Franczy

Három változatban érkezik az Itanium 2

Különböző, magukat megnevezni nem kívánó források szerint az Intel második generációs 64 bites mikroprocesszora, az Itanium 2 két különböző frekvenciájú változatban fog debütálni, így kapható lesz belőle egy 900 MHz-en, valamint egy 1 GHz-en ketyegő verzió. A világ legnagyobb chipgyártója ennek ellenére a jővő hét elején nem két, hanem három Itanium 2 processzorról rántja majd le a leplet, ugyanis a cég kínálatában megtalálható lesz egy 3 MB harmadszintű gyorsítótárral szerelt, 1 GHz-es működési frekvenciával rendelkező Itanium 2, egy ugyancsak 1 GHz-es frekvenciájú, azonban "csak" 1,5 MB L3 cache-sel szerelt Itanium 2, valamint egy 900 MHz-es frekvencián működő, 1,5 MB L3 cache-sel rendelkező Itanium 2.

A különböző működési frekvenciák, illetve különböző méretű harmadszintű gyorsítótárak révén az Intel a chipek által nyújtott teljesítmény függvényében árban differenciálni tudja a második generációs IA-64 architektúrájú processzorait, melyek egyébként körülbelül annyiba kerülnek majd, mint nem túl sikeres elődeik. Intelhez közeli források szerint a 900 MHz-es frekvencián ketyegő belépőszintű Itanium 2 processzorok ára megközelítőleg 1300 dollár körül alakul majd, míg a 3 MB L3 cache-sel szerelt, 1 GHz-es frekvenciájú Itanium 2 csúcsmodell ára várhatóan 4200 dollár lesz. A jelenleg forgalomban lévő első generációs Itanium processzorok közül egyébként a legolcsóbb 1177 dollárba, a legdrágább pedig 4227 dollárba kerül.

Az Intel szóvivője az üggyel kapcsolatban egyelőre nem kívánt nyilatkozni, így nem fűzött kommentárt az Itanium 2 chipek várható megjelenési dátumához és árához sem, valamint azt sem kívánta megerősíteni, hogy a korábban egyszer már bejelentett 1 GHz-es mellett egy 900 MHz-es frekvenciájú Itanium 2 is hamarosan be fog mutatkozni. Az Intel munkatársa hivatalosan csak annyit árult el, hogy az Itanium 2 különböző méretű harmadszintű gyorsítótárakkal szerelt verziókban lesz kapható, mely verziók mindegyike más és más piaci szegmensekbe lesz pozícionálva. Az Intel egyébként a közelmúltban bejelentette, hogy a várhatóan napokon belül bemutatkozó, korábban McKinley fejlesztési kódnevet viselt 64 bites Intel processzor, az Itanium 2 utódjai is gőzerővel készülnek. Mint ismeretes, az Itanium 2 még mindig 0,18 mikronos csíkszélességgel fog rendelkezni, utódja azonban már fejlettebb, 0,13 mikronos chipgyártási technológiák segítségével fog készülni.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Pheel #14
    Nem is mondtam, hogy nincs, de az Intelnek nem sok jó van arrafelé még :)
  • Genesis #12
    Történetesen már vettem, de persze nem magamnak az otthoni gépbe :((( Szóval a listaárat nem kell nézni, mert arra jön még mindenféle kedvezmény is, de egy (!!!) UltraSparc III 900 Mhz-et 1.8M kemény magyar forint nettóban.

    Csabi: ez a 64 bites, duma nagyon gyenge. Szerver kategóriában (Sun, IBM) már hosszú évek óta a 64bit a nyerő. Speciel a Sun már a workstation-öket is 64bit-en nyomja 1 ideje.
  • Pheel #11
    Az Intel az ia64-es projectet nem 2-3 éves megtérülési rátával kezdte el, tudta jól, hogy hosszú és göröngyös az út, amire rálép a 64 bites procival. Persze érthető, ha szeretne már pénzt látni belőle, főleg így lassan egy évtized után, ráadásul már nagyon sok pénze van benne. Viszont látni kell azt is, hogy ha neki lesz először jól használható 64 bites cucca, akkor megfogja az Isten lábát és a csoda sem menti meg a totális piaclefölözéstől és az ezzel járó nyereségtől. :)

    Mondjuk nem biztos, hogy ez jó lesz nekünk, úgyhogy valaki húzzon bele nagyon a konkurenciánál! :)
  • Pheel #9
    Szerintem ez a legkevésbé sem baj, sőt! Az AMD az x86-64-gyel PC piaci szegmenst akar lefedni. Az Intel ide a P4-ek megújuló generációit szánja még egy darabig.

    Szerverprocinak meg igencsak nem drága, ráadásul arrafelé a 64 bit nem akadály, inkább előny.

    Bár úgyis hülyeségeket beszélek és majd jól megkapom, hogy ez hülyeség és AMD rulez, mert lenyomja még a Power procikat is...
  • Power #7
    Te már vettél UltraSPARC-ot?
    Hol? Mennyibe kerül?
    Én még nem hallottam UltraSPARC prociról amit külön lehetet volna venni.
    Az Itanium ára szerintem piaci, ugyanis ahová szánják az a piac kb 20 ezrestől indul egy gép, határ a csilagos ég :-)
    Az más kérdés, hogy az Intelnek kevesebb, mint 100 dolcsiba kerül, dehát a sok-sok éves fejlesztésnek meg kell térülnie :-)
  • Genesis #6
    Mivel nem ismerlek, így nem is téged minősítettelek, hanem a reakciódat. A reakcióbol pedig azt a következtetést lehet levonni, hogy aki ezt írta kissé felületes. Egy akármilyen vélenyt beírni, anélkül, hogy elmondanád miért kissé bugyuta dolognak tűnik.

    Ár: vettetek már valaha UltraSparc-ot, mert ha igen akkor ezt az árat igen barátinak mondanád. Nem is beszélve a Power4-ről....
  • Genesis #3
    zplayer_,© Bekomman: Mókás hallgatni azokat az emberkéket akik nem igazán tudnak elvonatkoztatni az Ő kis x86, Doom világuktól ....

  • Bekomman #2
    Mivel ez is csak 64 biten megy nem valószinű hogy eget verő sikert arat, de azért az elődjénél jobb lesz