Dojcsák Dániel

Miért választotta az Apple az Intelt?

Steve Jobs júniusi bejelentése megrázta az egész IT világot, arra viszont eddig nem érkezett válasz, hogy miért pont az Intelt választotta az Apple vezetője, hiszen a cég nem az egyetlen, x86 chipet gyártó vállalat.

Steve Jobs pár hónapja közölte, hogy 2006-tól a Power PC chipek helyett Intel processzorok muzsikálnak majd a Macintoshok belsejében. Az iparági szakértők legtöbbje a kérdéssel kapcsolatban kiemeli, az Apple legfőbb célja, hogy innovatív dizájnnal rukkoljon elő időről időre, az ilyen megjelenéshez pedig minél alacsonyabb áramfelvételű chipekre van szükség. Az elemzők szerint az IBM és a Freescale ezt már nem tudja megvalósítani a Power PC magokban, az AMD pedig még nem tökéletesített, így egyelőre maradt az Intel. A döntés tehát teljesen racionális volt, mentes minden szubjektivitástól.

Tény, hogy az Intel termékvonalában található a legteljesebb alacsony áramfelvételű termékvonall, melyet főként a mobil piac kiszolgálására készített. Másrészt az Intel hihetetlen méretű gyártókapacitása is meggyőző érv, hiszen akármi történjen, nem lesz gond a készletek utánpótlása, de persze jelenleg az Apple-nek nem is kell attól félnie, hogy a PC-piacon olyan eladásokra tesz szert, ami kifogna bármelyik chip gyártón is. Ez viszont még mindig nem magyarázat arra, hogy miért esett ki az AMD, hiszen ők azok, akik szupergyors processzorokat kínálnak, amik főként a játékosok és az ár/teljesítmény szempontot fontosnak tartók körében népszerűek.


Valószínűleg a fogyasztás volt a döntő

Gyakran több tízezer forint különbség is lehet egy AMD és egy Intel processzoros gép ára között. Az AMD chipek ezen tulajdonságát biztosan Steve Jobs is nagyra értékelte, viszont amellett már nem tudott elmenni, hogy amikor az útitervet és a termékskálát vizsgálta, számos tátongó lyukat látott. A legnagyobb hiba, hogy az AMD nem invesztált pénzt a fent említett alacsony és ultraalacsony fogyasztású processzorok fejlesztésébe, mint ahogyan az Intel tette a Pentium M esetében. Az AMD hiába a legkomolyabb és szinte egyetlen versenytársa az Intelnek, K+F kerete elég halvány az Intelhez képest. Ebből következően hogy versenyben maradjon, a fejlesztési pénzeket muszáj néhány területre koncentrálnia, így elhanyagolták azokat a piacokat, ahol eddig nem mutatkozott komoly bevételi lehetőség. Az Intel pedig méreténél fogva megengedhette, hogy foglalkozzon kevésbé profitábilis célokkal és végül ez is megtérült.

Az Apple a jövőben várhatóan az Intel új alacsony fogyasztású ikermagos chipjét fogja használni, ami jelenleg Yonah kódnéven fut. Ez a processzor 2006 első felében bukkanhat fel a PC piacon, és ugyan elsődlegesen notebookokba szánta a társaság, de az Apple várhatóan nemcsak PowerBookjaiban, hanem valószínűleg asztali Macintosh gépeiben is ezt az erőforrást fogja használni.

A legérdekesebb szempont, hogy az Intel és az AMD hosszú évek óta a teljesítménnyel licitál egymásra, az Apple döntésében pedig ez kis hangsúlyt kapott. A megahertzek háborúja - főleg az AMD részéről - már rég véget ért és a teljesítményé lett a főszerep, most pedig lehet, hogy a minél kisebb fogyasztású chipek képében a wattok csatájának korszaka köszöntött be.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • STA #40
    de ha a legtutibbra mennének Jobsék, kifejlesztették volna a fény vagy a kvantum ámítógépet és akkor 200 évig elélnének minden fejlesztés nélkül! hahaha
  • STA #39
    nos igen!
    érdekes dolog ez az Intel-AMD vita is. Nyilván az Intel pártiak fújnak az AMD táborra és viszont, kis kivételekkel akiknek meg mind1.
    Ha ez a világ tökéletes lenne akkor Ringyóvsz helyett Linux lenne, Intel helyett AMD, PC helyett Alma. De akkor meg attól is lenne egy tökéletesebb világ....
    Úgyhgy nekünk annyira nagy beleszólásunk van ezekbe hogy ihaj! Mégha a fenti cégek "belőlünk élnek" is!
    Jobs elég vehemens manus és tartok tőle hogy az állítólagos szakértelme egyfajta szerencsejátékkal egyenértékű. Nézzük csak az iPodokat. Aki jobban megfigyeli őket, marhára sikertermékek, de mitől????
    Szolgáltatásuk erősen korlátozott, drágák és évente biztos cserére érettek. A jelszó: divatcucc! Lefogadom a következő évben már leosztják az iPodokat a multimédéás mobiltelefonok és bolond lesz aki 70-80 rugóért iPodokat vesz, mikor all in one lesz "minden" mobil ugyanennyiért! Szóval a mostani Apple sikerek ezen a fronton talán arra fognak fordítódni hogy az inteles váltásból bebukovárizó cégbe majd az utolsó életet leheljék. De legyen ne így! Mindenesetre a tényekből következtetve, az Intel azért nyert mert van garandiózus gyártókapacitása és most Jobsék nagyon tömegtermelni akarnak majd, hogy iPod-szerűen arassanak a desktop computer vonalon is. Nyilvaán azt is megtehették volna hogy várnak kussolva, míg az AMD be nem raktároz nekik és akkor durrantják el a "holnaptól más CPU platform" varázsigét. (gyanítom hogy az Applenek beletörik a zsebkése az Intelbe, holott az Intel még győztesen is kerülhet ki a dologból pl. gazdasági növekedést illetőleg!)
    Jogos a felvetés, Jobs jobban körülnézhetett volna. Pl. ha teljesítményben nagyon söpörni akarna választhatott volna Cell procit és akkor rendesen elhúzna sebességben mindenki mellett, de itt igazolódik ahogy a Cell fejlesztői mondják, "nem sikerült kellőképpen felhívni a figyelmet a Cell teljesítményére és a benne rejlő lehetőségekre" holott az IBM keze is benne volt. Tényleg jobban körül kellett volna Jobsnak néznie még a saját háza táján! (nade kik vagyunk mi hogy ezt megmondjuk neki?!)
    Még egy utolsó: a Mac minivel is azt hitték Jobsék hogy jó lóra tesznek, de melyik pc-snek kell ma egy ismeretlen platform, egy ósdi Mac belsővel mai középkategóriás "erőgép" pc árán, korlátozott bővíthetőséggel? Nem a méret a lényeg ugyanis!
  • TH448 #38
    Most is úgy volt, hogy amikor egy dual 2,5gigás apple gépet teszteltek, egy 4000+os Athlon64 elverte teljesítményben. Namármost jövőre x86, meg mobil intel procik, hát, ezután se lesz valami csúcs. Akkor mi a fene kerül annyiba? Ne mondja nekem senki, hogy mondjuk a mac mininek olyan nagyok az előállítási költségei, mert kiakadok...
    Az egyedüli előnye, hogy profi képszerkesztő meg videószerkesztő van optimalizálva az oprendszerük alá. Jah, meg a csilli villi kinézet. Ennyi.
    A stabilitás meg olyan dolog, hogy márkás hardware-rel pc-re is van normálisan menő oprendszer...
  • Macc #37
    Hat a Mac-esek nagy resze okadik ettol az x86-ra valtastol, koztuk en is. A gephez nem ertes meg aranyaiban sokkal kisebb mint a pc-t hasznalok koreben, csak ugye honnan tudnatok errol barmit is... Amig pc-m volt en is magamnak raktam oket ossze, meg a pc-s ismeroseim gepeit is. Szoval altalanositas 1000l...
  • szgombos #36
    Az sem kizárt, hogy az intel jut majd odáig, hogy ritkaság lesz! :):):)
    Én még emlékszem a Cyrix-re meg az OS/2 warpre...
  • atlagember #35
    Hát jó kérdés, de az biztos, hogy eddíg sokan azért vettek Applet-t, mert más volt. Most ezt veszíti el, és belép egy olyan piaci szegmensbe, ahol egy lesz a sok közt, óriási konkurenciával. Szerintem ezért kockázatos a döntés.
  • [Jakuza] #34
    Rendben.Bar szerintem az Apple ezen lepessel megasta a sajat sirjat.
    Nem csodalkoznek azon, ha mondjuk 10 ev mulva ugy emlekeznenk ra, mint pl az Amigara a 90es evek vegen.
  • Le Kurde #33
    maradjunk ennyiben!
  • [Jakuza] #32
    En ebben azert ketelkedem.
    A MACes regebbi programok, amik nem az x86os architekturara epultek emulaciot fognak igenyelni. S mint tudjuk az zabalja az eroforrasokat.
    Ketlem, hogy megtehetnek azt, amit a regi felhasznalok megszoktak egyszeruen sutba hajithatnak.
    Mar maga ez a teny kompromisszumokat igenyel.
    De majd meglatjuk mi sul ki a dologbol.
  • Le Kurde #31
    Szerintem elég valószínű amúgy, hogy a gép működésében konkrétan nem lesz majd megfigyelhető teljesítmény-visszaesés, azért nem teljesen hülye az Apple sem, egész biztosan szénné tesztelték már a Pentium M-et a tigriskéjükkel és a többi vasukkal. Az egyszeri vásárló meg magasan tesz rá, hogy az IBM, az AMD vagy éppen az Intel gyártja azt a központi egységet, amelyik a gépét hajtja. A Mac-vásárlók meg tudomásom szerint nem hardverbuzik, akik személyes sértésnek vennék, hogy most nem AMD van, hanem Intel. Számukra ez a gép egyszerű eszköz, amit megszerettek és amihez hozzászoktak. A gép ergonómiailag, kezelhetőségét tekintve a régi marad, és ez itt a lényeg, mert ez garancia a további sikerre az Apple elsődleges felvevőpiacán (gy.k. USA).