SG.hu

Miért veszekszik Elon Musk és Donald Trump?

Donald Trump elnök és legnagyobb politikai támogatója, Elon Musk a 21. század legnyilvánosabb módján szakítanak egymással: saját közösségi hálózataikon keresztül. És bár sokan előre látták, hogy a Trump-Musk páros viszonya végül megromlik, mégis érdemes feltenni a kérdést, és megpróbálni megválaszolni: Hogyan jutottunk idáig?

A közelmúltig Musk kulcsszerepet játszott Trump döntéseiben, a legbelső kör tagja volt. Kapcsolatuk a döntések széles körére hatással volt, különösen a kormányzati hatékonysági minisztériumon keresztül, amely egy végrehajtási rendelettel létrehozott, Musk által vezetett szervezet. De Musk, aki egykor Trump Mar-a-Lago üdülője és a Fehér Ház állandó vendége volt, most ellene fordult az elnöknek. Elégedetlenségének forrása a "One Big Beautiful Bill Act" (azaz "Egy nagy, gyönyörű törvényjavaslat"), mely egy 1038 oldalas törvényjavaslat, amelyet május 22-én fogadott el a Képviselőház. Most a Szenátus elé kerül, ami a törvényjavaslat következő lépése a törvényé válás útján.

Napokkal később Trump visszavonta Jared Isaacman jelölését, akit Musk választott a NASA élére - ezt a lépést sokan a két férfi megromlott kapcsolatának bizonyítékaként értelmezték, de még a hónap végéig Trump és Musk nyilvánosan jó viszonyt ápoltak. A hangulat azonban ezen a héten nyilvánosan, eget rengető módon megváltozott. "Sajnálom, de már nem bírom tovább” - írta Musk kedden az X-en. "Ez a hatalmas, felháborító, disznóságokkal teli kongresszusi törvényjavaslat undorító borzalom. Szégyelljék magukat azok, akik megszavazták: tudják, hogy rosszat tettek. Tudják.”


A törvényjavaslat adócsökkentésként és az amerikai vállalkozásokba való befektetésként lett bemutatva. A Kongresszusi Költségvetési Hivatal (CBO) becslései szerint ugyan a törvényjavaslat 3,7 trillió dollárral csökkenti az adókat, de 10 év alatt 2,4 trillió dollárral növeli az államadósságot, és 4 trillió dollárral emeli az ország adósságplafonját. Ez a hatás az ország jelenlegi adósságválságára két republikánus szenátort, Rand Pault és Ron Johnsont arra késztette, hogy eltérjenek pártjuk álláspontjától, és ellenezzék annak jelenlegi formájában.

A törvényjavaslat hatása hatalmas; számos egyéb dolog mellett eltörli a társadalombiztosítási díj, a borravaló és a túlóradíj adóztatását, hatalmas csökkentéseket hajt végre a Medicaid és a SNAP szövetségi egészségügyi programokban. A CBO becslései szerint a szövetségi egészségügyi programok jelentős csökkentése miatt 2034-re közel 11 millióval több ember marad egészségbiztosítás nélkül. A törvényjavaslat továbbá véglegessé tenné Trump első ciklusában bevezetett adócsökkentési és munkahelyteremtési törvényének hatását, bár a közgazdászok megállapították, hogy ezek a csökkentések inkább a leggazdagabb amerikaiaknak hoztak előnyöket, mint a legszegényebbeknek. Trump új törvényjavaslatában szereplő további adócsökkentések várhatóan szintén inkább a gazdag családokat fogják előnyben részesíteni, mint a rászorulókat.

A törvényjavaslat mellett szavazó képviselők közül néhányan máris megbánták döntésüket. Marjorie Taylor Greene (republikánus képviselő) elismerte, hogy nem olvasta el a több ezer oldalas törvényjavaslatot teljes egészében, és megbánta, hogy támogatta, mert ez megakadályozza az egyes államokat abban, hogy a következő évtizedben szabályozzák a mesterséges intelligenciát.


A Trump és Musk közötti vita csütörtökön tovább fokozódott, amikor az elnököt szembesítették azzal, hogy a Tesla és a SpaceX vezetője elutasítja a törvényjavaslatot. Trump azt állította, hogy Musk jól ismerte a törvényjavaslattal kapcsolatos terveit, de visszariadt, amikor megtudta, hogy az negatív hatással lesz az üzletére. "Csak akkor lett problémája, amikor megtudta, hogy csökkentenünk kell az elektromos járművekre vonatkozó előírásokat” – mondta Trump, utalva azokra a politikákra, amelyek ösztönzik az elektromos járművek gyártását és értékesítését, mint amilyeneket a Tesla gyárt. "Milliárd és milliárd dollárról van szó.”

Musk ezután azt állította, hogy Trump csak az ő segítségével nyerte meg a választásokat. "Nélkülem Trump elvesztette volna a választásokat, a demokraták irányítanák a képviselőházat, és a republikánusok 51-49 arányban lennének többségben a szenátusban” - írta Musk az X-en. Trump sem maradt adós, ő is odaszúrt a saját közösségi média platformján: "Elon kezdett elfáradni, megkértem, hogy távozzon, elvettem az EV Mandátumát, amely mindenkit arra kényszerített, hogy elektromos autókat vásároljon, amelyeket senki más nem akart (amit hónapok óta tudta, hogy meg fogok tenni!), és ő egyszerűen megőrült!” - írta Trump a Truth Socialon.


Egy másik bejegyzésében Trump hozzátette: „A legegyszerűbb módja annak, hogy pénzt takarítsunk meg a költségvetésünkben, milliárdokat és milliárdokat, az, ha megszüntetjük Elon kormányzati támogatásait és szerződéseit. Mindig meglepődtem, hogy Biden nem tette meg!” Musk közzétette Trump bejegyzésének képernyőképeit, és hozzátette, hogy az elnök nyilatkozata következtében leszereli a SpaceX Dragon űrhajóját. Musk ezután is sorozatos bejegyzésekben támadta az elnököt, akinek megválasztására 288 millió dollárt költött. Például azzal vádolta Trumpot, hogy szerepel az Epstein-aktákban, utalva a gyermekek szexuális kizsákmányolása miatt elítélt, majd a börtönben meghalt Jeffrey Epstein-re. Trump nem reagált a vádra. Musk azt is kijelentette, hogy a Trump-vámok recessziót fognak okozni az év második felében, és egy másik felhasználó posztjával egyetértésben azt írta, hogy Trumpot el kellene marasztalni.


Miközben a közösségi médiában zajló nyilvános harc popcorn emojikat és kiscicák harcát mutató mémeket indított el, addig a világ leggazdagabb embere és egy hivatalban lévő amerikai elnök közötti szakadás szélesebb körű kihatásokat ígér a technológiai iparágra. Musk példáját követve más tech-milliárdosok, például a Meta alapítója, Mark Zuckerberg, a Google vezérigazgatója, Sundar Pichai, az Amazon alapítója, Jeff Bezos, az OpenAI vezérigazgatója, Sam Altman és az Apple vezérigazgatója, Tim Cook is adományozott Trump beiktatási alapjának. Trump politikája máris negatív következményekkel járt e vállalatok némelyikének vállalkozására nézve a nemzetközi importra kivetett súlyos vámok érvényesítésével.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • kjozsef056 #3
    Elég egyértelmű... nagyon jól tudják manipulálni a piacot amivel mindketten mégjobban megtömik a zsebeiket...
  • Vanek úr #2
    Szerintem egyértelműen nem a második. Modjuk Trump mindig is ilyen volt, Musk meg vélhetően csak most vette észre, hogy ki lett használva, és el lett dobva. És azt hiszi, hogy ő nagyobb egójú, mint az elnök, úgyhogy megy a 'cicaharc', ami a hírben is felvetült. Musknak hiába vannak milliárdjai, Trump most mindenhatónak érzi magát (és nagyon közel is van hozzá azzal, ahogy próbálja irányítani most az országát). Vagyis én ezt fix Trump győzelemre veszem, bár ha hosszútávú háború lesz, akkor Musk tovább lehet nagyon vagyonos, mint Trump elnök. :)
  • RJoco #1
    Vagy teljesen megzakkantak vagy a "figyeld a bal kezem, addig sem látod, mit tesz a jobb kezem" politikát követik, ami kicsiny kis hazánkban olyan jól működik már réges régóta.