HNR

Heti Pc Piac - CD-írók és -olvasók

CD-írók

Az írási sebesség szakadatlan növelése egyelőre megállni látszik, bár tény, hogy egyes gyártók már 52x modelljeik fejlesztésével foglalatoskodnak. Az újraírás 24x tempónál tart, ami pontosan elegendő. Igazi érdekességet jelent viszont a Sanyo által kifejlesztett HD-Burn rendszer, melynek segítségével a hagyományos CD-kre az eredeti kapacitás kétszeresét égethetjük. A gyártó - szándékai szerint - ezzel a megoldással a CD és a DVD közötti rést kívánja megcélozni. Ez persze nem az első kísérlet a kapacitás megnövelésére, az eddigi próbálkozások legemlékezetesebbjét talán a Sony produkálta, a Magyarországra el sem jutott DDCD szabványával. A tendenciák nem kedveznek az efféle próbálkozásoknak. Várhatóan a DVD előretörése ez év fordulóján igazán egyértelművé válhat, köszönhetően a sorra megjelenő - és egyre olcsóbb meghajtóknak - valamint a nyersanyagárak csökkenésének. További kedvezőtlen hír a CD szerelmeseinek, hogy az írható médiák ára az egyik legnagyobb gyártó bejelentése nyomán még az idén 10-15%-kal emelkedhet.

Lássuk tehát, hogyan alakulnak a legkedvezőbb nettó kiskereskedelmi árak ezen a héten:


A Plextor írók továbbra is drágák, azonban a pénzünkért tökéletes minőséget kapunk.


Megérkeztek a számos újdonságot felvonultató F1-es írók. Aki rajzolni szeretne a CD ki nem használt felületére vagy különösen kényes audio felvételei minőségére, annak kitűnő választás ez az író.


A TEAC egyelőre nem jelentkezett 48x modellel, azonban a 40x írói kétség kívül az élmezőnybe tartoznak.


A kiváló minőségű DVD olvasóiról híres gyártó első Combo meghajtói is végre kaphatók idehaza. A 16x írás az esetek többségében éppen elég lehet, az ár és a kínált minőség rendkívül csábító.


A kínált minőség átlagos, az ár megdöbbentően alacsony.


A lassabbik Combo ára a hatalmas kereslet miatt emelkedhetett talán ekkorát? Továbbra is ritkán kapható, bár a legtöbb bolt árlistájában azért - biztos, ami biztos - szerepel...


A Samsung nagyon beleerősített a hazai piacon, az írókat egyre több bolt forgalmazza, az árak pedig vásárlásra csábítanak.


Egy rövid fellendülési periódus után a gyártó kiszorulni látszik a hazai piacról. Kár lenne érte, a TDK eltűnéséhez hasonlóan. :(


A Philips a másik feltörőben lévő márka a magyar piacon.


Az ASUS részesedése csökken. Kár érte, bár a gyártó sosem CD-íróiról volt híres...


CD-olvasók

A fejlesztések leálltak, az árak esése miatt ma már inkább érdemesebb DVD-olvasót vagy CD-írót vásárolni.


Továbbra is érdemes rá számítani, hogy egyes boltok csak 2-4 féle olvasót tartanak raktáron.

A SCSI-s olvasó ritka, mint a fehér holló. Szinte csak megrendelésre szállítanak.

Írható CD-k


Elsősorban a TDK Reflex Ultra sorozata az ajánlott.


Ár/minőség tekintetében ismét a TDK Reflex Ultra mutat fel kiemelkedő eredményt.



Nincs számottevő eltérés az árak között, mindenképpen jó vétel többek között a Primedisc és a TDK.


Itt is a TDK viszi a prímet...

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • AtisH #29
    Szerinem biztosan nem ront a helyzeten, ha jó minőségű alapanyagra égetünk.
    Egy egyszerű teszt: tedd ki a lemezt az ablakba hogy érje a napfény és meg lehet nézni jó néhány korongon, hogy pár nap vagy hét leforgása alatt hogyan kezd el bemattulni az UV-től.
    Egyéként én is töltök le ezerrel, meg netezek, meg jó néhány ablak van nyitva és közben meg írok (igaz nem fullon) minden különösebb gond nélkül.
  • AtisH #28
    Igazából a Toshiba combóval kapcsoltaban gyakorlati tapasztalat érdekelt volna, mert elméleben én is okos vagyok.;-)
    A tanácsokat minden esere köszi, de sajnos ezeken már túl vagyok és nem segített. Most már csak a szkázikártyesz csere van hátra, aszt majd meglátjuk.
    A cdrgyik szerintem is igen jó alap annak, aki komolyabban (vagy akár kevésbé komolyan) érdekel a CD technológia.
  • AtisH #27
    Most vettem a Tecsoba Philips 80'-es 40x-es lemezt br. 179-ért. Csak éppen az íróm szerényebb.;-)
  • Laci73 #19
    Hello Zakika!

    Ha ezt műveli, akkor sajnos - legvalószínűbb - a DVD olvasód hibás. Esetleg valamilyen eszköztől
    (pl. a CPU) hamar túlmelegedik. Vagy - ami nagyon sok rejtélyes hiba oka - nem elég erős a táp. Bár én az első verziót (hibás DVD) tartom valószínűnek. Egy óra működés után hibásan olvasni...vidd el szervízbe, bevizsgálni! Ha garanciális (és nem a Mi..ral-ban vetted) ingyen be kell vizsgálják.

    A túlmelegedés nem lebecsülendő dolog! A CD/DVD eszközök működésüknél fogva sok hőt termelnek - és ezt a plussz hőt ajánlatos elvezetni! Legegyszerűbb módja, ha kinyitjuk a gépházat. CD író közvetlen közelébe NE rakjunk winchestert!
  • accord #18
    Sziasztok!

    Ha már ennyien leírtátok a tapasztalataitokat, gondoltam én is megteszem :)

    Nemrég vettem egy 40x Plextor írót, és egyelőre nagyon meg vagyok vele elégedve. Az érdekes ebben az íróban, hogy minden lemezt "40x-esen" írhatok meg (még a 12x-esen írhatóakat is). Az író "megvizsgálja" a lemez minőségét, és beállítja a megfelelő sebességet. Ami a poén az az, hogy nem ritkán gyorsabban is sikerül megírni a lemezeket, mint amire qualifikálva van. Pl. a 12x-esen írható TDK-kat rendre kb. 5 perc alatt írja meg (ami ugye kb. 16x-os sebességnek felel meg). A NERO végig 40x-es sebességet mutat, viszont az írás idejéből lehet sejteni, hogy mennyi volt a valós sebesség.

    Persze aki mostanában vett CD-írót, annak mindez lehet, hogy nem újdonság, viszont nekem a 16x-os Plextoromhoz képest meglepő volt. Eddig is tudtam, hogy van valami minőség ellenörző az újabb CD-írókban, csak nem gondoltam, hogy ennyire jól működnek (legalább is a Plextoré jól működik). Gyakorlatilag az így (néha még a qualifikációt is meghaladó sebességgel írva) is jobb minőségűek lesznek a lemezek, mint a régi 16x-os Plextoromban! (még a 48x-os sebességű olvasóm is elsőre, minden szöszmötölés nélkül beolvasta a lemezeket, ráadásul a végén el is érte a 48x-os sebességet, hiszen kb. 2 és fél perc alatt olvasta be a lemezt (ami tele volt).

    A lényeg: először valami olcsó CD-írót akartam venni (pl. Philips 24x), de nagyon nem bántam meg, hogy rábeszéltem magam erre a "pénz szórás"-ra. Úgy gondolom megérte.

    Egy haverom tapasztalata szerint a Philips 24x írója nemhogy gyorsabban, hanem nem ritkán csak lasabban tudja megírni a lemezeket, mint a qualifikáció (pl. a TDK-t lasabban, a Philips lemezeket meg normális sebességgel (24x) írja meg). Most volt firmware frissítés, lehet, hogy ez megoldja a gondot. De az mégis csak furcsa, hogy a 32x-es TDK-kat is csak 16-osan volt hajlandó megírni!
  • Laci73 #12
    A Toshiba talán a legjobb választás. Amúgy ezt leírta HNR is :))
  • Laci73 #11
    Hello AtisH!

    Minél nagyobb sebességű az írás, annál nagyobb a hiba esélye. Ennek a legfőbb oka hogy sok esetben - beépített "védelem" ide-vagy oda - a CD író pufferje (amiben az írásra kerülő adatok tárolódnak) kimerül. Magyarán az író gyorsabban ír, mint ahogy az adatokat a vinyóról be tudná olvasni. A másik ok - ez különösen Audio CD-k esetében fontos - hogy a gyorsabb írásnál a lézer nem fókuszál kellő ideig a lemezen (ezek lesznek az "ugrálós" Audio CD-k)
    Pár jótanács:

    - Szintén fontos hogy a gépünk (különösen SCSI író esetén) ne melegedjen túl! Én is jártam már úgy, hogy egy hosszabb film letöltése miatt bekapcsolva hagytam estére a gépet, reggel pedig beraktam a CD-t és rontott az író. Beraktam még egy CD-t, ugyanúgy elrontotta. Gép kikapcs, este bekapcs - tökéletesen írt.

    - Ha ráérünk, írjunk lassan :) Különösen a kevésbé márkás írók esetén ajánlott!

    - Audio CD-t NE írjunk dupla sebességnél gyorsabban!

    - Ha mégis gyorsan akarunk írni, defragmentáljuk gyakran (lemeztöredezettség-mentesítés) a vinyót - ettől az gyorsabb lesz (nincsenek szétszórva az adatok), biztosabbá téve a gyorsabb adatátvitelt az író pufferéhez.

    - Használjunk a kedvenc Windows alatt (jaj...) statikus (állandó) virtuális memóriát! ( a fizikai memória másfélszeresét adjuk meg értéknek, mind a kezdeti, mind a maximális opciónál! Pl. 256 Mb memória esetén 384 Mb-ot rendeljünk EGYFORMÁN mindkét értékhez!!!) Ettől is gyorsabb lesz (hihihi) a szentem.

    - Hálózatot/internet kapcsolatot, sőt minden más programot függesszünk fel az írás ideje alatt!

    Pár jó link:

    http://www.cdgrab.hu
    http://delfin.klte.hu/~nagysz/cdrgyik/
  • AtisH #9
    Nekem is voltak rontott lemezeim. Egyébkén Yamaha íróim vannak (CRW4416S, CRW2100S) és valszeg a SCSI káryám a ludas a dolgokban. Érdekes módón 16x sebességgel írásnál megnövekszik jócskán a rontott lemezek száma, hiába van 24x vagy 32x lemez. 12x-en szinte csak akkor ront, ha én b***ok el valamit.
    Nálam a régebbi TraxxData-k nem igazán jöttek be. Ennek már vagy 2 éve, azóta nem használtam.
    Szintén régebben vettem valamilyen Maxell-t, de az olyan átlátszó volt, mint egy selyempapír, ezért aztán jó néhány asztali audiójátszó nem is szerette.
    Legtöbbet Philips-et és TDK-t használok igen jó eredménnyel. Mostanában a Fuji-val is meg vagyok elégedve (egész jól bírták a túlírást is). PrimeDisc 90-ből sikerül olcsón venni az egyik nagyárúház akciójában és szintén bevált (ez is bírta a túlírást).
    A Toshiba combóval van valakinek valamilyen tapasztalata? Most szeretnék egy DVD olvasót venni és eddig a Toshiba SD-M1612-t néztem ki.
  • Laci73 #8
    Hello HNR!

    A Verbatim lemezek állítólag egy speciális bevonattal vannak ellátva - a gyártó szerint ez hosszabb élettartamot biztosít - amelyek ironikus módon szeretnek pár hónap alatt "lekopni" a lemezről és olyankor magukkal viszik a CD tartalmát is...

    Hello Pacsi!

    Kívánom neked őszintén, hogy sose fürödj be az olcsó CD-R termékekkel - bár erre elég kicsi az esély :( A baj ott van, hogy rövid idő után az adatok nyom nélkül eltűnnek az olcsó CD-k nagy részéről, és akkor rohangálhatsz újra megszerezni őket.... Ajánlom ezért neked is és mindenkinek, hogy az igazán fontos CD-kről biztonsági másolatot is készíts.
  • HNR #6
    Koszi a hozzaszolast, nekem a D-View lemezekkel igencsak meggyult a bajom :(

    A regebbi 2x sebesseget biro Verbatim lemezeim is mind elhalaloztak mar (plex4220 iro), es a 4x ujrairhato TDK-kat is csak keves ismerosomnel tudom olvasni.(Yamaha 8824S-sel, aztan TEAC 24x iroval lettek porkolve)

    A Primedisc '74 HS-RW nekem nagyon bevalt, kar hogy '80-ast meg nem lattam belole.

    Philips mindig nagyon vegyes volt nalam, lehet hogy csak nem veszem a faradsagot, hogy utanajarnak, hogy melyik sorozat gyengebb es melyik jobb minosegu?
    Mindegyik olvashato, csakhat neha szoszmotolni kell a regebbiekkel.

    Az Eurodata 90 perces irhato CDt viszont nemcsak irni, de olvasni sem tudom 4x gyorsabban...