Berta Sándor

Kelendőek az autókban tárolt értékek

Szakemberek arra hívták fel a figyelmet, hogy napjainkban a tolvajok gyakran már nem is az autókat törik fel és viszik el, sokkal inkább a személygépkocsikban lévő értékesebb eszközöket akarják megszerezni.

Ma Nyugat-Európában, ha egy tolvaj meglát egy személygépkocsit, nem magát az autót nézi, hanem, hogy milyen berendezések találhatók benne. A lopási slágerlistán ugyanis egyre előkelőbb helyen szerepelnek a GPS-vevők, a navigációs eszközök, a mobiltelefonok és a PDA-készülékek. Németországban már a rendőrség és a közlekedési klubok vezetői is nyomatékosan felhívták az autósok figyelmét arra, hogy lehetőleg egyáltalán ne, vagy csak ritkán tároljanak számítástechnikai és szórakoztatóelektronikai eszközöket a személygépkocsikban.

A legkelendőbbnek a navigációs rendszerek számítanak. Nyilvánvaló, hogy minél nagyobb tudású az adott készülék, annál vonzóbb célpont a tolvajok számára. A folyamatra már az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) is felfigyelt. A szervezet statisztikái szerint 2003-hoz képest 2004-ben 30 százalékkal megnőtt az autókból ellopott mobiltelefonok és más árucikkek száma. Klasszikus célpontnak számítanak a fedélzeti navigációs rendszerek (GPS stb.) mellett a mobiltelefonok - természetesen akkumulátortöltővel együtt - és az iPodok. Az Egyesült Államokban már annyi navigációs eszközt loptak el, hogy egyes rendőrkapitányságok kénytelenek voltak külön nyomozóegységeket létrehozni a tolvajbandák felszámolására.

A rendőrök a legnagyobb problémának az autósok figyelmetlenségét, feledékenységet tartják. Az egyik New York-i parkolóházban féltucat olyan gépkocsit találtak, amelynek az ajtaját a tulajdonosaik nyitva hagyták. S hogy megéri-e elkövetni ezeket a lopásokat? "Nos, bőven" - válaszolta az egyik később elfogott tolvaj. Az orgazdák ugyanis száz dollárt adnak egy navigációs rendszerért és egy óra alatt akár 4-5 ilyen készüléket is el lehet lopni.

A meglovasított termékeket általában kelet-manhattani boltokban újként adják el. A probléma jelentős, ezt bizonyítja, hogy egyre több gyártó igyekszik megakadályozni, hogy illetéktelenek hozzáférhessenek a termékeihez. A navigációs készülékeket gyártó Garmin például a Garmin Lock nevű védelmi rendszert építette be. Aki használni akarja a GPS-t, annak egy négy számjegyű PIN-kódhoz hasonló számsort kell megadnia.

A legjobb védekezés a szakemberek szerint azonban még mindig az, hogy ha lehetőleg semmilyen nagy értékű szórakoztatóelektronikai vagy informatikai eszközt sem tárolunk az autónkban.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • kiisb #9
    El kell hogy keserítselek, de amit felrakattál, azon is át tudnak jutni a tolvajok, csak kicsit tovább tart. Nem elsőre esik össze az üveg, de öt-hat ütéssel már akkora lyukat tud rajta csinálni, hogy befér a kocsiba. Pár ezer négyzetméternyi 3M fóliát adtam már el, és tartottam néhány bemutatót is ezzel kapcsolatban. A hővédő képessége tényleg jó egy ilyen fóliának, - természetesen a színezettnek, de van teljesen áttetsző is - de át lehet rajta jutni. Valóban csak rablás(!) ellen véd, azaz akkor, amikor ülnek is az autóban, rátörik az ablakot, és mellőle az ülésről, vagy a műszerfalról erőszakkal viszik el az értéket. De ha az autót magára hagyja valaki, akkor nem sokkal ér többet, mint az esti ima. A legjobb tényleg nem hagyni az autóban mozdítható értéket.
  • silanor #8
    En korbefoliaztattam a kocsimat rablasvedo foliaval. Nem full sotet, csak annyira, hogy vedjen az UV sugarakkal szemben. Tudom, hogy megbuntethetnek miatta, meg vizsgan se megy at. De nekem ennyit meger, hogy nagyobb biztonsagba van a kocsim. Nem a hifi vagy a gps miatt rakattam fel, mert a hifi gyari, a PDA-t meg sose hagyom a kocsiba. Hanem, hogy az autotolvajok se tudjanak bejutni.
  • DooDoo #7
    Az lesz :)
  • Lazarus #6
    Szabadalmaztasd
  • DooDoo #5
    Azt tudom hogy tilos a sötétített üveg, ezért írtam hogy olyan valami kell amit kívülről lehet irányítani, és csak akkor használni amikor áll a kocsi.. menet közben azért ritkábban lopják ki a kocsiból a rádiót :)
  • Morden23 #4
    Megjegyzem, európai országok túlnyomó többségében, így pl. itthon is be van tiltva a teljesen sötétített üveg. kategóriákba van szedve, de a "nagyon sötétek" (gőzöm nincsen a kategóriákról) már nem engedélyezettek. USA-ban ez még kétszer így van, ott egyenesen pisztolyt fognak rád, ha megállít a hekus, és nem látnak be a verdába.

    Amúgy szerintem ez csak forgalomra vonatkozik, tehát ha állok, akkor gondolom akármilyen sötét lehet az üvegem. Vagy nem, max tévedek.

    Amúgy már a kicseszett autórádiók is kiszedhetőek egyetlen mozdulattal (kivéve persze a beépítettek, de annak a kiszedéséhez minimum csavarhúzó, de inkább fűrész kell).
    Ha meg tele van a kocsid minden vacakkal, PDA-val, GPS-sel, laptoppal, mini hűtővel és Dom perignon-nal, akkor parkolj őrzött parkolóban, valamint keményen biztosítsd mindenedet. Sajnos ilyen az élet.
  • Sadist #3
    Csak azóta az Aston Martin meg is csinálta. Változó polaritású napfénytető. Elektromosság hatására (vagy nem hatására) átlátszatlan lesz. Splinter Cell 3-ban is voltak ilyen ablakok az egyik irodaházas pályán :)
  • Darth Sith #2
    jaja, ilyesmi már volt a 80-as években a Knight Rider-ben is.
  • DooDoo #1
    Nemtudom miért nem fejlesztenek ki vmi "függönyt" vagy akármi sötétítőt az ablakokra, amit mondjuk kívülről távirányítással fel lehetne húzni, mint az ablakot, és akkor talán kétszer is meggondolná a tolvaj, hogy feltör-e egy kocsit a kétes zsákmány reményében. Persze ez csak akkor működne ha szinte minden autóban lenne, nem csak a felső kategóriásokban. Másik meg hogy nyáron is elég hasznos lenne, mivel nem melegedne fel annyira a belső tér, ülések stb.. Annyi mindent raknak már az autókba nemhiszem hogy ez olyan nehéz lenne..