Specker Balázs

Áprilisban jön az angol biometrikus útlevél

Az új, biztonságosabbnak vélt iratokat fokozatosan terjesztenék el a nyár végéig a szigetország állampolgárai között. Az átállás kezdeti szakaszában néhányan már az új biometrikus, míg mások még a hagyományos útlevelet kapják kézhez.

A brit belügyminisztérium közölte, a külügyminisztérium megkezdte az elektronikus útlevelek nyomását Washingtonban. A tervek szerint a helyi előállítás áprilisban kezdődhetne meg, így a brit állampolgárok már tavasszal hozzájuthatnának az új úti okmányokhoz. A brit diplomaták már november óta használják az új technológiával készült útleveleket, júniustól pedig az Egyesült Államokban a United Airlines légitársaság alkalmazottai tesztelik az ePassokat. Az útlevelekben, megtalálható lesz egy chip, amely többek között egy biometrikus önarcképet is tartalmaz majd. A jelenleg használatban lévő útlevelek lejáratukig érvényesek maradnak, és addig nem is kell kicserélni őket az új okmányokra.


A belügyminisztérium úgy nyilatkozott a silicon.comnak, hogy az átállás még "a nyár vége előtt befejeződne - az VWP (Visa Weaver Program) által megszabott októberi határidő előtt". A VWP keretein belül vízummentességet élvező 27 országnak 2006. október 26-ig kell elkezdenie a biometrikus útlevelek kiadását, ha továbbra is kedvezményezettek között akar maradni. Az új útleveleknek a Nemzetközi Civil Repülő Szervezet (IAO, International Aviation Organisation) szabványának kell megfelelnie.

A jövőben további újítások is várhatóak az útlevél megreformálásával kapcsolatban, így például bevezetésre kerülnek majd az ujj és íriszlenyomat biometrikus adatai is. 2006 végétől pedig az útlevet először igénylő felnőtteknek részt kell majd venniük egy beszélgetésen, ahol személyazonosságukat kell igazolniuk - írja a ZDNet.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • wanek #8
    Rossz felfogás. Először is nem hiszem, hogy mind a 60 millió ember uatzni akarna, és mind az usa-ba. Máshova meg nem kell ez a bioszar.
    Az usa lufi, ha mindenki szarna rájuk, egy pillanat alatt kipukkadna.
  • Lame #7
    "A jövőben további újítások is várhatóak az útlevél megreformálásával kapcsolatban, így például bevezetésre kerülnek majd az ujj és íriszlenyomat biometrikus adatai is."

    Az iriszlenyomat atrolasa is mintha sertene a szemelyisegi jogokat. Ugylatszik ez ma mar nem erdekel senkit.
    Mellesleg mire hasznaljak? Lesznek a reptereken irisz azonositok?
  • Ninju #6
    Azzal, hogy egy csak olvasható chip-ben is tárolják az adataid egy extra támpontot adnak a határőröknek, ha felmerűl a hamisítás gyanuja. Ha megpiszkálják a chipet az nyomot hagy az útlevélen.

    Wanek:
    Az új lengyel útlevelet meg nálunk gyártják, de a kitöltést az Lengyelországban kerűl bele.
  • Frenzy #5
    Már régóta van ez a hercehurca az útlevelekkel meg biometrikus adatokkal. Mindig az volt a bajuk, hogy az útlevél chipjében tárolt adatokat nem tárolhatják központi helyen (és a vámosok/határőrök onnan néznék tényleg te vagy-e te).

    De akkor azt nem értem, ez mitől biztonságosabb? Mi akadályoz meg benne valakit, hogy meghamisitsa a chipet, meg a rajta lévő infókat, ha csak az útlevélben vannak eltárolva? (vagy lehet elvannak máshol, de online nem ellenőrizhető)?

    Vagy hogy működik ez az egész (erről miért nem írnak sosem ) ?
  • Cat #4
    nem akarnak, csupán választhattak: vagy vizumkötelezettséget vezet be az egyesült államok angliával szemben, azaz mint a 60 millió állapolgárnak kiutázás előtt komoly pénz és időrabló procedurán kell részt vennie, vagy bevezetik ezt.

    Persze aki nem akarja, annak nem kell útlevél, EU-n belül elég a személyi, szóval ez opcionális.
  • wanek #3
    Akkor minek akarnak ilyen útlevelet?
    Mi van a személyiségi jogokkal? Idegen államba kerül minden adat?
    Én ilyen útlevelet soha nem fogok csináltatni. Szerencsére azokban az országokban, ahova járni szoktam, ilyesmire nincs szükség. Az usa-t messze elkerülöm.
  • Cat #2
    mert valószínűleg még nincs rá felkészítve az angol hivatalos okmányokat gyártó nyomda.
  • wanek #1
    "A brit belügyminisztérium közölte, a külügyminisztérium megkezdte az elektronikus útlevelek nyomását Washingtonban" - a brit útleveleket miért amerikában készítik?