Berta Sándor

3D-s videómegjelenítési eljárást dolgozott ki a Philips

Új eljárást dolgoztak ki a videók 3D-s megjelenítésére a holland elektronikai konszern szakemberei. A kutatók elmondása szerint korszerű képelemző eljárások segítségével sikerült a kétdimenziós videóképekből 3D-s videóképeket készíteniük.

Az eljárásnak köszönhetően már több felhasználó is láthatja egyszerre az egyetlen képernyőn megjelenő 3D-s képeket. Bár jelenleg is létezik számos olyan megoldás, amelyeknél a különleges grafikai szoftvereknek köszönhetően lehetőség van egy virtuális három dimenziós világ vagy tér lemodellezésére, ám a felhasznált két dimenziós képek nem képesek megfelelően és hitelesen optikailag ábrázolni és visszaadni például a tér mélységét.

A Philips szakemberei semmi mást nem csináltak, mint az adott grafikai adatokból létrehozták a virtuális valóság kilenc különböző látószögű metszetét. Amennyiben ezeket képeket a Philips által korábban kifejlesztett 3D-s megjelenítésre képes LCD-képernyőn tekinti meg valaki, akkor ez a kilenc különálló metszet már egyetlen természetes, 3D-s képként fog megjelenni majd, amelyet bármilyen szögből is néz meg az illető, mindig ugyanolyannak fog látni. A kilenc különböző látószögű kép vagy metszet elkészítéséhez ugyanakkor szükség van egy különleges modulra is, amely képes arra, hogy mind a kilenc kép adatait egyszerre, valós időben számolja ki és dolgozza fel.

Amikor valaki átvált a kétdimenziósról a 3D-s megjelenítésre, akkor a képeken található minden egyes objektumot azonosítanak, majd ezeket egyenként 3D-s módban is lemodellezik, végül rögzítik. Bár a technológia új, kétségtelen, hogy nagy jövő előtt áll, hiszen amennyiben elterjed gyakorlatilag bárki képes lesz arra, hogy a kétdimenziós videó adataiból 3D-s képeket vagy videót hozzon létre, ráadásul valós időben. A végül létrejövő 3D-s videót pedig mindenki ugyanolyannak látja majd, függetlenül attól, hogy ki honnan és milyen szögből nézi.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • dez #19
    (Mármint ilyen sztereoszkópia-alapú megjelenítéshez. Holografikus megjelenítéshez már kelleni fog, mert ott más nézeteket is meg kell jeleníteni, mint ami a kamerák által látott.)
  • dez #18
    (A #15-ösben a bili+kéz a "könnyed" algoritmikus (képfeldolgozás, modellezés, stb.) 2D->3D konverzióra vonatkozott, de ez még ugye nem mai dolog. (Bár vannak próbálkozások.) Viszont puszta megjelenítéshez nincs is rá szükség.)
  • dez #17
    Ha ez nekem szól, akkor az a válaszom, hogy de, lehet egyszerűen 2D-ből 3D: ahogy pl. a sztereoszkópia csinálja: 2db 2D-s kép (két nézet) van "eljuttatva" a szemekhez, úgy, hogy egy szem csak az egyiket láthatja - amelyik "neki szól". Így tehát itt nincs algoritmikus 2D->3D konverzió. Persze nem tökéletes a sztereoszkópia által keltett 3D élmény (nem olyan jó, mint pl. a hologram), de nem is olyan rossz.

    (A Philips módszere annyival viszi ezt tovább, hogy nem csak két nézetet rögzítenek, hanem többet. Hogy hogyan és miért, azt már leírtam.)
  • Tetsuo #16
    Bocs, nem olvastam L a cikket, de
    SzVSz már felvett 2Dből soha semmi nem csinál 3Dt (hacsak egy számgép nem értelmezi a képen látottakat s újramodellezi de ez még naonnaon messze van).
    A 3Dhez hozzátartozik a magasság-dimenzió is..
  • dez #15
    Márpedig elhiheted, hogy ehhez (élő 3D mozgókép) első körben 2-9db kamera kell. Már vannak is direkt erre a célra készített kamera-állványok, -összeállítások. Persze egyelőre nem mobil megoldásban. Először legyen meg a 3D infrastruktúra, utána majd jöhetnek az extrák (mini 3D kamera, stb.).

    "bárki 2dből 3d-t easily"

    Bárki... Easily... Meg bili és kéz... ;)
  • Mice #14
    "hiszen amennyiben elterjed gyakorlatilag bárki képes lesz arra, hogy a kétdimenziós videó adataiból 3D-s képeket vagy videót hozzon létre, ráadásul valós időben. "

    "arról van szó, hogy 9, horizontálisan legyező szerűen elhelyezett kamerával veszik fel a jelenetet"

    most lehet hogy valamit bődületesen félreértelmeztem mert álmos vagyok, de nekem valaki tényleg 9 kamerát akar bemesélni??

    eggyel is szép boldogulni még állvány mellett is órákon át, és akkor most majd mint a télapó vonszolni fogok magam után 9et egy puttonyban???

    a bárki 2dből 3d-t easily szerintem egy kicsit kontrasztban áll a puttonyos verzióval
  • dez #13
    Na jó, mit akarsz? ;)
  • dez #12
    Nem érek rá! ;)
  • RangeR #11
    istenem!
  • lola #10
    Ha jól olvastam, akkor itt egy már meglévő 2D-s alapanyagból tudnak utólag 3D-s képet csinálni. LOL!
    Én pedig helyből átugrom a Parlamentet.

    PS: Vajh' miért nincs egy link sem a cikkben?