SG.hu·
A Samsung és az SK hynix bónuszai az inflációt is befolyásolják Dél Koreában

A Samsung és az SK hynix chipgyártó dolgozói a memóriapiaci fellendülés nyomán akár 455 ezer dollár értékű kifizetésekhez is juthatnak, ami immár a jegybank inflációs előrejelzésének egyik tényezőjévé vált.
A Koreai Központi Bank a Samsung Electronics és az SK hynix teljesítményalapú bónuszait az ország inflációs stabilitását fenyegető kockázatként nevezte meg. A június 17-én közzétett árstabilitási jelentésben arra figyelmeztettek, hogy az egyes munkavállalóknak kifizetett, több százezer dollár értékű prémiumok a gazdaság egészében magasabb béreket eredményezhetnek. A jegybank megállapította, hogy az informatikai szektorban a különleges juttatások az első negyedévben éves összevetésben 60,6 százalékkal emelkedtek, miközben más ágazatokban a bérek növekedése mindössze 2,1 százalék volt. A különbség olyan jelentőssé vált, hogy a két chipgyártó már a nemzeti monetáris politika szintjén is tényezőként jelenik meg. A jegybank májusban 2,50 százalékon tartotta irányadó kamatlábát, és az egész évre 2,7 százalékos inflációt prognosztizál, ami meghaladja a 2 százalékos célértéket.
Az SK hynix tavaly szeptemberben állapodott meg arról, hogy működési nyereségének 10 százalékát dolgozói bónuszokra különíti el. A Samsung pedig azt vállalta, hogy félvezető üzletágának működési nyereségéből 10,5 százalékot fordít prémiumokra, miután szakszervezete májusban 18 napos sztrájkkal fenyegetőzött. Ezek a megállapodások azt jelentik, hogy egy memóriagyártási területen dolgozó alkalmazott, aki 52 400 dolláros alapfizetéssel rendelkezik, idén hozzávetőlegesen körülbelül 410 ezer dollár extra juttatást kaphat. Az SK hynix dolgozói pedig több mint 700 millió wonhoz, vagyis 454 851 dollárhoz juthatnak, ha a vállalat éves nyeresége eléri a 250 billió wont. Az SK munkatársai jövőre akár közel 900 ezer dollárt is kaphatnak az idei kifizetéseken felül.
Árstabilitási jelentésében a Koreai Központi Bank azt modellezte, miként hatnak az árakra az ilyen koncentrált kifizetések. A számítások szerint amikor nő azoknak a vállalatoknak az aránya, amelyek a legmagasabb 10 százalékba tartozó bónuszokat fizetik ki, a fogyasztói árak körülbelül öt hónappal később 0,05 százalékponttal emelkednek. Ez egy olyan késleltetett hatás, amelyet a széles körben és egyenletesen elosztott béremelések nem idéznek elő.
Shin Hyun-song jegybankelnök kijelentette, hogy a fogyasztói árak várhatóan továbbra is magas emelkedési pályán maradnak, és az év második felében az általános infláció megközelítheti a 3 százalékot. A bónuszok hatása már más területeken is érezhető. A munkavállalói érdekképviseletek a jövő évi minimálbér-tárgyalások során már ezekre a kifizetésekre hivatkoznak, miközben a bankkártyás költések a két vállalat gyárai körüli, Gyeonggi tartományban található körzetekben emelkedtek a leggyorsabban. Ezeken a területeken a luxuscikkek értékesítése is jelentős növekedést mutatott.
A rendkívüli kifizetések természetesen közvetlenül visszavezethetők arra a MI által hajtott memóriaipari szuperciklusra, amely 2025 és 2026 során folyamatosan emelte a DRAM- és NAND-memóriák szerződéses árait. A mesterséges intelligencia gyorsítóchipekhez szükséges nagy sávszélességű memóriák, vagyis a HBM-ek iránti kereslet rekordméretű működési nyereséget hozott a Samsung és az SK hynix számára. A nyereséghez kötött bónuszmegállapodások pedig a vállalatoknál keletkező rendkívüli profit egy részét közvetlenül készpénz formájában juttatták el a mikrochip-részlegek dolgozóihoz.
Kim Yong-beom, Dél-Korea egyik vezető gazdaságpolitikai döntéshozója múlt hónapban meglepte a piacokat, amikor egy Facebook-bejegyzésben felvetette egy úgynevezett „nemzeti osztalék” lehetőségét. Indoklásként azt írta, hogy a mesterséges intelligencia infrastruktúrájának korszakából származó nyereségek egy olyan ipari alapra épülnek, amelyet az egész nemzet fél évszázad alatt halmozott fel. Szöuli tisztviselők később azonban hangsúlyozták, hogy a kormánynak nincs ilyen jellegű terve.
A Koreai Központi Bank a Samsung Electronics és az SK hynix teljesítményalapú bónuszait az ország inflációs stabilitását fenyegető kockázatként nevezte meg. A június 17-én közzétett árstabilitási jelentésben arra figyelmeztettek, hogy az egyes munkavállalóknak kifizetett, több százezer dollár értékű prémiumok a gazdaság egészében magasabb béreket eredményezhetnek. A jegybank megállapította, hogy az informatikai szektorban a különleges juttatások az első negyedévben éves összevetésben 60,6 százalékkal emelkedtek, miközben más ágazatokban a bérek növekedése mindössze 2,1 százalék volt. A különbség olyan jelentőssé vált, hogy a két chipgyártó már a nemzeti monetáris politika szintjén is tényezőként jelenik meg. A jegybank májusban 2,50 százalékon tartotta irányadó kamatlábát, és az egész évre 2,7 százalékos inflációt prognosztizál, ami meghaladja a 2 százalékos célértéket.
Az SK hynix tavaly szeptemberben állapodott meg arról, hogy működési nyereségének 10 százalékát dolgozói bónuszokra különíti el. A Samsung pedig azt vállalta, hogy félvezető üzletágának működési nyereségéből 10,5 százalékot fordít prémiumokra, miután szakszervezete májusban 18 napos sztrájkkal fenyegetőzött. Ezek a megállapodások azt jelentik, hogy egy memóriagyártási területen dolgozó alkalmazott, aki 52 400 dolláros alapfizetéssel rendelkezik, idén hozzávetőlegesen körülbelül 410 ezer dollár extra juttatást kaphat. Az SK hynix dolgozói pedig több mint 700 millió wonhoz, vagyis 454 851 dollárhoz juthatnak, ha a vállalat éves nyeresége eléri a 250 billió wont. Az SK munkatársai jövőre akár közel 900 ezer dollárt is kaphatnak az idei kifizetéseken felül.
Árstabilitási jelentésében a Koreai Központi Bank azt modellezte, miként hatnak az árakra az ilyen koncentrált kifizetések. A számítások szerint amikor nő azoknak a vállalatoknak az aránya, amelyek a legmagasabb 10 százalékba tartozó bónuszokat fizetik ki, a fogyasztói árak körülbelül öt hónappal később 0,05 százalékponttal emelkednek. Ez egy olyan késleltetett hatás, amelyet a széles körben és egyenletesen elosztott béremelések nem idéznek elő.
Shin Hyun-song jegybankelnök kijelentette, hogy a fogyasztói árak várhatóan továbbra is magas emelkedési pályán maradnak, és az év második felében az általános infláció megközelítheti a 3 százalékot. A bónuszok hatása már más területeken is érezhető. A munkavállalói érdekképviseletek a jövő évi minimálbér-tárgyalások során már ezekre a kifizetésekre hivatkoznak, miközben a bankkártyás költések a két vállalat gyárai körüli, Gyeonggi tartományban található körzetekben emelkedtek a leggyorsabban. Ezeken a területeken a luxuscikkek értékesítése is jelentős növekedést mutatott.
A rendkívüli kifizetések természetesen közvetlenül visszavezethetők arra a MI által hajtott memóriaipari szuperciklusra, amely 2025 és 2026 során folyamatosan emelte a DRAM- és NAND-memóriák szerződéses árait. A mesterséges intelligencia gyorsítóchipekhez szükséges nagy sávszélességű memóriák, vagyis a HBM-ek iránti kereslet rekordméretű működési nyereséget hozott a Samsung és az SK hynix számára. A nyereséghez kötött bónuszmegállapodások pedig a vállalatoknál keletkező rendkívüli profit egy részét közvetlenül készpénz formájában juttatták el a mikrochip-részlegek dolgozóihoz.
Kim Yong-beom, Dél-Korea egyik vezető gazdaságpolitikai döntéshozója múlt hónapban meglepte a piacokat, amikor egy Facebook-bejegyzésben felvetette egy úgynevezett „nemzeti osztalék” lehetőségét. Indoklásként azt írta, hogy a mesterséges intelligencia infrastruktúrájának korszakából származó nyereségek egy olyan ipari alapra épülnek, amelyet az egész nemzet fél évszázad alatt halmozott fel. Szöuli tisztviselők később azonban hangsúlyozták, hogy a kormánynak nincs ilyen jellegű terve.