Napi Online

Lassan terjed az elektronikus díjbeszedés

A Magyar Postán évente 230 millió csekk folyik át, a módszer - bár az ügyfél ingyenesnek érzi - drága és lassú.

Lényegében eddig a pontig értettek egyet a Central European Business Centre pénteki, Az elektronikus díjbeszedés perspektívái című konferenciájának résztvevői, akik a szolgáltatók, a bankok és a telekommunikációs cégek képviselői közül kerültek ki. A szolgáltatók szerint a csoportos beszedés az ügyfelek legfeljebb 20 százalékát képes megszólítani, arra ugyanakkor nem adtak választ a bankoknak, hogy miért nem vállalják át nagyobb arányban az ügyfelek banki terheit, miközben a postai csekkek bemutatása és beszedése után a postának átlagosan 90 forintot fizetnek csekkenként. Meglehet, változás azért lesz e téren: Szabó Péter, a Fővárosi Gázművek kereskedelmi igazgatója szerint a nyári piacnyitás után nagyobb lehetőségük lesz engedményeket tenni azon ügyfeleknek, akik a csekkes díjfizetés helyett a korszerűbb, kevesebb adminisztrációt igénylő elektronikus módok közül választanak.

Alapvető kérdés, hogy az ügyfelek mekkora számban lesznek majd hajlandók lemondani arról, hogy számláikat papír alapon kapják meg - hiszen amíg a szolgáltató kénytelen kipostázni a számlát, a beszedés költségei már nem jelentenek számottevő többletet. Juhász Róbert, az OTP Bank főosztályvezetője szerint ügyfeleik közül már több mint 10 ezren vannak, akik lemondtak a számlakivonat postai úton történő megküldéséről. A vállalkozások számára ugyanakkor az elektronikus számlák befogadásához elektronikus aláírás szükségeltetik, ami több éve hiába próbál teret nyerni.

Az elektronikus számla bemutatására ugyanakkor ma már vannak próbálkozások. A Magyar Telekom Távszámla, illetve az EBPP.hu Zrt. fejlesztései egyaránt működő modellek, ám a rendszerekből két dolog hiányzik még: a megfelelő számú szolgáltató, illetve maguk az ügyfelek. Magyar István, a EBPP.hu vezérigazgatója az év végére szeretné elérni az 50 ezres ügyfélszámot, ami jól mutatja, hogy ez még csak a jövő lehetősége. Márpedig az elektronikus számlabemutatás nélkül a számlafizetés reformja sem valósulhat meg: a jövő a szakemberek szerint is a mobil fizetésé, ám - mint arra Turny Ákos, a Budapest Bank termékfejlesztési vezetője figyelmeztetett - mindez csak akkor képzelhető el, ha egyetlen közös platformot dolgoznak ki az érdekeltek.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Theodora #3
    Az elektronikus aláírás ilyen áron nem nagyon fog elterjedni.
    Ha tizedáron lenne, akkor nyilván sokkal több embernek / cégnek lenne.
    Másik megoldás lehetne az elektronikus aláírás elterjesztésére, szig kártáyával / bankkártyával lenne kombinálva, azaz kvázi alanyi jogon járna (vagy lehetne kérni évi 1000 Ft-ért).
  • teddybear #2
    Miután a mostani, de a rendszerváltás óta mindegyik vezetőség, csak arra figyel, hogy mit lehet elvenni egy kis haszon reményében a postától, nem csoda.

    Folyamatosan csipkedték le a hasznot hajtó területeket, eladogatták a vagyontárgyakat, ingatlanokat. Nem, vagy csak minimális mértékben fejlesztettek a csomagkezelésen, vagy amit fejlesztésnek neveztek, az csak visszalépés volt (Budaörs ugye), folyamatosan küldték el az embereket.

    Mostmár ott tartanak, hogy a külföldi csomagküldő szolgálatok sem tartják megfelelő partnernek a magyar Postát.
  • klastrom #1
    "drága és lassú..."
    Akárcsak ez az egész tetü ország...