Franczy

A Hewlett-Packard Itaniumos tervei

Az Intel július 8-án piacra dobja második generációs 64 bites processzorát, név szerint az Itanium 2-t, a Hewlett-Packard pedig ezzel párhuzamosan bejelenti majd azon Itanium 2 processzoros új szerver, illetve munkaállomás számítógépeit, melyek a közelmúltban bejelentett, egy-négy processzoros rendszerekbe szánt zx1 típusjelzésű alaplapi chipkészletre épülnek. A Hewlett-Packard képviselői az üggyel kapcsolatban a napokban elárulták, hogy a Hewlett-Packardnál gőzerővel folyik egy újabb, jelen pillanatban Pinnacles fejlesztési kódnevet viselő Itanium 2-es chipset fejlesztése. Ez a várhatóan valamikor 2003-ban debütáló második Itanium 2 chipset a nagyteljesítményű, nyolc-harminckét darab processzorral szerelt rendszerek piacára lesz pozícionálva.

A Hewlett-Packard munkatársai elmondták, hogy, ha minden jól megy, akkor a cég második generációs Itanium 2 chipsete, a Pinnacles már a jövő év közepén forgalomba kerülhet. Mindenképpen említésre méltó, hogy nagyjából a Pinnacles chipset megjelenésével egy időben debütál majd az Intel újabb, IA-64 architektúrájú processzora, a jelenleg Madison fejlesztési kódnevet viselő chip. A Pinnacles ily módon nem csak az Itanium 2, hanem a Madison kódnevű processzorokkal is kompatibilis lesz, olyannyira, hogy a Hewlett-Packard a jövő év közepén tervezi a Madison chipekkel, valamint Pinnacles chipsetekkel szerelt high-end kategóriás új Superdome szerver számítógépeinek piacra dobását. Mint ismeretes, a napokban debütáló Itanium 2 még a jó öreg 0,18 mikronos gyártási technológiák segítségével készül, valamint 1,5-3 MB harmadszintű gyorsítótárral rendelkezik, ezzel szemben utódja, a magasabb frekvencián működő Madison már 0,13 mikronos csíkszélességgel fog rendelkezni, harmadszintű gyorsítótárának mérete pedig akár a 6 MB-ot is elérheti. Visszatérve a jelenleg fejlesztés alatt álló Pinnacles alaplapi chipkészletre, elmondások szerint a HP újdonságában néhány olyan úgynevezett clustering technológia is helyet kap majd, melyet a Compaq Computer Massachusetts-i laboratóriumaiban fejlesztettek ki. Mint ismeretes, a Hewlett-Packard és a Compaq Computer nemrégiben fuzionált egymással, így ez utóbbi dolog korántsem meglepő.

Barry Crume, a Hewlett-Packard egyik vezető termékmenedzsere egyébként a napokban azt nyilatkozta, hogy a cég Itanium-alapú rendszereinek eladási mutatói 2003 közepén már kedvezőbben alakulnak majd, mint a cég PA-RISC-alapú rendszereinek hasonló mutatói, vagyis a Hewlett-Packard nem titkoltan abban reménykedik, hogy az Itanium architektúra szépen lassan leváltja a PA-RISC architektúrát.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!