Franczy

A chipfejesztők a "feszültség szigetekre" utaznak

Nagy esély van arra, hogy amennyiben manapság néhány, chipek tervezésével foglalkozó szakembert magára hagynánk egy szobában, akkor ezen szakemberek között pillanatokon belül arról lenne szó, hogy mi módon lehetne az új processzorok teljesítményfelvételét hatékonyan csökkenteni. A napokban Hawaiin megrendezendő, VLSI Symposia on Technology and Circuits elnevezésű konferencián ezen fejlesztőmérnökök igazán otthon érezhetik magukat, hiszen a konferencia keretein belül számos előadás foglalkozik majd az újgenerációs chipek fogyasztást csökkentő megoldási lehetőségeivel.

Napjainkban a több GHz-es frekvencián működő processzorokban általában már több tízmilliónyi tranzisztor található, és elmondható, hogy ezen chipek fejlesztőinek talán legádázabb ellensége a fogyasztás. A mérnökök értelemszerűen olyan chipeket szeretnének tervezni, melyek egyrészt óriási teljesítményre képesek, másrészt pedig alacsony teljesítményfelvétellel és hőtermeléssel rendelkeznek. Ezen cél elérése érdekében a fejlesztőknek többek közt új gyártási technológiákat, új architektúrákat és nem utolsó sorban kreatív ötleteket kell bevetniük.

Pentium 4 processzormag 42 millió tranzisztorral

Az említett konferencia egyik legérdekesebb előadása várhatóan az az előadás lesz, melyet az IBM munkatársai tartanak az úgynevezett "feszültség szigetek" technológiáról. Az elsőre talán furcsának tűnő névvel illetett megoldás lényege, hogy az újgenerációs processzorok belsejében található részegységek mindegyike más-más feszültségen üzemelhet, vagyis ily módon "feszültség szigeteket" lehet létrehozni, a processzor teljesítményfelvétele pedig minimalizálható. Az IBM a "feszültség szigetek" technológiát először a közeljövőben debütáló CU-08-as gyártási technológia kapcsán kívánja bevetni, melyről annyit érdemes tudni, hogy egy réz csatlakoztatásokkal operáló, 0,09 mikronos (90 nanométer) chipgyártási technológia. A különleges CU-08-as technológiákkal készített processzorok első tesztpéldányai várhatóan még ebben a negyedévben napvilágot látnak majd, a sorozatgyártás beindítása pedig 2003-ban esedékes. A "feszültség szigetek" technológiával ellátott újgenerációs processzorok belső részegységei az IBM képviselőinek elmondása szerint 0,7 V és 1,2 V közötti feszültségekkel működnek majd.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • tomcs #8
    le7 csak esett az eso............. :]]
  • Gabest #7
    2. Lehet hogy csak épp nyaraltak, amikor beütött az a cikk eleji összezárás effektus. Így hát jobbnak láttak rögtön egy konferenciát rendezni.
  • Laci73 #6
    1. A tunningolás szempontjából nem volna utolsó egy ilyen megoldás (isten veled vízhűtés ?)
    2. Bezzeg azt észre sem veszitek, hogy a Hawaii-szigeteken rendeznek konferenciát... úgyhogy lehetséges az is, hogy a mérnök urak csak lógnak egy kicsit "fejlesztés és eszmecsere" címszó alatt...
  • varia #4
    "Pentium 4 processzormag 42 millió tranzisztorral"
    Szamoljatok at!
    Nekem kicsit kevesebb jott ki.