Spencer

4 MB cache-sel szerelt 3 GHz-es Intel Xeon újdonság

Az Intel egy vadonatúj, elsősorban négyprocesszoros kiszolgáló számítógépekbe szánt Xeon chippel jelenik meg a szerver processzorok egyre zsúfoltabb piacán.

A világ elsőszámú chipgyártójaként nyilvántartott vállalat munkatársai bejelentették a Gallatin kódnevű termékcsaládot kereken 3 GHz-es működési frekvenciával, valamint nem kevesebb mint 4 MB harmadszintű gyorsítótárral szerelt legújabb tagját. Mint ismeretes, az Intel eddigi legnagyobb teljesítményű Gallatin magos Xeon processzora 2,8 GHz-es órajellel és 2 MB méretű L3 cache-sel büszkélkedhetett. A most debütált 3 GHz-es újdonság rendszerbusz-frekvenciája elődjéhez hasonlóan 533 MHz-es.

Az olyan nagy és neves számítógépgyártó cégek, mint amilyen például a Dell, a Hewlett-Packard, vagy a Unisys várakozások szerint rövid időn belül megjelennek majd a piacon azon első szerver termékeikkel, melyek a most bejelentett legújabb Xeon processzor köré épülnek. Szakértők felhívják a figyelmet arra, hogy a 3 GHz-es, 4 MB harmadszintű gyorsítótárral szerelt Xeon a korábbi Xeon chipek egyszerű továbbfejlesztésének tekinthető, azonban ezzel együtt is komoly fegyvertényt jelenthet az Intel számára. Az Intel mostanság mindent megtesz annak érdekében, hogy a négyprocesszoros szerverek piacán a Windows, vagy Linux operációs rendszert használó, x86 architektúrájú Xeon megoldások sikeresen vehessék fel a versenyt a tradicionális RISC/Unix alapú kiszolgálókkal.


2,8 GHz-es Intel Xeon 1 Mb gyorsítótárral

Az x86-os processzorokkal szerelt szerverek jelenleg mintegy 90 százalékos piaci részesedéssel rendelkeznek, azonban ezen számítógépek túlnyomó többsége csak egy vagy két processzorral van felvértezve. Érdekesség, hogy bevételek tekintetében az x86-os szerverek részesedése mindössze 50 százalékra tehető, ami elsősorban annak következménye, hogy ezen számítógépek jelentősen olcsóbbak, mint az általában négy vagy nyolc processzorral szerelt, elsősorban RISC alapokon nyugvó rendszerek.

Az Intel átlagosan kilenchavonta jelent be négyprocesszoros környezetekben történő felhasználásra szánt új Xeon processzorokat. A 2,8 GHz-es frekvenciával rendelkező, ezres tételben jelenleg 3692 dollárba kerülő Gallatin Xeon tavaly júniusban jelent meg a kereskedelmi forgalomban.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • mir #20
    "Pontosítás kedvéért: négy processzor esetén nyomja le, kettőnél kb. azonos a teljesítményük. 8 esetén viszont valószínűleg megalázó lenne az AMD fölénye az Intelre nézve."
    ez igaz, csak az a baj, hogy az AMD neve nem cseng még túl jól, és sokan lesznek akik csak azért vesznek intel lapú szervert, mert már azt használnak 15 éve, és nekik az jó.
  • mir #19
    "Pont ezért az IA-64 védelme érdekében, csak 2005-ben lesznek 64 bites Xeon-MP-k."
    ja. ezzel az itaniumok jó nagy szarba kerülnek.
  • mir #18
    "Sajnos egy kicsit kevered a számokat, de tévedni emberi dolog.

    http://prohardver.hu/rios3_content.php?mod=10&id=5506"
    sorry

    "Valóban nagyobb a késleltetése, de az Opteronhoz közvetlenül csatlakozik a RAM, és nem a HT-n keresztül."
    tudom, csak leírtam, hogy a HT interfész nem alkalmas nagyobb sebességű memóriavezérlő-odakapcsolására.
  • mir #10
    te eszednél vagy? egy szót nem szóltam a xeon 64bites adoptációjáról, az benne van a xeon-pakliban. azzal együtt az AMD teljesítményfölényét feltételezve min. 3-4 év.
    anélkül esélyük nem nagyon lenne 1-2 év alatt.
  • mir #8
    megalol :D
    megnyugtatlak: az AMD opteronnak is csak 6.4 Gbit/sec= 800 Mbyte/sec a memóriasávszélessége, ugyan úgy, ahogy a duál memóriavezérlős pentiumoknak is annyi. Amiről te beszélst, az a Hyper-transport interface, aminek a feladata a chipsettel(és ezen keresztül a memórián kívül mindennel) a kommunikáció(az esetleges többi processzorral is) de ez is csak 12.5 GBit/sec, azaz kb 1600 MByte/sec. a különbség tehát jóval kisebb, mint mondtad.
    arról az apróságról meg feledkezzünk meg nyugodtan, hogy a Hyper-transport interface (tudod, a 12.5 GBIT/sec sebességű) NEM egyenértékű az FSBvel, mert a sávsélessége nagy, de a késleltetése a FSBhoz képest egyenesen óriási, így elméletileg ugyan alkalmas egy esetleges külső memóriavezérlővel való összekötésre, a valóságban azomban NEM.(mert csomag-alapú)
    És valóban igazad van, hogy az opteron nincs egy súlycsoportban a xeonnal.
    bár a teljesítményük nagyjából megegyezik(+- 10-15% alkalmazástól függően, bár az opteron előbb utóbb a 64 bitből profitálni fog) és az áruk is nagyjából azonos, de a WS és a szerver piacnak nagy a tehetetlensége, és a XEON egy nagyon jól bevezetett márkanév. hiába jó az opteron, jelen pillanatban még min. 3-4 évig xeonból fognak többet eladni, még akkor is, ha az opteronok a mostaninál nagyobb(vagy csk egyáltalán valamilyen) teljesítmény-előnyre tesznek szert.
    sorry
  • dikki*yysw #7
    Nem NUMA, hanem SUMO.

    és egyáltalán nem melegszik az Opteron :) Van rá passzív hűtés, ez mindent elmond.

    K8 da rul0r