Berta Sándor

Bárkiből lehet sztár vagy közellenség a világhálón

Ma bárki sikeres lehet, elegendő csupán ha néhány napig vagy hétig rendkívül sikeres a blogja vagy weboldala. Persze az ismertség olykor kétarcú: van előnye, de árnyoldala is akad.

Az emberek hajlamosak arra, hogy önfeledten böngésszenek a világhálón, megfeledkezzenek mindenről, ne törődjenek senkivel és semmivel. Az internet és a hozzá tartozó, vele összefonódó online társadalom látszólag békés, azonban a szakemberek szerint ez az állapot bármikor megváltozhat és bármelyik pillanatban bárkinek az életét megváltoztathatja egy virtuális lépés. Az illető a mennybe juthat, de akár elveszítheti eddigi életét és mindenét is.

Utóbbira jó példa Anna Svidersky esete. Az amerikai lányt néhány nappal a 18. születésnapja előtt gyilkolta meg egy pszichopata. Anna MySpace oldala azóta virtuális zarándokhely lett, ahová a világ minden részéről ellátogatnak az emberek. Többségük azt sem tudja, ki volt ez lány. Ismeretlen felhasználók írtak dalokat róla vagy hoztak létre megemlékező honlapokat a tiszteletére. Azonban a lány családja és barátjai számára mostanra kényelmetlenné vált ez a fajta ismertség és értetlenül, sőt dühösen állnak az egész helyzet előtt. Szerintük olyanok, akik nem ismerték Anna Svidersky-t, ne is alkossanak róla véleményt és ne tisztelegjenek előtte.


Az oklahomai Kevin Ray Underwood története is jól mutatja az internet kétarcúságát. A fiatalember blogja és több weboldala ellenére szinte ismeretlen volt. Egészen addig, amíg néhány hónappal ezelőttig el nem rabolt és meg nem gyilkolt egy tíz éves gyermeket. Egycsapásra híres, sőt hírhedt lett. Ma már gyakorlatilag vagy 50 000 portál foglalkozik az esettel és Underwooddal.

Amir T. esete szintén példaértékű. A brit férfi egy laptopot árult a világhálón, amit sikeresen el is adott, azonban a vevő később azt állította, hogy a készülék rossz. Amir a vevő minden, az üzlet visszamondására vonatkozó kérését elutasította - bár ne tette volna. Az ismeretlen ugyanis néhány pikáns fotót talált a notebook merevlemezén, voltak közöttük például biszexuális felvételek, családi fotók és információk, többek között egy másolat Amir útleveléről. A bosszúszomjas vevő kapva kapott az alkalmon és mindent nyilvánosságra hozott. "A rossz laptop, amit az eBayen adtam el" című portálra eddig több mint 3 millióan kattintottak rá és örökre megváltoztatta Amir életét. "Azóta pokol az életem. Az apám megharagudott rám" - kesergett a brit fiatalember.


Az információk pedig egyre csak gyűlnek a világhálón. Csak a MySpace közösségi oldalon több mint 70 millió felhasználói profilt tartanak nyilván. De vajon tudjuk, hogy amikor megadjuk ezeket az adatokat mire is vállalkozunk? Kik olvassák és olvashatják ezeket az információkat? Tisztában vagyunk azzal, hogy egyetlen ilyen lépéssel mennyire védtelenné válunk? - teszik fel a kérdéseket a szakemberek. Erre minden bizonnyal csak kevesen gondolnak.

A pedofileken, hivatásos adathalászokon kívül a személyes adatokra a cégek is vadásznak, például a Google vagy a Yahoo. Elég néhány elmosódott, kompromittáló fotó, néhány mondat és bárkiből szörnyeteget, közellenséget lehet fabrikálni. Az illető pedig alighanem soha sem fogja tudni megnyugtató módon tisztázni magát, néhány rosszakaró által könnyen tönkremehet az élete.

Persze egy ilyen akció homlokegyenest más végeredményt is hozhat. Nem kell messzire mennünk, elég csak például Szalacsi Sándorra vagy Fogarassy Árpádra gondolni, akik évekkel ezelőtt néhány internetre felkerült riportnak köszönhetően online hősökké és kedvencekké váltak. A kérdés csak az, hogy vajon ők felfogták-e, mi is történt velük és ami sokkal fontosabb, vajon érdekelt-e bárkit is, hogy mi lesz velük a felvételek nyilvánosságra kerülése után? Vajon hány akkori rajongójuk gondol azóta rájuk, és érdekli-e őket mi lett velük azóta?

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Tetsuo #33
    Format C: után még nem kell komoly technika..
  • Tetsuo #32
    Így van. Ha odaadod vkinek a winyót, töröld az adatokat, majd töltsd meg kacattal. (Ezekután csak a Kürt képes az előző adatokat látni :)
    Ezt mindenki tudja, főleg aki annyira akar titkolózni.. úgyértem tudnia kéne.. na mind1. Mindenesetre mondhatta volna azt is h fék. A lúzer.
  • lokko #31
    "A '90-es évek végi netgenerációban ez az egészséges paranoia nagyon megvolt"
    egészséges? az egész 90' évek netgenerációja nem volt egészséges, a paranoia abból eredt, ahogy a netet használták akkoriban, niknevek és alteregók mögé bujkálásos arcoskodás ment mindenhol. naná, hogy ebben az érában mindenki rejtette a valós önmagát. Késöbb fordult a kocka, fejlődött a web és más embertípusok is érdeklődni kezdtek iránta, olyan emberek, akik nem féltek megmutatni a világhálón sem valós önmagukat, a net a világ kibővítése kezdett lenni, nem egy alternatív valóság ... ez szerintem mindenképp előrelépés
  • gameplusz #30
    Ha jól emlékszem tanulmányaimra, akkor minimum 11x kellene valamit formázni (vinyó vagy egyéb héttértár), hogy ne lehetssen semmit se róla visszahozni. A legegyszerűbb ha nem adjátok el a vinyót... ^^
  • Zsoldos #29
    Ez egy gyakori tevhit. Nem gyalulja le az adatokat. A gyorsformazas pedig csak a feluletellenorzest sporolja le.

    Egy low level format mar gyalul mar szepen. De azt megfelelo felszerelessel pikkpakk visszahozzak. Jobb minel kaotikusabb adatokkal telerakni sokszor a vinyot.
  • Sanyix #28
    Csak gyorsformázás után... Normál hosszú formázásnál legyalul minden adatot, lenullázza az egészet.
  • PíszLávJuniti #27
    File Wipe programs work by not only unlinking a file but specifically overwriting them with garbage data. For very high security installations, overwiting the file several times is advised. Many government institutions have specific protocols for file deletion. For instance, the U.S. DoD (Department of Defence) 5200.28 standard defines a file to be 7 times overwritten before it is unrecoverable. Some researchers believe that the U.S. DoD standard is weak. Peter Gutmann outlines his reason for believing a file needs to be overwritten at least 22 times with different patterns in his Secure Deletion of Data from Magnetic and Solid-State Memory.
  • PíszLávJuniti #26
    Egy kisebb hangszóró mágnest elhúzol fölötte párszor és kész is van :)

  • QuippeR #25
    a fennmaradó mágnesesség miatt vissza lehet hozni, csak anyagiak és idő kérdése. egy 0 vagy 1 sosem lesz tökéletes a vinyón, ha egyszer már volt rajta valamilyen adat.
  • Viszpi #24
    pedig visszahozhatóak simán hidd el, egy ilyen tönkrement HDD-kel foglalkozó cég még egy halott vinyóról is 90% fölött tudja lementeni a cuccokat