Specker Balázs

Nincs technikai segítségük a bíróknak

A kecsegtető kutatási és tesztelési eredmények ellenére az idei világbajnokságon sem segítik a tisztánlátásban a játékvezetőket a különböző csúcstechnikai eszközök.

Argentína a június 10-i kezdőmeccsén egy gólpasszt követő fejessel az elefántcsontparti kapus kezébe jutatta a labdát. Ez még önmagában nem lenne érdekes, azonban azóta a visszajátszásokból kiderült, a labda teljes terjedelmével a gólvonal mögött került az afrikai játékoshoz. A fent említett eset csakúgy, mint a most vasárnapi Franciaország - Dél-Korea összecsapás egyik hasonló mozzanata újra felszínre hozta a kérdést: miért nincs technikai támogatás a futballbírók kezében?

"Még nem találtunk rá arra technológiára, amelyre szükségünk van. Megpróbáltuk, ám úgy vélem a fejlesztések ellenére sem sikerült rátalálni a megoldásra" - foglalta össze a helyzetet George Cumming, a FIFA játékvezetői testületének egykori vezetője a ZDNet oldalán.

Már sportágakban, így a jégkorongban vagy az amerikai futballban már évtizedek óta élvezik bírók a videós segítség nyújtotta előnyöket, azonban a foci szakemberei és rajongói mindenáron - akár a tökéletes pontosság feláldozásával is - ragaszkodnak a játékmenet gördülékeny, megszakításoktól mentes folyamatához. Ráadásul többen úgy vélik, így sérülne a játékvezető tradicionálisnak mondható teljhatalma is, ami gyökeresen változtatná meg az egész játékképet. "A bírók - akárcsak a játékosok - azt látják, amit kiéreznek a játékból, amit tapasztalnak, és amit koncentrálóképességük lehetővé tesz a számukra" - vélekedik Chuck Fleischer, amerikai bíró, a népszerűnek tartott AskTheRef.com futballoldal szerkesztője.

A sportág szkepticizmusa azonban korántsem jelenti azt, hogy soha nem kutattak volna a megfelelő technikai megoldás után. Egy évtizeddel ezelőtt a FIFA felkérte a Glasgowi Egyetem kutatóit, hogy fejlesszenek ki egy - a gyakorlatban is jól alkalmazható - technológiát. Végül azonban egyetlen lehetőség sem nyerte el a futballszakértők tetszését. Később egy független olasz kutató állt elő egy - a labda belsejébe ültetett - góljelző chippel. A FIFA emberei ezt a megoldást sem találták kielégítőnek.

A legutolsó és egyben legígéretesebbnek talált próbálkozásnál egy RFID chipet helyeztek el a labda belsejében. A német Cairos, a Fraunhofer Intézet és az Adidas közös fejlesztése egy - a pálya területén felállított - jelvevő hálózatra épült, amely a labda pontos helyzetét volt hivatott meghatározni. Azonban kiderült, ez a technológia sem tökéletes, mivel gyakran tévesen mérte be a labda pozícióját. A hírek szerint a fejlesztések a világbajnokság befejeztével tovább folytatódnak majd.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • silanor #23
    blaze: Azert nem egy kategoria a ketto!
  • blaze #22
    Ha néznéd az F1-et, tudhatnád, hogy van ott is olyan gomb, amit ha benyom a pilóta, kihozza a motorból a maximumot.

  • BlackVoid #21
    Nem a technika hianyzik, hanem az akarat. Benn kell tartani azokat a csapatokat akik a fizeto nezoket hozzak. Ez nem a sportrol szol, hanem sokkal inkabb uzlet.
    Raadasul gyakorlatilag szandekosan van egy olyan szabaly, amit barmikor el lehet nezni: a les. Ha akarja a biro, akkor les ha nem akarja akkor nem les.

    Az NHL-ben mar nagyon regota van video-biro, ami azt jelenti hogy vitatott helyzetnel egyszeruen benyomjak a reklamot es addig egy tobb tagu testulet vegignezi az esemenyt lassitva. Sajnos a kiallitasoknal ott sem alkalmazzak meg ezt, csak a goloknal.
  • BlackVoid #20
    Ennek nagyon egyszeru oka van es nem a jatek megszakitasarol van szo. Egesz egyszeruen, igy lehetoseg van az eredmenyek manipulalasara a nagyobb bevetel erdekeben. Gondoljunk csak a koreai VB-re, ahol 2 szabalyos golt nem adtak meg az olaszoknak. De a mostani VB-n is megfigyelheto, hogy a gazdag orszagok csapataibol veletlenul sem allitanak ki senkit. De amikor a nemetek nem tudtak golt rugni sokaig, akkor mar jott is a piros.
  • silanor #19
    Forma 1: az cart-ban plusz aksi van minden kocsiban ami a fekezesektol feltoltodik es a versenyen kb 2x tudod elloni a +50LE-t amit ad. Ezzel ertek el, hogy tobb elozes legyen es a gyengebbeknek is legyen eselyuk.
    Ha mindeni igaz ezt a Forma1-ben is be akarjak vezetni. So be it.
  • silanor #18
    Nah a chip-eltetest (Playstation :) azert nem csinaltak meg vegul mert mind az 50 millio labdaba bele kellett volna rakni amit legyartottak es ez nagyon megnovelte volna a koltsegeket.

    A lest a gep az uj szabalyok ota nem tudna kiszurni mivel az is szamit, hogy kinek passzolnak.
    Az amcsi fociba ha jol emlexem ugy van, hogy az edzo kerheti a videorol valo elemzest 2x egy meccs alatt, ha nem neki volt igaza hanem a bironak akkor meg buntetes jar (bar a fociba nem tudom, hogy buntetnenek). Es ez nekem nagyon bejon.
  • Highw@yPos. #17
    Nitrót a Forma1-be , mint anno!!!
    Sokkal látványosabb és izgalmasabb lenne, kit érdekel a baleset ;-).
  • BiroAndras #16
    "ezért nem szeretem a forma 1 vezetőségét. Sokkal dúrvább dolgokra és jobb köridőkre lennének képesek az autók, ha nem lennének ilyen fos szabályok."

    A forma 1-ben nem a sebesség a legfontosabb. A lényeg az, hogy izgalmas legyen a futam, de közben biztonságos is.
    Részben a biztonság miatt kell csökkenteni a sebességet, mert nagyobb sebességnél gyorsabban kell reagálni, így nagyobb az esélye egy balesetnek.
    A másik dlog meg hogy minél gyorsabbak a gépek, annál nehezebb előzni, és így unalmasabbak a futamok.

    "Az utóbbi pár évben sztem csak elbaszták a forma 1-et."

    Volt gond a szabályokkal, de nem ez a lényeg. A fő probléma az, hogy túl tökéletesek a gépek és a csapatok is. Mindenki elég stabilan hozza azt, amire képes, nem nagyon hibáznak, és a vezető csapatoknál nagyon ritka a műszaki hiba is. Emiatt túl determinisztikus a végeredmény, nincs benne semmi izgalom.
  • Cat #15
    pedig ez azért hülyeség. Más szabály van egy sima röpdolgozatnál, egy témazárónál, és egy egyetemi felvételinél is - a nehézséggel egyenes arányban csökken a puskázás esélye is :)
  • Duzsuki #14
    Csak az a gond srácok hogy olyan rendszerr kell amit a járási 2.ben a Sáros sc meccsein be lehet vetni mert a FIFA nem akarja hogy más szabájok legyenek döntőkön és más a rendes hétkoznapi fociban.