programcsomaggal megjelenni az enyhén szólva érettnek mondható ERP-piacon, akkor azt az illetőt bizony minden szakértő őrültnek tartaná. Csakhogy Duffield vagyonát 1,2 milliárd dollárra becsülik, és ebben a vállalkozásban is partnere Aneel Bhusri, aki résztulajdonos a Graylock Partners tőketársaságban, amely eddig 15 millió dollárt invesztált a Workdaybe és a tervek szerint további húszat tervez befektetni. Duffield azt mondja, egyáltalán nem kockáztatna, ha nem látna esélyt a sikerre.

Sejthetően arra gondol, hogy a vállalati informatika olyan fordulóponthoz érkezett, mint 17 éve, a PeopleSoft születésekor. Akkor az volt a lényeg, hogy a nagy számítógépek helyét átvették az egyre többet tudó pc-k, pontosabban a szerverekre és munkaállomásokra épülő rendszerek, amelyek leegyszerűsítették, a felhasználók asztalára vitték az addig bonyolult, különtermeket és szakértők hadát igénylő számítástechnikát. A PeopleSoft ezekre az új alapokra fejlesztette ki Human Relations megoldását, amely később ágazatában a világ második legelterjedtebb szoftvere lett.

Mostanra rendkívül sokrétűvé váltak az erőforrás-tervezési megoldások, olyannyira, hogy mintegy elárasztják a felhasználókat, akik egyszerűbb, kevesebb támogatást igénylő - azaz olcsóbb - programokat akarnak. Ezzel párhuzamosan megjelent a szoftverfejlesztés új módszere, amelynek során a korábbinál hatékonyabban, gyorsabban, blokkokból állítják össze az új programokat. A kettő egyesítése nyomán születőben vannak az úgynevezett webalapú technológiák, amelyek az ígérik, hogy internetböngészéshez hasonlóan egyszerűvé teszik az ERP kezelését. A nagyok, az Oracle, az SAP és a Microsoft most kénytelen áttervezni megoldásait, hogy azok alkalmazkodjanak ehhez az új paradigmához.

A Workday igyekszik előttük járni. Ennek jegyében öt ügyfelet már szereztek, amelyek egyike egy 1100 fős biotechcég, a Biosite Inc. Eközben az Accenture it-tanácsadó segédanyagot készít a többi potenciális megrendelőnek, amelynek alapján azok elemezhetik, mennyibe kerülne a Workday programjának telepítése. Mindez azt látszik igazolni, hogy van fantázia a cégben - vélik elemzők.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!