Berta Sándor

Jelszótolvajt fogtak az Egyesült Államokban

Igencsak szorgalmas internetes tolvaj került rendőrkézre az USA-ban. Az emberi hiszékenység még mindig az egyik legnagyobb elősegítője a különböző bűncselekményeknek.

A becsapott emberek általában már csak akkor jönnek rá, hogy hibáztak, amikor a tettes már árkon-bokron túl jár, igaz, akkor már késő van. Az elkövetők körében a csalási módszerek pedig azután is hatásosak maradnak, miután a hatóságok felhívják az emberek figyelmét rájuk, vagy arra, hogy vigyázzanak jobban a fontos adataikra. Gondoljunk csak az úgynevezett "Nigériai levelekre", amelyek még mindig szedik áldozataikat.

A legújabb eset már őrizetben lévő gyanúsítottja, egy férfi hamisított feladójú e-mailek (scam) segítségével jutott hozzá a személyes adatokhoz. Az e-mail-küldő az elektronikus levelekben olyan nagy internetes cégekre hivatkozott, mint a Paypal vagy az AOL. A károsultak száma eléri a több száz főt. Az eltulajdonított, illetve a felhasználóktól ily módon kicsalt bizalmas adatok között voltak - többek között - fontos jelszavak és hitelkártyaszámok is. Minderről az amerikai igazságügyi minisztérium és az amerikai Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (FTC) nevű szervezet közösen számolt be.

A gyanúsított a scam-maileket 2001 márciusa és 2003 februárja között küldte el. Az amerikai testület egyik ügyvédjőnék tájékoztatása szerint a férfihez a hamisított weboldalak HTML-kódjába ágyazott és elrejtett e-mail címek útján jutottak el a szakemberek. A tolvaj összesen 417 hitelkártyaszámot, 152 személyes bankadatot, valamint 541 felhasználónevet és internet-hozzáférési jelszót lopkodott össze. Ráadásul azzal is gyanúsítják, hogy a hitelkártya-számokkal összefüggésben, azokat felhasználva összesen 78 ezer dollár értékben vásárolt különböző árucikkeket.

Az ügyben ítélethozatal idén május 18-án várható. A férfi akár 10-től 15 évig terjedő börtön-, illetve legalább 200 ezer dolláros pénzbüntetést kaphat. Ráadásul meg kell térítenie a több száz felhasználónak okozott kárt is.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Zivos #4
    A cikket nem mostanaban olvastam, ezert a borondot nem ertem. Nagy vonalakban:
    En Habele Bekele Nigeria herceg vagyok, es az orszagban maradt 16M$, de ezt csak mas szamlajara tudnak utalni. Hogy miert nem nyit mashol anonim szamlat? Ezert kuldd el a szamlaszamod. Mar ez is hiba, de ha elkuldted, akkor meg folytatjak. Kell 500$ megvesztegetni a portast. Kikuldod. Kell 1.000$ megvesztegetni az ugyintezot. Stb ... Sokan megunjak ezert borondben (ez lenne az a borond?) viszik ki a penzt, amit jo ha csak ellopjak, es nem rabolnak ki. Kb. mint nalunk az otthon vegezheto, jol jovedelmezo munka. Csak elobb fizess 5k -t.
  • Sliders #3
    ezt a böröndös dolgot nem értettem a cikkben, most azért kellett pénzt adnia hogy lemossák a pecsétet, vagy mi? nem értettem az elejét, valaki, help?
  • Cat #2
    http://www.index.hu/tech/jog/mancs1205/