Franczy
HP-Intel együttműködési szerződés
Egy nemrégiben aláírt technológiai együttműködési szerződés keretein belül a Hewlett-Packard cég szerverchipsetek fejlesztésével foglalkozó részlegének mérnökei átköltöztek az Intel laboratóriumaiba, mely a két óriáscég reményei szerint jelentős mértékben elősegíti majd az Intel Itanium platform fejlesztési munkálatainak felgyorsítását. Különböző források szerint a Hewlett-Packard körülbelül száz fejlesztőmérnökét küldte át az Intelhez, akiknek az lesz az elsődleges feladatuk, hogy a közeljövőben napvilágot látó Intel-alapú szerverekhez chipseteket fejlesszenek.
A HP fejlesztői az Intel fejlesztőivel karöltve a kezdeti időkben elsősorban különböző Itanium processzor technológiákon fognak majd dolgozni, mely processzort egyébként az Intel ugyancsak a HP segítségével fejleszti. A két cég reményei szerint a második generációs 64 bites Intel processzorokra épülő szerverek könnyedén felveszik majd a versenyt a nagyteljesítményű, Sun Microsystems-féle Unix/RISC szerverekkel. Ebben a piaci szegmensben a Palo Alto-i (Kalifornia) székhelyű Hewlett-Packard jelenleg a PA-RISC processzoros rendszereit forgalmazza, melyeket a tervek szerint az elkövetkező néhány évben folyamatosan leváltanak majd a vadonatúj Itaniumos szerver számítógépek. Az említett, körülbelül száz HP fejlesztőmérnök egyébként eddig is foglalkozott már Itanium chipsetek fejlesztésével, valamint emellett természetesen a PA-RISC chipekhez is terveztek már kiváló chipseteket.
Az Intel képviselői az üggyel kapcsolatban azt nyilatkozták, hogy a HP fejlesztői már mind el is helyezkedtek az Intel Santa Clara-i (Kalifornia) üzemeiben, azonban a mérnökök pontos létszámát sem az Intel, sem a HP nem kívánta nyilvánosságra hozni. Szakértők szerint az Intel nagyon jól járt ezzel az együttműködési szerződéssel, hiszen a világ legnagyobb chipgyártó cégének jelenleg még nincs olyan nagy tapasztalata a nagyteljesítményű szerverekbe szánt chipsetek piacán, mint amilyennel például a Hewlett-Packard rendelkezik. Az eddigiekben néhány különleges, több ezer darab processzort tartalmazó rendszertől eltekintve, az Intel leginkább a nyolc, vagy annál kevesebb processzoros rendszerek fejlesztésével foglalkozott, azonban az Itanium chipek már a kezdetektől fogva akár több száz processzoros rendszerekben is helyet kaphatnak majd.