Spencer

0,09 mikronon debütál az AMD K9

Az Advanced Micro Devices (AMD) kilencedik generációs mikroprocesszorainak első modelljei várhatóan 0,09 mikronos gyártási technológiák segítségével fognak készülni - nyilatkozta Fred Weber, egy interjújában a vállalat Computational Products Group részlegének egyik vezető technológusa.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a sunnyvale-i székhelyű chipgyártó előreláthatólag valamikor a jövő esztendő közepén dobja piacra első 0,09 mikronos csíkszélességű chipjeit, ezek azonban természetesen még nem kilencedik, hanem nyolcadik generációs AMD processzorok lesznek.

Első kilencedik generációs processzoraink várhatóan 0,09 mikronos csíkszélességűek lesznek, a későbbiekben azonban át fogunk állni a 0,065 mikronos chipgyártási technológiák használatára, hiszen ezen eljárások segítségével nagyobb tranzisztorszámú, ezzel párhuzamosan pedig nagyobb teljesítményű processzorok állíthatók elő, nyilatkozta Weber.

Weber utalt arra, hogy az AMD már most számos következő generációs, 0,065 mikronos, 0,045 mikronos, illetve 0,020 mikronos csíkszélességű chipek gyártását lehetővé tevő technológia kifejlesztésén munkálkodik. Tudni lehet egyébként, hogy a vállalat a 0,065 mikronos technológiákat nem csak a kilencedik generációs vadonatúj termékei kapcsán kívánja alkalmazni, hanem idővel a jelenleg forgalomban lévő Opteron, illetve Athlon 64 processzorokat is ilyen technológiával kívánja gyártani.

Weber elmondta, hogy amennyiben minden jól megy, akkor az AMD K9 legelső prototípusai valamikor 2005 második felében készülnek majd el, vagyis mintegy 3,5 esztendővel azt követően, hogy a chipgyártó bemutatta K8-as processzora legelső példányait. A kezdetekben 0,09 mikronos, a későbbiekben pedig 0,065 mikronos csíkszélességű kilencedik generációs AMD processzorokat a cég most épülő Fab 36-os gyártóüzemében készítiki, mégpedig 300 milliméteres átmérőjű szilíciumszeletekből. Ismeretes, hogy a 300 milliméteres szeletekből sokkal kedvezőbb gyártási költségek mellett lehet előállítani processzorokat, mint a jelenleg még széles körben használatos 200 milliméteres szeletekből.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • mir #21
    dolgoztam rage furry maxx-el, az nekem bejött. a TNT2vel szemben.
    mondjuk az furry, meg maxx... jóval drágább volt, mint egy TNT2 ultra.
  • mir #19
    a fireGLben vannak változtatások is. nagyjábór ugyan azok, mint a radeonok, de kicsi másak.
    egymás drivereivel "majnem működnek" de a fireGLben van egy-két optiamlizáció(a firmwareben) ami miatt nem szaggatnak annyira a játékok, de a CAD alkalmazások megszívlelik őket.
    de ettől függetlenül is több fogy belőlük.
  • mir #17
    az ATI akkor is jóval nagyobb cég.
    tehát én a VGA piac akárilyenségétől függetlenül is az ATI egy elég nagy cég, míg az Nvidia nem gyárt mást, csak VGA chipeket, meg chipseteket, meg egy-két multimédiiás kiegészítőt PCkbe, jellemzően nem a felső kategóriásakat.
    az grafikus részlege két éve volt bajban, de most piacot nyernek, és dolgozzák le a most olyan 10%os részesedés beli hátrányukat.
    arról meg nem is beszéve, hogy az ATI jellemzően magasabb haszonréssel dolgozik. Ráadásul is felsőkategóriában is jelen van a FIREGL néven. Mondjuk Van az nvidiának is a quaddro, de az a helyzet, hogy az elmúlt 2 évben többször láttam fireGL kártyát, quaddróhoz meg még nem nagyon volt szerencsém(mondjuk megjegyezném, hogy a fireGL drágább)
    mondjuk ebből nem lehet követketetést levonni, mert ngyon kicsi a mintavételezés, de mintha nekem az rémlene, hogy fireGL sokkal jobban megy, mint a quaddro.
    az nvidiát biztosan nem kell félteni, de az a helyzet, hogy az ATIval szemben akkor tud versenyképes maradni, ha a mostaninál sokkal innovatívabb dolgokat fejleszt.
    mert mondjuk a drivercsalást nem tartom annak.
    ha pedig a mostani VGAkat akarod összehasonlítani: van a prohardveren egy cikk, olvasd el!
  • mir #15
    az intelnek saját magának kell megküzdenie a 0.09el.
    az AMD mostanában úgy tűnik, mintha gyártástechnológiai szövetséget kötött volna az IBMel, (merthogy van outsourcing szerződése is szükség esetére) és az elmúlt egy évben átálltak teljesen azonos gyártósorok, és wafferek alkalmazására.
    ELKÉPZELHETŐ, hogy az AMDnek kicsit kevesebb lesz a problémája(de mndenképp lesz, ez nyilvánvaló)
  • mir #13
    a baj az, hogy az ATI(bevételeinek csak olyan 30%a van a vga piacról) jóval nagyobb cég mint az NVidia, és az ATI van lépéselőnyben az nvidiával szemben. valszleg van egy geforceod, és magadnak bizonygatod, hogy mennyivel jobb cég az nvidia, mint az ati:D
    nekem is van geforceom(mondjuk ATIm is), de nem áltatom magam: az ATI legalább egy kategóriával jobb cuccot gyárt.
  • Csudri #12
    Az AMD pont olyan, mint az ATI. Megvárják, amíg a másik (Intel ill. NV) szív jó sokat az új cuccal, ők pedig miután okultak a hibákból kijönnek vele és játszák a májert. És, hogy ez miért van így? Mert nincs pénzük arra, hogy ők kisérletezzenek.
  • mir #11
    az, hogy az intelnek gondja van a 0.09el nem azt jelenti, hogy az AMDnek nem lesz.
    az AMDnek mennyi gondja van a 0.09el? senki sem tudja. majd ha késnek, akkor lesz publikus csak.
    a SOI nekik sokat segítHET, de nem tudjuk. sajnos valószínűbb, hogy nekik is gondokat okoz majd a szívárgási áram.
  • mir #9
    a nanocsövekkel kapcsolatban egyedül az IBMnek vannak felmutatható eredményei, mégohzzá annyi, hogy tudnak készíteni szennyeződésmentes nanocsövekből rohadt sokat halomba, nem rendezve.
    ez a technológia jelenlegi csúcsa. az IBM jár a legelőréb, és azt mondják, hogy TALÁN 15 év múlva prototípus lesz belőle.
  • [HUN]PAStheLoD #7
    talán szén nano-csövek..
  • peat0 #6
    Már nem ezekkel a buznyák mikronokal kéne csak bíbelődni,valami új megoldás felé kellene nézni,hiszen kezdik elérni a fizikai határokat.(0.020 után egyáltalán lesz még? )