SG.hu

Az EU 2 eurós adót fog kivetni a beérkező kis értékű csomagokra

Az EU azt tervezi, hogy 2 eurós átalányadót vet ki a több milliárd, főként Kínából behozott kis csomagra, amivel csapást mérnének az olyan olcsó online kiskereskedőkre, mint a Temu és a Shein.

Maros Sefcovic kereskedelmi biztos közölte az Európai Parlamenttel, hogy a kezelési díj bevezetését azért javasolja, hogy ellensúlyozza az évente 4,6 milliárd, közvetlenül az emberek otthonába importált csomagokkal kapcsolatos költségeket. Az Európai Bizottság javaslattervezetében a 2 eurós díj a fogyasztóknak küldött vásárlásokra vonatkozna, de a raktárakba küldött tételek után 0,50 eurót kellene fizetni. A bevétel egy része az olcsó kiskereskedők által ösztönzött növekvő importmennyiség miatt szükséges vámellenőrzések költségeit fedezné, míg a fennmaradó összeg az EU költségvetésébe folyna be. Az EU-ba behozott 10 csomagból több mint kilenc Kínából származik.

"Valójában csak a vámosok által végzett munka ellentételezéséről van szó” - mondta Sefcovic az európai törvényhozóknak. A díjkülönbség célja, hogy az olyan platformokat, mint a kínai Temu és Shein, arra csábítsa, hogy a küldeményeket ömlesztve küldjék el, és az EU-n belüli raktárakból terjesszék azokat. Uniós diplomaták szerint a csomagok áradatával kapcsolatos egyik probléma az, hogy „az egyes fogyasztók saját importőreikké váltak”, ami szinte lehetetlenné teszi e termékek biztonságosságának ellenőrzését. Az EU tavaly 4,6 milliárd csomagot importált 150 euró alatti értékben. Ezek mennyisége folyamatosan növekszik, ami tisztességtelen versenyt jelent az uniós termelők számára, és a környezetszennyezéssel kapcsolatos problémákat is felvet, mivel az olcsó termékek gyakran rossz minőségűek.

A lépés az Egyesült Államok hasonló erőfeszítéseit követi, amelyek célja az alacsony költségű behozatal visszaszorítása azáltal, hogy megszünteti a „de minimis” rendszert, amely 800 dollár alatti értékű szállítmányokat mentesíti a vámok és a papírmunka alól. Donald Trump elnök februárban eredetileg eltörölte a de minimis mentességet, de ezt a döntést visszavonták, miután az amerikai hatóságok közölték, hogy nem rendelkeznek elegendő erőforrással az országba érkező összes csomag ellenőrzésére. Az amerikai elnök május 2-án ismét eltörölte a mentességet, így az online vásárolt olcsó termékek drágábbak lettek az amerikai fogyasztók számára.

Az EU szerint megnőtt az uniós piacon kapható veszélyes és nem megfelelő áruk száma, valamint az uniós kiskereskedők által a tisztességtelen verseny miatt benyújtott panaszok száma. Sefcovic szerint ezek a behozatalok „hatalmas terhet” jelentenek a vámtisztviselők számára: tavaly több mint 1 milliárd csomag érkezett Hollandiába és Belgiumba, az EU fő logisztikai központjaiba. Anna Cavazzini német zöldpárti EP-képviselő, a parlament belső piaci bizottságának elnöke támogatja a terveket. "Fontos, hogy ezt ellenőrzés alá vonjuk” - mondta. "Ez arra fogja ösztönözni az eladókat, hogy a raktárakat használják, ahogy eddig is tették. A vámhatóságnak sokkal könnyebb ellenőrizni a mintákat egy szállítmányon belül, mint az egyes tételeket.”


Maros Sefcovic

A Bizottság a Temu és a Shein platformokat egyébként is nagyobb felelősségvállalásra akarja kötelezni. "Nem fogadhatjuk el, hogy senki sem felelős, hogy senki sem biztosítja az alapvető kötelezettségek teljesítését” - mondta Sefcovic. A tagállamok várhatóan a vámszabályok felülvizsgálatánál illesztik majd be a díjat, amely szigorítaná az ellenőrzéseket és javítaná a koordinációt az egységes piacon. A reform részeként az EU eltörli a 150 eurónál kisebb értékű csomagok vámmentességét is. Ez arra kényszeríti majd az online platformokon működő eladókat, hogy forgalmi adót fizessenek, és így importőrként felelősek lesznek az áruk minőségéért. A Bizottság tisztviselői azt remélik, hogy a kezelési díj segít majd feloldani a reformmal kapcsolatos patthelyzetet, mivel egyes tagállamok ellenzik egy uniós szintű vámhatóság létrehozását.

A javaslatot Piotr Serafin, az EU költségvetési főnöke a múlt héten terjesztette az uniós biztosok kollégiuma elé, mint az uniós költségvetés kiegészítő bevételeinek egyikét. A Bizottságra nagy nyomás nehezedik, hogy a tagállamok kormányaitól származó pénzzel szemben közvetlen finanszírozási forrásokat találjon, amelyekből ki tudja fizetni a Covid-korszak utáni 800 milliárd eurós gazdaságélénkítési alap létrehozásához használt közös hitelfelvételt. A csomagilleték "nem lesz hatalmas bevétel, de minden apróság segít. Kezdeményezőkészséget mutat, és egy olyan kérdéssel foglalkozik, amely sokakat foglalkoztat” - nyilatkozta egy tisztviselő.

A Temu olcsó háztartási cikkeket árul az elektronikai cikkektől kezdve a játékokig. A cég Trump kereskedelmi szigorítását követően ebben a hónapban leállította az olcsó termékek Kínából közvetlenül az amerikai fogyasztóknak történő szállítását. A Shein divatcég nemrég figyelmeztetést adott ki, hogy londoni tőzsdei bevezetése késik, mivel megpróbálja átszervezni amerikai üzleti modelljét.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Armagedown #11
    Kellene már valami bűntetés ezeknek a kizsákmányoló politikusoknak.
    A fogyasztók szivatása helyett Inkább az ipart kellene segíteni, mert lassan minden gyárat bezárnak és elköltöztetik a távolkeletre.
    Utoljára szerkesztette: Armagedown, 2025.05.27. 07:48:24
  • Dodo55 #10
    Pont, hogy gazdaságilag baráti jelenleg igazán, mert a fullasztó korrupt szabályozások és az ideológiáktól elvakult iparellenes politika miatt leapadt európai termékkínálatban hiánypótló versenyképes ajánlatokat nyújt a fogyasztóknak és a helyi gazdaságaink tehetséges, de tőkeszegény feltörekvő szereplőinek (értsd: KKV szektor). Mondhatni megfizethető és kellő számban elérhető kínai áruk nélkül az európai társadalom többsége az elmúlt évtizedben valószínűleg már határozott lendülettel elindult volna vissza a középkorba.

    Amire a véleményedet alapozod (mely szerint Kína káros mód alávág az európai termelésnek) akkor lehetne kellő valóságalappal bíró érv, ha az a bizonyos európai termelés létezne még olyan széles és gazdag kiterjedésben, amilyen spektrumon a kínai konkurencia jelen van. Mivel viszont ezt a széleskörű és virágzó kínálatot maga az EU fojtotta el a pusztító szabályozáspolitikájával, ezért itt jelenleg nincs miről beszélni.

    #9: Nem ugyanarról beszélünk. A kínai állam additív módon avatkozik be a kereskedelembe (tőkét injektál, piacot szerez, stb...), míg az EU elnyomó módon (szűk köröknek kedvező szabályozásokkal ritkítja a belső versenyt és a jogállam mechanizmusait a fogyasztói érdekekkel szembefordítva a végfelhasználói piac igényeit próbálja erőszakosan torzítani (környezettudatosként propagált, de valójában többnyire szimplán csak korrupt célokat szolgáló zöldpolitika, avagy az orrvérzésig tolt greenwashingnak való módszeres megágyazás minden területen).
    Utoljára szerkesztette: Dodo55, 2025.05.26. 21:08:01
  • codaco #9
    "Az államnak igazából nem is igen kéne, hogy bármi beleszólása legyen a kereskedelembe". Ez meg végképp nem igaz Kínára.
  • codaco #8
    Kína gazdaságilag nem baráti ország. Az meg, hogy politikailag mennyire barátságos, az egyéni nézőponttól függ.
  • Dodo55 #7
    #5: Nem a szocializmust építjük már rég, nincs olyan, hogy baráti meg nem baráti ország. Az államnak igazából nem is igen kéne, hogy bármi beleszólása legyen a kereskedelembe. Az a gyártók, a kereskedők, meg a fogyasztók magánügye. A kapitalizmusnak ez a lényege. Meg persze az, hogy én, mint fogyasztó engedem a költségein felüli profitot zsebretenni a tőkét cserébe azért, hogy az ajánlataival versenyez a pénzemért. Az állam ebbe legfeljebb akkor szóljon bele, hogyha a tőke él vissza a pénzügyi erőfölényével (mondjuk enged az inflációnak, esetleg még gerjeszti is azt indokolatlan áremelésekkel) és jobbnak látja, ha inkább nem bízza a fogyasztók fizikai erőfölényére az ellentétek rendezését, hanem jogi úton ad inkább nyomatékot a méltányosság igényének.

    #6: Mindennel lehet versenyezni. Az más kérdés, hogy az EU gigavállalatai mostanság látványosan nem akarnak, mert akkor pusztán a nevükből és az általuk törvényi erőre csempészett, a feltörekvő versenytársaik számára végtelen útvesztőt jelentő őrült megfelelőségi követelményrendszerekből nem tudnának kényelmesen megélni. A kínaiak egyébként meg pont ezt tudják kihasználni és ezért nehéz sajnos velük is a tisztességes szereplőknek versenyeznie. Viszont ez az egész kb. senkit sem kell, hogy nagyon érdekeljen a fogyasztók közül. A fogyasztókat egyedül a jó ár/érték arány kell, hogy érdekelje.
  • _svd_ #6
    Arról sem feledkezzünk meg, hogy Kína dotálja ezeket az exportokat.
    Néhány éve vásároltam egy táblagép tartót az Amazontól. Szállítással együtt olcsóbb volt a kínai beszállítónál, mint egy levél küldése a szomszéd városba.

    Azért ezzel nem lehet versenyezni. A nemzetközi Posta szövetség Kínát még mindig a fejlődő országok közé sorolja. Eleve olcsóbb a csomagküldés. De ezt a költséget is átvállalja a kínai állam.

    Ezzel nem tud versenyezni a legügyesebb európai kereskedő sem. Ha nagy tételben rendelik, nekik van szállítási költségük. Van költsége a raktározásnak és az üzlet fenntartásának. Helyi és központi adók és járulékok, ... Ezek a kínai exportáló cégeknek kevésbe vagy semmibe sem kerülnek.
  • codaco #5
    Egyrészt igazad, van, Kínából sokkal olcsóbb termékeket megrendelni, mint itthoni boltban megvenni. Másrészt pedig szükséges elkerülni a gazdasági függést más (nem baráti) országtól, mert az ki tudja használni. Az első rövidtávú-, az utóbbi hosszútávú szemléletmód.
  • Arnika19 #4
    Komolyan le tudsz írni ilyen marhaságot?
    amivel csapást mérnének az olyan olcsó online kiskereskedőkre, mint a Temu és a Shein.

    A vásárló fizeti meg minden ilyet,ez az emberekre csapás nem Temura és a Sheinre. Valójában az indoklás is marhaság és ezeket elektronikusan vámolják semmi munka velük, az áfát meg a kereskedő utalja az EU-s adóhatóságoknak azzal sincs munka, a pénz zsebre tétele nem munka.
    Az fáj egyes barmoknak hogy a lakosság saját magának importál, mert nem akarja ugyanazt 5-6-szoros áron (pofátlan árréssel) megvenni egy itteni kereskedőtől és kimarad még más is a beszerzési láncból. Kamu az indok.
    Utoljára szerkesztette: Arnika19, 2025.05.26. 08:23:19
  • Dodo55 #3
    Az USA azért teheti meg, hogy vámokkal kiszorítja/szorongatja a külföldi beszállítókat, mert van versenyképes helyi ipara. Az EU viszont épp felszámolta azt az elmúlt évtizedekben az egyre élhetetlenebb szabályozásai által. Kérdezem, hogy nem lenne azt jobb inkább előbb helyreállítani, mielőtt az emberek hozzáférését megkeserítik az értelmes választékkal bíró nemzetközi árukínálathoz és esetleg emiatt teljesen elszakad mostmár a cérna?

    (Ebben tényleg az a gáz, hogy én pl. sokkal jobb érzéssel veszek Európában gyártott termékeket, mint kínait, de milliónyi fajta dologból egyszerűen tényleg nem létezik jelenleg európai gyártás az elmebeteg szintre vitt túlszabályozások miatt végeláthatatlanná vált hivatalos költségek miatt. Számtalan területen egyszerűen már tényleg csak luxustermékeket éri meg gyártani és leginkább a saját soktucatfős bürokráciabűvölő osztályokkal rendelkező cégóriásoknak, akik az EU szabályozásért felelős politikusait a tenyerükből etetik.)
  • codaco #2
    Aszongya, hogy "Az EU azt tervezi". Ezt azt jelenti, hogy nem (csak) Magyarország. Az meg, hogy nálunk 27%-os az áfa, arról mi tehetünk, nem az EU.