Berta Sándor

Blogolni kezdtek a kínai politikusok

A kínai állam is rájött, milyen jó találmány az online napló. Ezek után már senki sem csodálkozik a világ legnépesebb országában, hogy - felsőbb utasításra - a kínai képviselők is vad blogírásba kezdtek.

Cai Jiming-nek, a pekingi Quinghua egyetem gazdasági professzorának mostanában sok dolga van. Egyrészt tagja az úgynevezett Politikai Konzultációs Konferenciának (PKKCV), amelynek résztvevői évente egyszer találkoznak a Kínai Népi Kongresszus küldötteivel, másrészt egyike a tanult kínai blogereknek.

Az ázsiai államban ugyanis a párt és a hatalom felfedezte magának, hogy milyen jó dolog is az internetes naplóírás. Azonban blogot nem mindenki írhat. Jelenleg például elsősorban a Kínai Nép Politikai Konzultációs Konferenciájára delegált hivatalos küldöttek vezethetnek online naplókat. Ezek a blogok immár kiemelt fontosságúnak minősülnek és a Pekingi Népújság hivatalos oldalára kerültek fel, hogy minél több ember olvashassa őket.

A PKKCV-nek jelenleg több mint ötezer küldötte van. A konferencia tagjai között vannak például a különböző civil szervezetek képviselői, de az ismert és elismert közéleti személyek is. Hivatalosan semmilyen komoly joga nincs a szervezetnek, legfeljebb véleményezhet egy-egy dolgot.

Ennek ellenére a kínai közvélemény a szervezetet demokratikus szerveződésként tartja nyilván. A blogokba bárki beírhatja a véleményét - azt persze senki nem garantálja, hogy például a kritikus mondatok benn is maradnak a naplóban. A lényeg azonban nem is ez, hanem az, hogy meglegyen a demokrácia, a véleménynyilvánítás látszata.

Cai professzor blogja számára kiválasztott egy mottót, ami az "Új szocialista falu" lett. Ez a felirat díszíti egyébként a 16. Kínai Népkongresszus emelvényeit is, a szakember azonban közel sem ért egyet vele. Szerinte ugyanis a párt és az állam nem tesz eleget a falu és a városok közötti különbségek felszámolására. Az ilyen kritikus bejegyzések azonban ritkák, mint a fehér holló. A legtöbb blog teljesen semmitmondó és általános dolgokról szól. Zhao Lihong sangháji költő például a naplójában az időjáráshoz írt ódát és a pekingiek vendéglátását dícséri.

Bár Kínát is meghódították már a blogok, a politikusok naplóiból nem kér a nép - az egyes oldalakat eddig alig pár százan keresték csak fel. Ez a tény, figyelembe véve, hogy az országban jelenleg 111 millióan interneteznek, elég lesújtónak fogható fel. Persze a hatalom, mint oly sok mindent, ezt is másként látja...

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • echo #3
    Szerintem egyébként nem rosszak ezek. Egy blog elég jó lehetőséget ad, hogy az ember lássa, hogy az adott ember mit gondol, hogyan látja a világot. EGy politikus esetében ha ezt hozzáférhetővé teszi, szerintem nem haszontalan. Pláne nem egy olyan helyen mint kína ahol elég durva korlátozásokat kell elviselnie az egyénnek egyébb célok érdekében, így mindenképp elemi fonosságú a tájókoztatás, hogy a hivatalos álláspont szerint miért is megy ez. (más kérdés persze, hogy az olvasó hitelesnek találja-e az így kapott információkat)
  • ttt ttt #2
    Jaja, nekem is ez jutott eszembe :), biztos látták tőle a kacsatáncot......
  • fonak #1
    Megirigyelték Gyurcsányt:)