SG.hu

Felmérés a hazai intézmények honlaphelyzetéről

Már közel hétezer hazai intézmény van jelen saját honlappal a világhálón, igaz, a legtöbb oldal statikus, és házon belül szerkesztik. A kutatók azonban jelentős növekedést prognosztizálnak.

Saját honlapot a mintegy 14 és félezer, internetkapcsolattal rendelkező költségvetési intézmény valamivel kevesebb mint fele, 45 százaléka tart fenn - olvasható a BellResearch jelentésében. A piackutató cég éves rendszerességgel elkészített alapkutatása az intézményi szegmens internetes moduljaiban az alapvető hozzáférési infrastruktúra fejlettsége mellett részletesen elemzi a megoldások elterjedtségét és a világhálóra épülő szolgáltatások kihasználtságát is.

Az egy évvel korábban mérthez képest a honlap-penetráció emelkedése csupán 7 százalékpontra tehető, az eltelt időszakban azonban változott a bázis is: nőtt az internet-eléréssel rendelkező intézmények száma, így a saját honlapot fenntartó szervezetek száma a közel 2300 új belépővel összességében mintegy másfélszeresére nőtt - mutatnak rá a kutatók. Az egyes szegmensek ellátottsága között azonban továbbra is jelentős a különbség. A legkedvezőbb a központi költségvetés alá tartozó kör helyzete, itt a kapcsolattal rendelkező intézmények közel kétharmada a világhálón is megtalálható. A legnagyobb az egészségügy lemaradása, ahol az internetező szervezetek kevesebb mint harmada rendelkezik honlappal; megjegyzendő azonban, hogy az elmúlt évben e körben növekedett legnagyobb ütemben a penetrációs mutató.


A hazai intézményi honlapok legnagyobb hányada, több mint fele saját, belső fejlesztés eredményeként jött létre. Ez különösen - 84 százalékban -az oktatási szegmenst jellemzi, ahol a weboldalak jó részét a szaktanár vagy az internetes szakkör szerkeszti és tartja karban. A költségvetési szférában általánosan nem jellemző a professzionális webdesign-cégek foglalkoztatása - ez alól csak a központi szegmens jelent némiképp kivételt, ahol az oldalak 16 százaléka készül profiknál -; ennél elterjedtebb az ismerősök, külsősök, szabadúszó programozók megbízása, közel minden negyedik intézményi honlap így készült.

A kutatóknak az intézményi döntéshozók szándékaira, illetve terveire alapozott növekedési prognózisa további jelentős fejlődést vetít előre, bár a növekedési ütem valamelyest lassul. A honlappal még nem, de internet-eléréssel már rendelkező hazai költségvetési szervezetek több mint egyharmada tervezi, hogy létrehozza honlapját ez év közepéig, de többségük csak valószínűsíti a világhálón való megjelenést, és csak 16 százalék szerint biztos a fejlesztés.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • pepe003 #9
    A mi sulinknak még oldala sincs :D
  • pepe003 #8
    Én már 2002 óta csinálok weblapokat, néha haverokkal, néha sajátot, de még egyszer nem vettem elő egy webszerkesztőt. régebben a jegyzettömb, most meg az Editplus mert a PHP miatt, már tudni kellett, hogy hanyadik sor stb.
    De most hogy betöltöttem végre a 14-et, lehet, hogy indítok egy weblapkészítő szolgáltatást,de ezt olvasva, nem hinném hogy nagy keletje lenne a dolognak sajnos :(
    Hova jutott ez az ország. A webmesterek éhendöglenek :D
  • KDOG #7
    ja és akkor komplett portál designt negyedáron csinálok meg, hogy esetleg legyen valami.
    Elég érdekes.
  • KDOG #6
    Ez a nagy kurva helyzet.
    Megvallom, én honlapok fejlesztésével foglalkozok. Többen cisnáljuk, én a html+design részt vállalom. Többiek php+mysql. Totál normál lapok, grafikailag tartalmilag stb....

    És a nem találok megrendelöt ?
    Miért ?

    Mert paraszt pisitke elökaparja a frontpaget, install aztán összekatingat valami villogo ocsmány szart. Apronet tele van ezekkel a lamazorg faszokkal.
    Nagyon nagoyn idegesitö. És ?! szereznek melot.
    Mert a szomszéd ismeröse a béluska, és ö olyan ugyesokos gyerek, infobol 5 ös (word öt kezelni mrá tud a gyökér) de ha aztmondom neki, hogy na akkor itt egy jegyzettömb gyikarc, és kezd el. Valszin <html> ig se jutna el.

    szánlamas. röhejes. És nagy pénzt akasztanak a kis pöcsluzerek. (nemazért, énis 19 vok, de 6 éve cisnálom ezt. és az elsö oldalaim - ingyen saját szorakoztatásra- különbek voltak.)

    Ha nem tud szépet cisnálni, nincs érzéke hozzá, aztse tudja hogy nem cska frontpédzs meg drimvivör létezik, akkor mi a faszért csinál ilyeneket ?
    kéne egy szégyenlistát csinálni.
  • pemga #5
    Talán mert a tartalmat és a designt külön lehetne választani :). A nagyon spíler műszaki, matematikai oldalak gyakran baromi gagyik szoktak lenni design-t illetően :) De nem is az benne a lényeg. Ők nem akarnak eladni dolgot, egy bolttól v. cégtől teljesen mást várok el, mint egy ScD proftól aki a publikációit teszi fel.

    Sulinetben régebben voltak pályázatok, hogy csinálj ilyen-olyan témában site-ot (lehetett saját ötlet is), már nincsenek ilyen próbálkozások?
  • zoozoo #4
    Dehát ilyenen ne csodálkozz - a lóvét Ő markolja fel és esze ágában sincs elhagyni a helyzeti előnyét.

    Sajnos van egy saját magát gyengítő körforgás.
    Egyre népszerűbb a honlapfejlesztés, mert egy egyszerű, szinte buta honlap összeállításához nincs szükség komolyabb programozói, vagy grafikusi ismeretekre. Egyre többen látnak benne lehetőséget és a nagy számok törvénye szerint is, előkerül a sufniból egy "ismerős". A másik: a komoly, évek óta e témával foglalkozó weblapszerkesztő már elkéri a lóvét - hozzáteszem jogosan - , mert valóban képes professzionális website-ot létrehozni. Ez sokba kerül, és így inkább az információcentrikus oldalakat részesítik előnyben (magyarul, egyszerű, buta, még néha csúnya is), ami olcsó.
    Itt az igényességgel van gond. Ezt egyenlőre nem helyezik előtérbe, de viszont biztos vagyok benne, hogy változni fog a helyzet. 10 éve egy reklám hmmm, hogy is mondjam, a maiakhoz képest xar volt. Komoly reklámozási lehetőség van a netben - majd erre is rájönnek. Talán ez megrostálja a weblapkészítő kontár munkáktól a fejlesztő társadalmat. :)
  • entreri #3
    Én azt bírom, hogy a tanárunk ilyen doktor, olyan phd, és a honlapja egy nap kalap Word-ben készített szar.

  • smv #2
    ja. a sulinknak én is megcsinálnék normál honlapot php-vel, fotógalériákkal, dinamikusra az egészet stb stb, de le lettem ugatva, hogy jó az a szutyok amit vagy 3 éve csinált az infó tanár... (Frontpage-val)
  • FTeR #1
    van 1-2 oktatásban használt nagy webes alkalmazás (neptum, ETR, illiasz), ami külsősök készítettek és hihetetlenűl gyengék.

    Egy statikus oldal elkészítése meg nem akkora feladat, hogy az internetes szakkör ne csinálhatná meg ingyé.