Gyurkity Péter

Tíz éves a Flash - az Adobe újabb tízre számít

Az Adobe a Flash formátum születésének tizedik évfordulóját ünnepli, a cégnél úgy vélik, hogy van esély egy újabb fényes évtizedre. Egyetértenek abban, hogy a webalkalmazásoké a jövő, ebbe az irányba szeretnének továbblépni.

A vállalat egy újonnan elindított weboldallal ünnepli a tizedik évfordulót, amely bepillantást nyújt az animációk fejlődésébe, átalakulásába, és szavazás keretében igyekszik eldönteni, hogy 1998-at követően éves intervallumokra lebontva mely internetes oldalak érdemlik ki a legjobbnak járó címet. Az elkövetkezendő időszakra is tartogatnak azonban újdonságokat, bár ezekről csak nagy általánosságokban beszélnek.

Kevin Lynch, az Adobe főtervezője a Cnetnek adott interjúban beszélt ezekről az elképzelésekről. Egyetértett abban, hogy napjainkban zajlik a váltás az animációkról a webalkalmazások irányába, és elmondta, hogy - a közösség egyre erőteljesebb nyomására - ők is igyekeznek kifogni a szelet ebből a fejlődésből. A cég ezért arra törekszik, hogy a Flash egy általánosabb célú alkalmazásfejlesztői platformmá alakuljon át, amely a videóktól kezdve a mobil eszközökön át a böngészőn kívül futó webalkalmazásokig több területet is felölel. Az elkövetkező tíz év sikere szerintük azon múlik, hogy a vezető szolgáltatások - mint például az igen népszerű YouTube - erre a szabványra alapozzák-e saját újításaikat.

Az interjúban egyéb érdekességeket is olvashatunk, például a formátum elterjesztését célzó kísérletekről. Maga a Flash a FutureSplash nevű cég felvásárlásával jutott az Adobe kezére, amely elsősorban a Netscape révén igyekezett azt elterjeszteni. A maximum 150 kilobyte méretű beépülő alkalmazás felhasználásáért fizetniük kellett, mígnem felbukkant a Microsoft, amely mindenre hajlandó volt a böngészők piacának meghódításáért. A redmondiak gyorsan lecsaptak a kiegészítőre és még pénzt sem kértek, így nem volt nehéz megnyerniük az Adobe-t.

A formátum manapság széles körben használatos, dacára annak, hogy a hibás koncepciókból, megvalósításokból sincs hiány - elég csak egy rosszul sikerült weboldalra gondolni, ahol még szélessávú kapcsolat esetén is több idő megy el a töltögetéssel, mint a tartalom böngészésével. A modern konkurensek - például az AJAX (Aszinkron JavaScript és XML) stílusú fejlesztések - felbukkanásának látszólag örülnek a cégnél, szerintük ez nem a mindent vagy semmit kérdése, a békés egymás mellett élés elve itt is megvalósítható.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • KDOG #188
    na kb ezzel értek egyet :)

    Néha amugy én is visszamászok még a fára (irc) :D de már nagyon nagy a pangás, ami meg van oda is betette magát a pistike counterstrike eredményeit ecseteli...
  • KDOG #187
    szép meg jo ez a flash, csak nagy a szivás vele. MEg undoritó ez az egész, nem fejtem ki hogy konkrétan mire gondolok, de még egy flash készitöt se láttam hogy szerenté a munkáját. Most nem a gportalos szarokrol beszélek. Nagy szivás tud lenni. Még egy nagy gépigényt követelö cucc.....

    Ez most igy hulyén hangzik, csak fáradt vagyok... na majd holnap nekiesek irni ;) bövebben. De aki kicsit is ért a nethez, ne adj isten nem otthon barkácsolhanem céges szinten, az eléggé rühelli. Bár egy jó tétel amivel mr. ügyfelet le lehet huzni
  • dondore #186
    szivas a https - flash :(

    akkor egy klasszikus:
    heavy.com
  • mogyi925 #185
    Talán el kéne olvasni a readme-t? (_-sal lehet törölni, amikor ezt elkezdtem fejleszteni, nem nagyon volt lehetőség cross-browser JS-sel minden billentyűleütést rendesen elkapni, pl. a visszalépés gyorsbillentyűjét sem, ami a Backspace. C64-en egyébként nem volt Backspace billentyű.)

    Egyébként ez se nem AJAX, se nem XHTML, és még csak nem is valid, ezzel tisztában is vagyok. Mint mondtam, első szárnypróbálgatásaim egyike. Ma már sokmindent máshogy csinálnék rajta. Tőled viszont még nem láttam semmit, amitől elhinném, hogy érdemes veled vitáznom.
  • mogyi925 #184
    Nem fogod elhinni, 2 perce telepítettem öcsémnél FF-ot, és _nem_ alapbeállítás, hanem kisegítő lehetőség. (Meg is nézheted, Win-es magyar FF alatt: Eszközök/Haladó/Általános/Kisegítő lehetőségek-nél a 2. checkbox.)

    Ha flash-ben csináltam volna, ahhoz nem kellett volna túl nagy tudás, de túl sok munka se. Egyébként a 2005-ös PHP Konferenciára készült, ma már Webkonferencia néven fut. Voltam az idein is, csak nem volt verseny, viszont számos érdekes előadás volt. Flash-ről nem nagyon beszéltek, AJAX-ról és diszkrét JavaScriptről igen. A cucc a tavalyira ment, (mellesleg elég kezdő voltam még webfejlesztés terén, bugok is vannak a szerveroldali részben, meg a határidők is ugye, plusz mellette egyetem). Itt megnézheted a konf. programját. Láthatod, hogy 1 előadás volt flash témakörben, azt is egy meglehetősen fiatal kolléga tartotta (bár meg kell hagyni, nem túl rosszak az általa készített lapok, leszámítva a flash-intrókat [mondjuk máshol nem is használt flash-t, érdekes...], illetve egy-két némileg szőrszálhasogatásnak is nevezhető HTML-hiányosságot [<label>-t nem nagyon használ űrlapokhoz pl]), több is volt viszont elérhetőség, AJAX és JavaScipt témában (a többi szerveroldali technológia volt, amiről itt off-topic lenne vitatkozni).
  • joebacsi #183
    "blakshep: biztos vagyok benne, hogy te nem vagy állat. Utoljára egyébként ekkor állatoztak le, emiatt. (Mondjuk elég régi technológiákat használ, ha lesz időm, újraírom, de most el vagyok halmozva AJAX-os melókkal egy jó darabig.)"

    jópofa, de firefox alapbeállítással használhatatlan (ha gépelek valamit, rögtön elindul a kereső)...bezzeg ha flash kimenetben lenne...:D
  • mogyi925 #182
    Egyébként ha jól olvasom, nem hasonlítgattam teljesítményében, viszont megpróbáltam rávilágítani, hogy a flash a C++-szal és a Java-val szemben, amit ti annyira leminősítetek, a nagy és magasztos flash mennyi tervezési hibával küszködik. Programozási nyelvek összehasonlításának van értelme, interpretált byte-kódok és natív kódok teljesítményének viszont nincs (pl: bibibí, a C++ gyorsabb grafikában, bibibí, a flash 0.05 px pontossággal számoool, bibibí, a flash platformfüggetlen, mert egy sorból lehet benne socketet nyitniii). Ha csak így tudsz vitatkozni, inkább politizálj.
  • mogyi925 #181
    Csak mondatonként vagy képes egy szöveget értelmezni, vagy egészében is megy, ha megerőlteted magad?
  • Komolytalan #180
    "A C és a C++ jóval régebbi és jóval tovább is fog élni, mint a flash. ... Kár a flasht ezekkel összehasonlítani, mindenki tudja, hogy melyik mire való és hogyan működik, épp ezért alapja sincs a hasonlítgatásnak."
    Előtte 3 mondattal hasonlítgattál. Szóval legalább magadnak ne mondj már ellent.

    "blakshep: biztos vagyok benne, hogy te nem vagy állat. Utoljára egyébként ekkor állatoztak le, emiatt. (Mondjuk elég régi technológiákat használ, ha lesz időm, újraírom, de most el vagyok halmozva AJAX-os melókkal egy jó darabig.)"
    Nem jól működik rajta a backspace (töröl, de ha utána gépelsz visszarakja a kitörölt karaktereket is). Ha ez problémát okozott, akkor inkább printtel nem is próbálkozom... AJAXban is csak ennyi hibát produkálj, ki is hal hamar :-P
  • MrPrise #179
    "és ez hülyesé, hogy flash miatt terjed a gagyi, flashez legalább rá kell szánj egy-két hónapot mire vmi működőképes dolgot összehozol.animgifes htmles szerkóval elég egy nap nagyon rosszat csinálni"

    Na, azért nem kell ahhoz pár hónap. Ti is írtátok, hogy tele van tutoriállal. Pistike fog egyet, átírja benne a szöveget és már kész is a hómpézs. Pistikét nem érdekli, hogy nem flashel kellett volna csinálnia, a szabványok pláne, hogy az alapvető esztétikáról már ne is szóljunk (sárga háttéren, piros vagy fehér betűk pl...). Izeg-mozog, haverok ámulnak, neki ez jó. Az a gond (nézőpont kérdése, van aki ebből profitál, lásd IWIW), hogy a net egyre jobban elterjedt, elérhető már szinte mindenki számára. Ezért nagyon sok olyan ember is jelen van aki kb annyit tud róla, hogy ha fizet érte akkor "van a gépében net".
    Ezek közül a "bátrabbak" nekiállnak valamit "alkotni" is. Sok így alkotott weboldalt leginkább a gyerekrajzokhoz lehetne hasonlítani. Van, hogy felismerhető rajta, hogy mit szeretett volna megjeleníteni, de mindenki csak mosolyog a megvalósításon. Az alkotója persze örül neki, mert azt ő csinálta. Elmondja minden pajtásának, azok is akarnak ilyet. Pistike megmutatja, hogy csinálta. Ugyan azt sem tudja mi az a vektorgrafika, de nem is érdekli. Nekem anno volt egy angoltanárom aki csinált Pascalban tesztprogramot. Mondom magamban, ilyen profi a tanár? Aztán mikor fel kellett rakni a gépre és nem volt rajta NC, csak DOS parancssor kétségbe esett... (ez régen volt) Az az általános gond, amit már írtam. Sok ember úgy használ eszközöket, hogy nem ismeri. Erről nem a programozók, nem a fejlesztő eszközök tehetnek. Bár ha belegondolunk mégis. Ők teszik felhasználóbarátabbá az informatikát és így a sok Pistike is nekiáll azokat használni, mélyebb ismeretek nélkül. Ennek a tendenciának issza a Linux is a levét. Egyre felhasználóbarátabb lesz/lett, elérhető mindenki számára, a géphez kevésbé értők és próbálkoznak. Aztán ha mégsem tudja használni mert az nem úgy működik mint a win (micsoda meglepetés!), akkor jön az, hogy a Linux egy rakás sz.r. Ez a negatív reklám nem tesz jót. Bár van aki szerint jót tesz, mert a sok láma legalább elkerüli a Linux-ot. ;-)
    Jó pár éve ha fórumon vagy IRC-n jártál szinte biztos lehettél benne, hogy ott csak olyanokkal találkozol akik komolyabban értenek az informatikához, mert a tömeg azt sem tudta, hogy van net... Ma meg már nagyon fel van hígulva minden. Bocs a hosszú hsz-ért.