JohnnyCage

Letiltható memóriavezérlő Hammer processzorokhoz

Egyes, meg nem erősített hírek szerint az AMD az év végén megjelenő Hammer processzorok memóriavezérlőjének "problémáját" egy letiltható megoldással kívánja kiküszöbölni.

Mint ismeretes, a szakértők körében fokozott aggodalmat keltett az Advanced Micro Devices (AMD) nyolcadik generációs Athlon és Opteron processzorainak integrált memóriavezérlője. A megoldás jelentősen lecsökkenti a memória elérésének késleltetési idejét, amely jótékony hatással van a teljesítményre, ugyanakkor egy komoly problémát is felvet. Egy-egy új memóriaszabvány megjelenésekor ezidáig elég volt "csak" az alaplapi chipkészletet módosítani, illetve a felhasználók részéről új alaplapot venni.

Az integrált memóriavezérlő azonban azt jelentené, hogy a Hammer processzorok új generációjának megjelenéséig a platform csak a DDR333-SDRAM memóriákat támogatná. Mindez a DDR-II szabvány, illetve az első DDR-II 533 MHz memóriák megjelenésének közeledtével nem túl ígéretes megoldás.

Az AMD-n belüli, névtelenséget kérő hírforrások szerint a problémát a lehető legegyszerűbben, és legelegánsabban oldja meg a társaság: Az integrált memóriavezérlő letiltható lesz.

Mindez azt jelenti, hogy az első Hammer chipkészletek feltehetően nem rendelkeznek majd saját memóriavezérlővel, és a processzor integrált egységére fognak támaszkodni. Később, ahogy a DDR-II szabványnak megfelelő memóriák megjelennek a piacon, a chipsetgyártók saját memóriavezérlőt építenek továbbfejlesztett Hammer chipkészleteikbe DDR-II támogatással, a processzorba épített változatot pedig egyszerűen letiltják. A DDR-II SDRAM memóriák piaci elterjedése jelenleg 2003 végére várható, tehát az AMD Hammer processzorainak hozzávetőleg egy évük lesz, amíg az integrált memóriavezérlő korszerűnek tekinthető.

Az integrált memóriavezérlő letiltásának lehetősége egyébként a többprocesszoros rendszerek szemszögéből is előnyös lehetőség, amelyet az AMD nyilván szintén számításba vett.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • mir #8
    az integrált memóriavezérlő nagy lőnye, hogy az alaplap megmaradhat, mégis használhatsz új memóriát, ha annak a foglalata ugyan olyan lesz, mint a mostaninak. és a proci támogatja persze. tehát ha a DDR2 ugyanolyan foglalatba érkezik majd, mint most a DDR1, akkor nem biztos, hogy kell majd új alaplap is.

    ennek a külső memóriavezérlőnek meg szerintem esetleg akkor van értelme, ha valaki olcsó rendszert akar, és megéri neki az int.graf.vezérlőnek az a plusz pár%, mint a procinak az a minusz pár tíz %.
    egyébként nem hiszem, hogy olyan sokan használnánakmajd ilyen rendszert, sztem csak azért tette az AMD kikapcsolhatóvá, hogy ne mondhassuk, hogy nincs alternatíva.
  • Laci73 #3
    Ez így igaz, de hát a fejlesztők nem számoltak azzal, hogy a memóriát is fejlesztik :) Még mindig a szűk memória-keresztmetszet a legfőbb akadálya a CPU-k és GPU-k teljesítményének. A jövőben a csíkszélesség csökkenésével szerintem már csak másodlagos lesz az operatív memória (RAM) szerepe, minden egység a gépen belül saját, nagyméretű és első szintű integrált memóriával fog rendelkezni (CPU esetében akár több száz Mb). Ez már a videókártyáknál részben észlelhető (GeForce4 Ti a maga 128Mb külön tárával. Igaz, ez még nem első szintű) A cikkhez még annyit: hajrá Hammer + RDRam kombó! Mert lesz, és nagyon ütős kis együttes válik belőle...
  • Rive #2
    Szerintem hülyeség. A HT busz, minden előnyével együtt sokkal lassabb, mint az integrált vezérlő.
    Hiába akasztanak bármilyen memóriát a HT túloldalára, azt a proci sokkal lasabban és nagyobb késleltetéssel éri el, mint a lokális memóriát.