Gyurkity Péter

A kalózkodás kedvez Oroszországnak

Ezen a véleményen van a Kaspersky vírusirtó cég kommunikációs igazgatója, aki szerint éppen a kalózszoftverek elterjedése biztosította a felemelkedés lehetőségét a kilencvenes években.

Timur Tsoriev, a Kaspersky vállalati kommunikációért felelős igazgatója a ZDNeten közzétett rövid interjúban elmondta, hogy a kalózszoftverek megjelenése és ennek következményei nélkül Oroszország technológiai szempontból még a kőkorszakban lenne, mivel éppen ez adott lehetőséget a kapitalizmus útjára lépő ország új generációjának a tanulásra, az első tapasztalatok megszerzésére, ezt követően pedig a gyors felzárkózásra.

A szakember érvelése szerint a kilencvenes években, az általános szegénység közepette, nem igazán mutatkozott lehetőség a szoftvercégek - főként a Microsoft - drága termékeinek megvásárlására. Az informatika iránt érdeklődő fiatalok ezért tömegesen fordultak a gyorsan terjedő kalózpéldányok felé, szinte pillanatok alatt kiterjesztve és megerősítve ezzel az orosz kalózpiacot. Ez a mai napig igen jelentős tényező, hiszen a szaküzletek jó részében továbbra is pult alól árulják az illegális másolatokat, miközben a vásárlók igényei lassú változást mutatnak.

Tsoriev azon meggyőződésének adott hangot, miszerint egyre többen érdeklődnek a minőségi megoldások iránt, amelyekért már jóval gyakrabban hajlandóak fizetni. Javában zajlik tehát a konszolidáció, amely viszont óriási lehetőséget jelent a különböző szoftvercégeknek. Érdekes tény, hogy a Microsoft a mai napig nem erőszakol ki határozott lépéseket az otthoni kalózpéldányok visszaszorítása érdekében, mivel jól tudják, hogy mindez saját érdekeiket szolgálja. Az illegális példányok terjedése végső soron saját piacukat bővíti, miközben Redmondban inkább a vállalati szféra szereplőinek meggyőzésére koncentrálnak.

Ezen elgondolás szerint a kilencvenes évekre jellemző pénzszűke lassan feloldódik, és megindulhat a legális piac gyors térnyerése. Ezzel pedig kezdetét veheti a második virágkor, immár a szoftvercégek tevékeny részvételével.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • wanek #5
    A kábszerpiac is így működik. Először beetetés...
  • entreri #4
    Ja-ja. Így van ez az oktatásban is. A Campus ingyen(de a kormány kifizeti a mi adónkból) adja a szoftvert a tanulóknak, tanároknak, az iskolákban is az MS cucca a domináns. Rászokatnak a cuccra, aztán a munkahely is azt veszi meg, mert ahhoz ért a titkárnő, stb. Vagyis kétszer vesszük meg a szoftvert: egyszer a kormány, egyszer pedig a cég. Nem hülyék az MS-nál sem.
  • Cactus #3
    Pontosan ezért nem cseszegetik az otthoni usereket, hogy legális-e a vindóz, mert ha te azt tudod kezelni (és ezzel a home userek nagy száma így van), akkor a cég vindózt fog venni, nem pedig mást, amire még be is kéne tanítani az embereket.
  • zsotee #2
    Nincs is ezzel semmi gond...
  • Newfronter #1
    Lehetett volna ez is:
    A kalózkodás kedvez Magyarországnak