Berta Sándor

Mindenki másképp szörfözik

Minden felhasználónak megvan a maga stílusa, ahogyan a világhálóhoz közelít - állítja Wolfgang Schweiger, a müncheni Ludwig Maximilian Egyetem médiakutatója.

Ahány ember csak van a világon, annyiféleképpen internetezik. A szakember szerint vannak, akik célzott információk után vadásznak az interneten és vannak, akik csak úgy, spontán módon böngésznek. Utóbbiak közül sokan később hagyják magukat sodortatni és végül teljesen más oldalakon kötnek ki, mint ahova eredetileg indultak, vagy mint amilyen terület eredetileg érdekelte őket. Az ilyen emberek számára egy idő után időcsapdává válhat az internet.

Wolfgang Schweiger úgy véli, az sem mindegy, hogy ki, hogyan olvassa az internetes oldalakat. Az oldalak többségénél - hasonlóan a nyomtatott sajtótermékekhez - a cikkek felülről lefelé helyezkednek el és többnyire egy nagy, figyelmet felkeltő fénykép is található. Így a felhasználóknak - amennyiben időt akarnak megtakarítani - meg kell tanulniuk, hogy a számukra érdektelen cikkeken, fotókon és más tartalmakon egész egyszerűen átnézzenek.

Birgit van Eimeren, az ARD és a ZDF német televíziók müncheni multimédiás projektcsoportjának vezetője szerint egyre több internetező választja azt a megoldást, hogy idővel csak és kizárólag a kedvenc internetes oldalait látogatja meg. A csoport egyébként 1997 óta minden esztendőben kiad egy tanulmányt az online felhasználókról és az internetezési szokásokról. A csapat által készített, a 2004. évre vonatkozó dokumentum adatai szerint minden német csupán átlagosan 5,5 oldalt tekint meg egy-egy szörfözés során. A klasszikus, akár estétől másnap hajnalig az interneten lógó fiatal képe tehát lassan a múlté. A németek inkább nagyon is visszafogott internetezők.


Gondot okozhat azonban, ha egy házaspár akar egyszerre a világhálón szörfözni, lévén mindkét nem képviselői másfajta internetezési szokással rendelkeznek. A férfiak inkább a tapasztalt, megfontolt rókák, míg a nők spontánok, azt az oldalt nézik meg, ami éppen érdekli őket. A wiesbadeni székhelyű Német Statisztikai Hivatal adatai alapján Németországban az internetet leginkább a 15 és 24 év közötti fiatalok, legkevésbé pedig a 65 év feletti idősek használják. A netezésnél nem csak nemek közötti, hanem generációs szakadék is van. Míg a fiatalok főleg spontán módon szörföznek a világhálón, addig az idősebbek leginkább célzott módon keresik az őket érdeklő információkat vagy online vásárolnak.

Mint azt azonban Ulrich Reinhardt, a hamburgi Szabadidő-kutató Intézet szakembere megjegyezte, a virtuális boltokban való vásárlás még közel sem magától értetődő az emberek számára. Szerinte érdekes az is, hogy míg az időseknek az internet csak kiegészítő tevékenység és ugyanúgy szeretnek televíziót nézni vagy olvasni, mint korábban amikor még nem létezett az internet, addig a fiataloknak a világháló a fő információs forrás.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Hegyikecske #12
    Ezt a statisztikát én mindenféle felmérés nélkül megmondtam volna...
  • Tetsuo #11
    Ezt a jelenséget pl a diszkóbajárókon is meg lehet figyelni, aki szexuálisan tizenévesen már kiéli magát teljesen, az 20on évesen csak unalomból, 30évesen csak muszályból hm szeretkezik, 40évesen már tuti impotens v buzi lesz.
  • atlagember #10
    Idéznék egy érdekes hírből:

    Angol kutatók felmérése szerint az internet használata inpotenciát okoz. A feltételezést arra a kutatásra alapozták, amely szerint a rendszeresen internetező férfiak 32%-ánál romlott a szexuális élet minősége az elmúlt néhány év során. A probléma a férfiasság működőképességével van, miszerint a férfiak eme jelentős része nem képes beizgulni otthon az ágyban a feleségük vagy barátnőjük látványára. Mindez annak köszönhető, hogy az internet használata során - sokszor kéretlenül is - olyan nagy mennyiségű ingerkeltésre alkalmas képet látnak, hogy természetessé válik a meztelen női test látványa, így az a későbbiekben már eredetiben sem fog alkalmas lenni az ingerkeltésre. Ráadásul a neten lévő képeken lévő hölgyek sokszor csinosabbak is az "otthoninál", ami tovább rontja a problémát. A kutatást végző neves britt intézet felszólította a politikusokat, hogy tegyenek lépéseket az internetes pornográf tartalmak betiltására, mert ha a folyamat ilyen nagy mértákben halad, úgy a férfiak nem lesznek képesek "felizgulni" a látványtól, amely súlyos problémák forrása lehet.
    ...
  • mittu #9
    sok droid...:)
    (énis)
  • GABOR16 #8
  • Tetsuo #7
    Hát mostanában én is így, csak az este nálam éjjel. ;)
  • DOT #6
    ...kikapcs ? az mi ? Az a gép dóga, hogy mennyen. Kapcsolgassa a hóhér :)
  • burkusdió #5
    kb énis így vagyok... :D
  • [HUN]PAStheLoD #4
    Reggel gép bekapcs .. este kikapcs, közbe meg olvasgatok meg ilyesmi és elment 16 óra ;]
  • BlackRose #3
    Én egész nap a neten vagyok... gondolom még dolgozok :) és úgy szoktam netezni, hogy amikor az a munkámnak az érdekében van akkor koncentrálok és olyan honlapokon járok amelyeken kizárólag olyan információkat találhatok amelyek a munkámra nézve pozitívak. Emellett munkaközben szoktam 1x 2x 3x már sok mindentől függ, 5-15 perces kirándulásokat tenni a netre amelynek semmi köze a munkámhoz (pl. itt az SG-n olvasom a híreket stb.) ezenkívül álltalában munkán kívül is szoktam netezni, de ez már relatív káosz szokott lenni, vagyis koncentráltan keresek információkat olyan dologrol ami az adott időben érdekel, de most már kb. 9 éves netezés után megszoktam, hogy néhány oldalt látogatok naponta, néhányat hetente vagy tíznaponta, és ritkán kalandozok ezeken kívül, mert nagyjából ugyanazokat az infokat találhatod csak késéssel. Amikor meg valami komolyabb dolog érdekel akkor álltalában megnézem, hogy melyik könyv(ek) foglalkoznak az adott témával és ezeket beszerzem majd elolvasom, sokszor rendezetebben és profibban kezelik a témát mint a net ahol álltalában gyorsabban jelennek meg a szövegek kevesebb ellenőrzéssel stb (tisztelet a kivételnek). Amúgy meg van élet a neten kívül is... :)

    "Németországban az internetet leginkább a 15 és 24 év közötti fiatalok, legkevésbé pedig a 65 év feletti idősek használják"

    ... megdöglök, hogy ehhez is statisztika kellett nekik