Tóth Kristóf

WinTV-PVR tévétuner-család ismertetője

A tunerkártyák kezdetben csak a számítógép kijelzőjének tévékészülékké alakítására jöttek létre, de tudásuk és az általuk lehetővé váló képességek mára már messze lekörözik a legmagasabb kategóriába pozicionált tévéket is.

A Hauppage márka kategóriájának egyik legnevesebb tagja, sok nyugati országban piacvezető, tudása és minősége kiemelkedő. Éppen ezért nagy várakozással raktam be gépembe terméküket, melyben nem is kellett csalódnom. A termékcsalád legkisebb tagja a WinTV-PVR-150, melyet nagyobb testvérei szélesebb körü csatlakoztatási lehetőségekben múlnak felül. A tunerkátya dobozában néhány videókábelt, egy kizárólag angol nyelvű ismertetőt, egy telepítő CD-t és egy távirányítót találunk. A termékcsalád olyannyira egységes, hogy kiegészítők terén szinte megegyeznek, tájékoztató füzetük is ugyanaz. A kártyán S-Video- és audióbemenet van, de egy mellékelt átalakítóval kompozit csatlakozót is rá lehet dugni. Mint ebből már kiderülhetett, tévén kívül videókamera, DVD-lejátszó vagy más multimédiás eszköz is ráköthető.

A szoftver installálása nagyon egyszerű. Gépbe helyezés után a Windows automatikusan észreveszi az új eszközt, és a CD-ről már telepíthetjük is a szükséges szoftvereket. Legfontosabb ezek közül a WinTV 2000, ami a tulajdonképpeni tévénézés alapeszköze. Első elindítása után a csatornákat automatikusan végigpörgeti és tárolja azokat névvel, frekvenciával együtt. Ismeri mind a PAL, mind az NTSC formátumot, maximálisan 125 adót tud megjegyezni. Lehetőségei széleskörüek, pl. teljes képernyős vagy ablakos tévézés, "mindig felül" üzemmód, melyet használva közben böngészhetünk a weben, állíthatjuk a színeket, hangot, egyszóval minden szokványos dolgot megtalálunk benne.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!
Klikk a képekre a nagyobb változathoz

A távirányító müködésbe hozásához egy kis érzékelőt kell csatlakoztatunk a kártyára, majd azt egy kábellel valahova a számítógép közelébe kivezetve kényelmesen, a fotelből is kapcsolgathatjuk a csatornákat.

A műsorok felvételét olyan egyszerűvé tették, mely már nem fokozható: a speciális egy gombos rögzítés gombot megnyomva a következő 15 perc műsoranyaga elmenthető; az időtartam természetesen tovább növelhető. A rögzített videó minőségét több lépcsőben határozhatjuk meg (2,5-től 12 Mbit/s-ig), mely persze nagyban meghatározza az igényelt helyet is (DVD-minőségben egy órás műsor kb. 2 GB helyet foglal). A kártyán lévő hardveres MPEG-1 és MPEG-2 enkóder végzi az összes ezzel kapcsolatos feladatot, azaz a számítógép processzora végezhet mást, így a műsort a gép belassulása nélkül vehetjük fel.


Kiemelendő, hogy ha egy érdekes film nézését egy telefon, vagy más váratlan esemény miatt meg kell szakítanunk, akkor egy speciális Pause gomb megnyomása automatikusan elkezdi a rögzítést, és dolgunk végeztével onnan folytathatjuk az adást, ahol megszakítottuk. A késleltetve nézés közben persze előre is tekerhetünk az élő verzióig, azaz a reklámok elkerülésére is kiváló.

Mellékeltek egy feladatütemező programot is (WinTV-Scheduler), azaz kedvenc sorozatunk felvételét előre beprogramozhatjuk, akár naponta, hetente, vagy egy adott alkalomra nézve is. A WinTV MPEG Editor nevű szerkesztővel alap vágási feladatokat végezhetünk el, de mellékelték az Ulead DVD MovieFactory 3-at is, azaz a DVD-re vagy SVCD-re alakítás, menük készítése, a videók összerakása sem okoz nehézséget, és alkotásunkat egyből CD-re/DVD-re is írhatjuk.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!
Klikk a képekre a nagyobb változathoz

Nemcsak videót, hanem képet is lophatunk az adásból, maximálisan 1600x1200 képpontos felbontásban, melyet aztán BMP, TIF, vagy JPEG formátumban menthetünk el. Sztereó hangrögzítésre is képes, 32/44,1/48 KHz, 192/224/384 kbites lépésekben. A kártya gépigénye gyári adat szerint nem túl nagy, mindössze egy 733 MHz-es Pentium III processzort követelnek meg, szóval nem meglepő, hogy 2800+-os Athlon XP-vel semmilyen lassulást nem vettem észre.

A 250-es verzió videódigitalizálásban múlja felül kisebb testvérét, a 350-esre pedig már FM-rádiócsatlakozót és A/V kimenetet is raktak, azaz továbbíthatjuk az adást egy rácsatlakoztatott tv-re vagy egy videókamerára. Természetesen a kártya minden lehetőségét kihasználhatjuk eközben is, például a késleltetve nézést, de alkalmazható a digitálisan rögzített filmek szerkesztésére majd házimozi rendszerünkön történő megtekintésére is. Tehát bedigitalizálhatjuk a videókamerával felvett családi felvételeinket, azokat megvághatjuk, menüket, feliratokat szerkeszthetünk bele, majd kiiírhatjuk DVD-re, de akár vissza is tölthetjük VHS-re, és akkor a nagyi is megnézheti, akinek csak videója van.

Mint kiderülhetett, a mellékelt szoftverek kezdők számára készültek, jól áttekinthetők, alapképzettség nélkül is el lehet boldogulni velük. De persze felvetődik a kérdés, hogy napjaink szuper 3D kártyái mellett van e helye a külön megoldásoknak, és a válasz mindenképpen igen. A grafikus kártyák piaca gyorsan változik, az egybeépített, tv-kimenetes és -bemenetes (ún. VIVO) termékek árkülönbsége az alapváltozatokhoz képest nagyon nagy. Viszont értékcsökkenésben, elavulásban nem térnek el társaiktól, azaz ha valóban érdekel minket a számítógépes tévézés, vagy a videórögzítés, egy külön kártyával mindenképpen jobban járunk. A technika szekere ezen a területen közel sem halad olyan gyorsan, és a ma kiváló termékek nem csak holnap, de holnapután is azok maradnak.

A cikk megjelenését a Mistral Computerworld támogatta. A WinTV-PVR 150 bruttó ára Mistral szaküzleteiben 20 615 Ft, a WinTV-PVR 250 23 740 Ft-ba kerül, a WinTV-PVR 350 pedig 36 240 Ft-ért kerülhet birtokunkba.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Ladizlav #102
    Sziasztok! Olyan problémám van a tv-pvr kártyámmal, hogy miután a megfelelő szabványt (pal dk) kiválasztottam, a pvr plus program futtatásakor a következőt írja: A "0x0040370e" címen található utasítás a 0x01044e0c" memóriacímre hivatkozott. A memóriaterületen nem végezhető el a következő művelet: read".
    Nem tudom mit csináljak, kérlek benneteket segítsetek! Válaszotokat előre is köszönöm!
  • Saddalim #101
    nekem egy winfast TV 2000 XP 3-asom van, és bele akartam nyomni már egy videkazilejátszót meg egy PS-t, van is rá marha jó dugó, mindent bekötöttem, de valami olyan irdatlan szar szoftver van hozzá (WinFast PVR) hogy az eszem eldobtam. A leírása használhatatlan. Se abban benne, se a program helpében, se a neten semmit nem írnak róla (talán ők is rájöttek valamire?), elérhetőségük nincs (kivéve a sanhgaji és a tokiói telefonszámaikat...). Van valakinek valami 5lete hogy hogyan lehet AV-IN-re állítani ezt az izét?
  • theremin #100
    Egy évig használtam egy 250-est, aztán elromlott az audio line-in bemenete...szerencsére a gari lejárta előtt 3 nappal. Marha lassan, öt hét alatt jött meg a cserecucc, de már csak 150-est gyártanak. Sem a 250-esen, sem a 150-esen nem müxik a teletext. Néhány nap kisérletezés (upgrade, reinstall) feladtam, mert nekem nem igazán kell, hiszen minden megtalálható a neten. Pl. http://www.teletext.hu/:-)))
  • juhász árpád gy #99
    vettem egy radeon 9600xt vga-t és a pinaccle pctv pro-m elindul majd a kép megáll mint egy fénykép minden más működik:msikt3 alaplap,amd 1700 proci,említett vga/régi geforce 4mx440 volt enél ment/pctv pro tuner
  • galzoli #98
    Hi, vásároltam egy PVR 150-es kártyát, és nem működik a teletext része, ill a videószerkesztő program. Van valakinek ezzel kapcsolatban tapasztalata?
  • BiroAndras #97
    Akkor az lehet gond. Az van fent.
    Én sem bízom az ilyen cuccosokban, de sajnos muszály volt. Van ugyanis 1 sorozat, aminek pár része egy idióta elcseszett kodekkel van megáldva (Voxware Metasound), amit csak és kizárólag az ACE ismer (hónapokig kerestem, mielőtt ezt kipróbáltam). Bár most már nem feltétlen kell, mert amióta van netem, a lejátszó le tudná tölteni automatikusan.
    Majd most nem rakom fel az ACE-t, és megnézem mi lesz.
  • tudatlanka #96
    Figyu nekem anno az ace mega codecpack nem igazán jött be a tunerhoz de a klite codeccel semmi gond.
  • BiroAndras #95
    No, újrahúztam a wint. Sajnos nem javult meg.
    Kipróbáltam a legfrissebb driver-rel, azzal meg totál nem müxik, mert nem lehet kiválasztani a megfelelő szabványt (csak PAL-M van, azzal meg semmit sem talál).

    Nem hiszem, hogy a kábel lenne az oka, mert :
    - Új a kábel.
    - 1-2 újraindítás után jó.
    - A régi kártyával soha nem csinált ilyet (1.5 év alatt).

    Talán még kodek összeakadás lehet. Majd kísérletezem még. Sajna lesz rá alkalmam, mert a frissen újrarakott gépet szanaszét cseszte egy vírus. EXE-fertőző, és már a gépen levő összes progit megferőzte (680GB vinyó mellett ez nem kevés), beleértve a winlogon.exe-t is, ami miatt a win már nem is indul el.
  • tudatlanka #94
    A kábel és a csatlakozok minősége abszólut nem mindegy nem hiába használnak komolyabb heleken duplán árnyékolt koaxot a csatlakozókat meg rásajtolják a kábelre.....
  • viccesimike #93
    Egyébként ilyenkor, amikor szellemképes volt,vettem is fel videót és az is olyan volt, tehát nem szoftver hiba szvsz.